Projekts “Maznodrošinātu ģimeņu integrācija un jēgpilna līdzdalība iekļaujošā sabiedrībā”
Projekta īstenošanas periods: 2018. gada septembris – 2019. gada novembris
Projektu finansē: Ziemeļvalstu Ministru padome
Projektu realizē: biedrība “Dānijas Sarkanais Krusts”, biedrība “Baltkrievijas Sarkanais Krusts” un biedrība “Latvijas Sarkanais Krusts”
Projekta mērķis: ar dažādu aktivitāšu realizēšanu maznodrošinātām ģimenēm, vietējām amatpersonām un citām personām, stiprināt Sarkanā Krusta kapacitāti sociālajā iekļaušanā un palielināt kopienu elastību.
Projekta specifiskais mērķis: stiprināt sadarbību, paaugstināt kapacitāti, dalīties pieredzē starp cilvēkiem un organizācijām Dānijā, Latvijā un Baltkrievijā, realizējot pārrobežu sadarbību maznodrošināto ģimeņu sociālās iekļaušanas aktivitātēs.
Projekts izstrādāts, balstoties uz Dānijas SK labo praksi, kā atbalstīt neaizsargātās ģimenes radošā, iekļaujošā un stiprinošā veidā. Projekta galvenais fokuss ir ģimenes, kurām ir sarežģīti dzīves apstākļi. Ģimeņu atbalsta grupu mērķis ir radīt izaicinājumu ikdienas dzīvē, stiprināt noturību, lai pārvarētu krīzes situācijas un sarežģītus dzīves apstākļus (bezdarbs, slimības, šķiršanās utt.), lai stiprinātu sociālās saites un attīstītu bērnu labklājību.
Dānijas SK dalīsies ar saviem materiāliem un metodoloģiju, kas tiks adaptēta partneru vajadzībām un ieviesta reģionos. Dānijas SK ģimeņu atbalsta modelis tiks pilotēts Grodno reģionā Baltkrievijā un Daugavpils pilsētā Latvijā.
Ar projekta palīdzību mērķa grupas ģimenes un brīvprātīgie apgūs un pilnveidos savas prasmes un veidos jaunus kontaktus, kas palielinās viņu cilvēcisko un sociālo kapacitāti. Projekta mērķa grupa tiks atbalstīta, lai pārvarētu neaizsargātību, stigmatizāciju un izslēgšanu no sabiedrības. Ģimenes palielinās savu izpratni un zināšanas, un tām būs iespēja paaugstināt savu kapacitāti un paust savu viedokli, iesaistoties brīvprātīgajā darbā.
Izmantojot pārrobežu pieeju, projekts piedāvā platformu, lai dalībnieki varētu dalīties pieredzē, metodēs un pieejās Dānijas SK, Baltkrievijas SK un Latvijas SK nacionālajās biedrībās. Sagaidāms, ka šī apmaiņa balstīsies uz esošajām kompetencēm un turpinās stiprināt visu iesaistīto partneru spējas. Tā kā projekts ietver pārrobežu tīklu veidošanu un spēju veidošanu, tas izveidos saites starp Baltkrieviju, Latviju un Ziemeļvalstīm, tādējādi veicinot starptautisko saziņu starp brīvprātīgajiem Ziemeļvalstu un Baltijas reģionā.
Plānotie projekta rezultāti:
- Baltkrievijas un Latvijas SK būs stiprinājušas savu kapacitāti atbalsta sniegšanā maznodrošinātām ģimenēm un sadarbības veicināšanā ar vietējām amatpersonām, valsts institūcijām saistībā ar ģimeņu atbalsta jautājumiem;
- Vismaz 80 SK darbinieki un brīvprātīgie būs izmantojuši īpašas zināšanas par ģimenes atbalstu, kas iegūtas, veicot vienaudžu mācīšanos un apmācības;
- Labās prakses piemēri, kas iegūti projektā, tiks apkopoti un izsūtīti SK kustības partneriem un valsts institūcijām Baltkrievijā, Latvijā un Dānijā;
- Tiks izveidotas un funkcionēs vismaz sešas ģimeņu atbalsta grupas izveidotas un funkcionē Grodno reģionā Baltkrievijā un vismaz divas ģimeņu atbalsta grupas – Daugavpils pilsētā Latvijā.
Projekta ietvaros, tika izveidoti divi izglītojoši bukleti latviešu valodā “Ideju katalogs” un “Rokasgrāmata ģimeņu atbalsta grupu vadītājiem”, lejupielādei tie pieejami zemāk:
Projekta kontaktpersona Latvijā: Evija Eglīte, Tālrunis: + 371 67336653, E-pasts: evija.eglite@redcross.lv
____________________________________________________________________________________________________________________________
Starptautiskā projekta “Maznodrošinātu ģimeņu integrācija un jēgpilna līdzdalība iekļaujošā sabiedrībā” ietvaros 2019. gada 15. augustā notika partneru tikšanās Daugavpilī, kurā piedalījās pārstāvji no biedrības “Latvijas Sarkanais Krusts” sekretariāta un Daugavpils komitejas, kā arī pārstāvji no biedrības “Baltkrievijas Sarkanais Krusts” Minskas un Grodņas nodaļām.
Tikšanās laikā tika apspriesta projekta gaita Daugavpilī un Grodņā, kā arī pārrunāti sasniegtie rezultāti un plānotie pasākumi. Augusta beigās Latvijas Sarkanā Krusta Daugavpils pilsētas komitejas brīvprātīgie jaunieši, kas aktīvi piedalījās projekta realizācijas procesā, un viena no projektā iesaistītajām ģimenēm dosies uz nedēļu ilgu nometni Grodņā, kur tiksies ar ģimenēm, kas iesaistījās šajā projektā, pateicoties Baltkrievijas Sarkanajam Krustam.
