Šobrīd pasaulē ir vairāk cilvēku, kuri bēg no vajāšanas, konfliktiem un kara, nekā jebkurā citā laikā kopš Otrā Pasaules kara, kura rezultātā 1951.gadā tika pieņemta Konvencija par bēgļu statusu un tika izveidots starptautisks aizsardzības režīms, kas balstījās starptautiskā solidaritātē un sadalītas atbildības principā. Tādējādi tika panākts, ka cilvēki, kuru dzīvība un brīvība ir apdraudēta, var saņemt aizsardzību, kā arī iespēju sākt jaunu dzīvi vietā, kur tiek garantēta drošība un labklājība.
Vakar, 11.jūnijā, biedrības „Latvijas Sarkanais Krusts” pārstāvji iepazinās ar ANO Bēgļu aģentūras (United Nations High Commissioner for Refugees) Reģionālās pārstāvniecības Ziemeļeiropā, Latvijas Kultūras ministrijas un patvēruma “Drošā māja” izstrādāto ziņojumu “Bēgļu integrācija Latvijā: līdzdalība un iespējošana. Integrācijas izpratne Latvijā caur bēgļu līdzdalību, integrācijā iesaistīto pušu pieredzi un pētījumu”. Tā izstrādē veikta teorētiskā analīze par esošo likumdošanu, rīcības politiku un institūciju lomu un atbildību, veiktas intervijas ar valsts institūciju pārstāvjiem un nevalstiskajām organizācijām, kas strādā integrācijas jomā, tostarp, biedrību “Latvijas Sarkanais Krusts”, kā arī intervijas ar 23 bēgļiem, kuriem pēdējo gadu laikā ir piešķirts bēgļu statuss Latvijā. Pētījums norāda esošo situāciju valstī, kā arī sniedz rekomendācijas situācijas uzlabošanai nākotnē. Aicinām iepazīties ar ziņojumu ŠEIT (angļu valodā).
LSK, sadarbībā ar patvēruma meklētāju izmitināšanas centru “Mucenieki”, bēgļiem piedāvā humanitāro palīdzību (drēbes, ēdienu, bezrecepšu medikamentus), kā arī sniedz informāciju par palīdzības veidiem. Kopš 2014.gada, sadarbībā ar Rīgas Sociālo dienestu, LSK Īslaicīgās uzturēšanās mītnē “Burtnieks” ir mitinājušās 2 ģimenes, kuras aktīvi iesaistītas integrācijas procesā. Ģimenēm uz uzturēšanās laiku nodrošinātas pamatvajadzības, kā arī aktīvi iesaistītas mītnes ikdienas dzīvē – kopīgā svētku atzīmēšanā, radošajās nodarbībās, spēlēs ar citiem mītnes bērniem. Turklāt, kopš 2015.gada janvāra, Eiropas Trešo valstu valstspiederīgo Integrācijas fonda projekta Nr. IF/2013/1.a/12 „Atvērti pasaulei, atvērti dažādībai” ietvaros, LSK aktīvi veic integrēšanas procesu, nodrošinot latviešu valodas kursus, kultūrizglītojošas ekskursijas, informatīvos pasākumus par naturalizācijas procesu Latvijā, izveidojot subsidētas darba vietas, tādā veidā sagatavojot patstāvīgam darbam Latvijā, kā arī, ar mentoru atbalstu, iesaistot sabiedriskos procesos.
“Es nemeklēju naudu, bet dzīvi! Es glābu savu dzīvību,” tā pasākuma laikā sacīja nepilnus 30 gadus vecais bēglis – Baširs, kurš jau sešus gadus dzīvo Latvijā. Intervijas fragmenta atstāstu ar viņa skatījumu lasiet ŠEIT.