21.maijā Daugavpils pilsētas latviešu valodas un kultūras apmācību dalībnieki sanāca kopā uz pēdējo nodarbību, lai apkopotu un apspriestu nodarbībās iegūtās zināšanas un apkopotu rezultātus. Klātesošie saņēma apliecinājumus par dalību latviešu valodas un kultūras apmācībās, kas norisinājās no 2015.gada 10. februāra līdz 21.maijam. Daudzi atzīmēja, ka uz nodarbībām ieradās ar pavisam minimālām latviešu valodas zināšanām, bet tagad spējīgi lasīt tekstu un runāt.
22.maijā, pēc nodarbību pabeigšanas, projekta dalībniekiem un viņu radiniekiem bija iespēja doties izglītojošā ekskursijā pa Latgales skaistākajām un Latvijas vēsturē nozīmīgākajām vietām.
Ekskursijas ceļš aizveda uz Daugavpils cietoksni uz Marka Rotko mākslas centru, kur gida pavadījumā klātesošie ar digitālo ekspozīciju palīdzību uzzināja par pasaules slavenā mākslinieka abstraktā ekspresionisma pamatlicēja Marka Rotko dzīvi un daiļradi, iepazinās ar dažiem oriģināldarbiem.
Tālāk ceļš veda uz Preiļu leļļu karaļvalsti. Šeit varēja apskatīt mākslinieces Jeļenas Mihailovas fantāzijas un roku darba rezultātu. Mājas pagalmā skatieniem atklājas divas pilis miniatūrā ar grezniem tornīšiem, tiltiņiem, ūdensdzirnavām. Leļļu galerijā pavērās pasaku un fantāzijas pasaule, kurā galvenās darbojošās personas ir mākslinieces darinātās lelles. Ekskursijas dalībniekiem piedāvāja pielaikot senlaicīgus tērpus. Tērpušies smalkos „viduslaiku” kostīmos, nu jau prinči un princeses, pompozās galma dāmas un drošsirdīgie musketieri, elegantie baroni un baroneses iedvesmas pilni devās uz fotosesiju.
Ierodoties Aglonā, tika apmeklēts Karaļa kalns un apskatīts tēlnieka Ērika Delpera izvietotās koka skulptūras par Bībeles sižetiem, koka baznīca, Paradīzes dārzs, Noasa šķirsts, dekoratīvie stādi, dīķi un tiltiņi. Pēcāk ekskursijas ceļš veda uz Aglonas Baziliku, kur gids pastāstīja, ka Aglonas bazilika celta vēlā baroka stilā, un to rotā divi apmēram 60 m augsti torņi, iekšpusē atrodas krusta velves, arkas, kolonnas, ikonas, kas bagātīgi dekorētas rokoko stila rotājumiem. Katru gadu 15. augustā Aglonā ierodas svētceļnieki, lai atzīmētu Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas dienu.
Aglonas maizes muzejā, jau no sliekšņa ekskursantus sagaidīja laipnā maizes muzeja saimniece Vija un mazmeita Zane, tērpušās latgaliešu tautas tērpos. Ienākot un apskatoties muzejā izvietotās lietas, kas saistītas ar graudu pārstrādi un maizes cepšanu, interesentiem tika piedāvāts iemēģināt roku dzirnavu griešanā. Turpinājumā visi tika aicināti apsēsties pie vienota jau māla traukiem klāta saimes galda. Zane pastāstīja kā agrāk tika audzēta labība un cepta maize.
Atpakaļceļā dalībnieki izteica pateicības vārdus par jauko un izzinošo ekskursiju – liels paldies visiem projektā iesaistītajiem organizatoriem!
Aktivitāte tiek organizēta Eiropas Trešo valstu valstspiederīgo integrācijas fonda projekta Nr. IF/2013/1.A/12 „Atvērti pasaulei, atvērti dažādībai” ietvaros.
Šī publikācija ir veidota ar Eiropas Trešo valstu valstspiederīgo integrācijas fonda atbalstu. Par publikācijas saturu atbild biedrība „Latvijas Sarkanais Krusts”.