Ziņa publicēta: 21.09.2017.
20. septembra rītā, ANO Ģenerālās asamblejas norises laikā Ņujorkā, Starptautiskās Sarkanā Krusta Komitejas (ICRC) prezidents Pīters Maurers (Peter Maurer) sveica pasaules valstu līderus, ar nozīmīga soļa speršanu pretī kodolieroču – vislielākā cilvēces drauda – aizliegšanai.
“Kamēr ik dienas pieaug reģionālā un starptautiskā spriedze un risks, ka kāda no valstīm varētu aktivizēt kodolieročus, JŪS pasaulei dodat cerību, kas tai šodien ir vajadzīga – cerība dzīvot pasaulē bez tiem. Cilvēce vienkārši nedrīkst dzīvot zem kodolieroču izmantošanas riska ēnas un bailēm no milzīgajām ciešanām, ko tie var izraisīt.”
7. jūlijā 122 no 193 ANO dalībvalstīm apņēmās atbalstīt aizliegumu. ICRC un Starptautiskā Sarkanā Krusta un Sarkanā Pusmēness kustība jau sen aicinājusi aizliegt un likvidēt kodolieročus. Saprotot, kādas var būt sekas, ja starpvalstu konfliktos tie tiks likti lietā, Līgums visaptveroši aizliedz kodolieročus, balstoties uz starptautiskajām humanitārajām tiesībām. Ir skaidrs, ka jebkāda šo ieroču attīstība, ražošana, testēšana, uzkrājumu veidošana, izmantošana vai draudi to darīt ir pilnībā nepieņemama. Tāpat, Līgums ietver stingras saistības palīdzēt tiem, kuri cietuši kodolieroču pielietošanas un testēšanas gadījumā, kā arī mazināt vides piesārņojumu.
Atsaucoties uz Komitejas pieredzi palīdzības sniegšanā iedzīvotājiem pēc atombumbu nomešanas Hirosimā un Nagasaki 1945. gadā, Maurers uzsvēra riskus, kādi iespējami, apzinoties mūsdienu valstu kodolieroču arsenālu:
“Mūsdienu ieroču, kas ir vēl spēcīgāki, izmantošana būtu daudz postošāka un tā ir realitāte: ja kodolkonflikts notiktu, nebūtu iespējams palīdzēt visiem cietušajiem un humanitāro darbinieku kapacitāte būs daudz par mazu šādai katastrofai.
Līgums par kodolieroču aizliegšanu dod iespēju visām valstīm palielināt iespēju būt daļai no pasaules, kurā nav kodolieroču. Līgums papildina instrumentus un obligācijas jau esošajā Kodolieroču neizplatīšanas līgumā (NPT). Līgums, kas tiek parakstīts šodien, sekmēs kodolieroču neizplatīšanas un atbruņošanas mērķi”.
Starptautiskā Sarkanā Krusta Komiteja aicina visas valstis parakstīt Līgumu pēc iespējas ātrāk. Valstis, kurām nav iespējas to izdarīt tagad, tiek aicinātas samazināt tūlītējus riskus, kas saistīti ar tīšu vai nejaušu kodolieroču izmantošanu. Tas ietver kodolieroču lomas samazināšanu militārajā doktrīnā un plānos, kā arī īpaša riska ieroču skaita ierobežošanu.
Foto: ICRC