Laika posmā no 2019. gada februāra līdz 2019. gada maijam, norisinājās pirmās projekta “Maznodrošinātu ģimeņu integrācija un jēgpilna līdzdalība iekļaujošā sabiedrībā” ģimeņu atbalsta grupas aktivitātes.
Februārī un martā tika organizētas brīvprātīgo apmācības, kas izrādīja vēlmi iesaistīties projektā un strādāt ar ģimenēm ģimeņu atbalsta grupā. Desmit Biedrības “Latvijas Sarkanais Krusts” brīvprātīgajiem bija iespēja mācīties dažādus komunikācijas veidus, kā rīkoties situācijās, kad komunikācijas veids ir atšķiras, kā arī tika veicinātas viņu sociālās prasmes un brīvprātīgā darba prasmes.
Tika organizēta tikšanās ar Daugavpils Logopēdisko internātpamatskolu – attīstības centru, lai diskutētu par sadarbību projekta ietvaros, veicamajām aktivitātēm un piesaistāmo mērķa grupu, kas tika veiksmīgi izdiskutēts, lai jau aprīlī varētu sākt realizēt aktivitātes kopā ar ģimenēm.
Tika organizētas 3 aktivitātes ģimenēm, kas tika nosauktas kādā no krāsām. Pirmā bija Dzeltenā diena 13. aprīlī, kas notika Daugavpils Logopēdiskās internātpamatskolas attīstības centrā, Abavas ielā 1, Daugavpilī. Tajā piedalījās 33 cilvēki. Pavisam bija 10 stacijas ar dažādām spēlēm un radošām aktivitātēm. Otrā aktivitāte tika nosaukta par Zaļo dienu, kas notika 27. aprīlī. Tajā piedalījās 34 cilvēki. Sākumā bija elpošanas vingrinājumi ar mierīgu mūziku, lai sajustu atmosfēru, pēc tam bija 5 stacijas: ģimenes vienotības simbols, visbriesmīgākais sapnis, iekšējā pasaule, negatīvās enerģijas atklāšana un foto stūrītis. Tika zīmēts ar akvareļiem, guaša krāsām, kokoglēm un krītiņiem. Noslēgums pirmajam posmam notika 11.maijā, kas tika nosaukt par Sarkano dienu. Tajā piedalījās 30 cilvēki, kā arī bija uzaicināti pārstāvji no Daugavpils pilsētas pašvaldības, mediji un vietējā televīzija. Pasākums laikā bērniem bija iespēja darboties ar terapijas suņiem, taču vecāki veidoja savu sapņu un vēlmju karti. Pasākuma beigās tika pasniegtas pateicības, dāvanas un ģimenēm tika piedāvāta iespēja piedalīties ģimeņu atbalsta grupu nometnē, kas notiks augusta beigās Baltkrievijā.
No 2019. gada 25. līdz 31. augustam Baltkrievijas pilsētā Grodņā notika starptautiska nometne ģimenēm, kas iesaistījušās projektā “Maznodrošinātu ģimeņu integrācija un jēgpilna līdzdalība iekļaujošā sabiedrībā”. Nometnē piedalījās ģimenes, kurās aug bērni ar īpašām vajadzībām . Tika organizētas dažādas aktivitātes, spēles, sporta dienas, tika vadīta mākslas terapija, organizēts talantu vakars un daudzas citas aktivitātes. Nometnē piedalījās 95 dalībnieki, no kuriem 7 bija no Latvijas, pārstāvot biedrību “Latvijas Sarkanais Krusts”. Uz nometni devās 1 no projektā iesaistītajām ģimenēm kopā ar brīvprātīgajiem.
13. un 14. jūlijā, projekta “Maznodrošinātu ģimeņu integrācija un jēgpilna līdzdalība iekļaujošā sabiedrībā” ietvaros tika rīkotss 2. apmācību cikls projektā iesaistītajiem brīvprātīgajiem, kas šoreiz fokusējās uz sociālo tīklu izmantošanu, oriģināltekstu izstrādi, laika plānošanu, kā arī pārdomātu mērķu sasniegšanu. Apmācībās piedalījās 11 jaunieši, kas savas zināšanas izmantos turpmāk darbojoties Latvijas Sarkanā Krusta Jaunatnē un strādājot ar projektā iesaistītajām ģimenēm.
Jūlija beigās tika organizēts pasākums Ģimeņu atbalsta grupas ģimenēm bērnu namā “Priedīte”, kopā spēlējot dažādas spēles, darbojoties ar papīru, lokot origami, kā arī vakars tika pavadīts jaukās sarunās, izmantojot sajūtu kārtis.
Projekta ietvaros tālāk plānots izgatavot informatīvos materiālus par ģimeņu atbalsta grupu izveidi un ideju katalogu, kur aprakstīt dažādas aktivitātes bērniem un ģimenēm, lai caur tām mācītos un runātu par dažādām ģimenes vērtībām. Materiāli tika tulkoti, izmantojot Dānijas Sarkanā Krusta Un Baltkrievijas Sarkanā Krusta pieredzi. Tāpat, plānoti divi mācību braucieni – pieredzes apmaiņas brauciens uz Kopenhāgenu un Koges pilsētu Dānijā, kā arī projekta noslēguma foruma apmeklēšana Grodņā, Baltkrievijā.