Ziņa publicēta 21.04.2018.
Starptautiskais Meklēšanas dienests Vācijā (The International Tracing Service – ITS) ir arhīvs, kurš glabā informāciju par holokausta un nacistu tirānijas upuriem – personām, kuras tika ieslodzītas koncentrācijas nometnēs, geto, piespiedu darbu nometnēs un Gestapo cietumos no 1933.līdz 1945.gadam. Šis arhīvs glabā 30 miljonus oriģināldokumentu par 17,5 miljoniem nacistu upuru likteņiem.
ITS ir uzsācis kampaņu #StolenMemory
Kampaņas mērķis ir atdot nacistu upuriem piederošās mantas, kas saglabātas ITS arhīvā no laika, ko viņi pavadīja koncentrācijas nometnēs un cietumos. Arhīvs glabā gandrīz 3000 visdažādāko lietu – rokas pulksteņus, kabatas pulksteņus, gredzenus, ģimenes fotogrāfijas, ikdienas priekšmetus, kā arī dokumentus – personu dzimšanas, laulību apliecības, rakstītās un saņemtās vēstules. Bieži vien šīs bija vienīgās personīgās mantas, ko nacistu upuri spēja noslēpt un saglabāt, atrodoties koncentrācijas nometnē.
Kampaņa tika uzsākta 2016. gadā Starptautiskajā Holokausta piemiņas dienā. ITS izveidoja izstādi “#StolenMemory – Returning Memories Stolen from Nazi Victims” un izvietoja liela formāta plakātus ap UNESCO galvenās mītnes Parīzē ārējo perimetru. Katrā plakātā ir attēlota kāda personīgā manta, piemēram, pulkstenis, laulību gredzens, pildspalva vai ķemme, kā arī informācija, ko ITS izdevies noskaidrot par šīs mantas īpašnieku un viņa likteni. Plakāti izvietoti, cerot, ka garāmgājēji atpazīs un tiks mudināti palīdzēt ITS atrast attēloto objektu īpašnieku. Šos plakātus plānots tulkot vairākās valodās, lai izstādi varētu izvietot dažādās valstīs.
No 3000 mantām, ko glabā ITS, 1551 mantām īpašnieki nav identificēti. Tomēr starp identificētajām mantām atrodas arī 16 latviešiem piederošas mantas, kuras ITS, sadarbībā ar biedrību “Latvijas Sarkanais Krusts”, gribētu atgriezt to īpašniekam vai īpašnieka tuvākajam radiniekam.
Latvijas Sarkanais Krusts aicina apskatīt ITS publiski pieejamo datu bāzi ar nacistu upuriem piederošajām mantām saitē https://www.its-arolsen.org/en/exhibits/stolenmemory/ ,sadaļā “Names and photos”.
Ja atpazīstat kādu no datu bāzē publicētajiem mantu īpašniekiem, sazinieties ar LSK Meklēšanas dienestu pa tel.+371 26143344 vai rakstot uz e-pastu meklesana@redcross.lv
Kopā mēs varam palīdzēt atrast latviešus, kuru mantas saglabātas, un atdot viņiem “nozagtās” atmiņas!