No 26. līdz 29. oktobrim starptautiskā projekta “BALTPREP – sagatavotības un reaģēšanas spēju palielināšana ārkārtas situācijās Baltijas jūras reģionā” ietvaros LSK pārstāve piedalījās Somijas Sarkanā Krusta organizētajās starptautiskajās tiešsaistes apmācībās par reaģēšanu ārkārtas situācijās.
Četru dienu laikā kopā ar Dānijas, Polijas, Lietuvas, Igaunijas, Somijas un Krievijas SK pārstāvjiem mācījās par tādām tēmām kā Baltijas jūras reģions ārkārtas situāciju kontekstā, Sarkanā Krusta riska novērtējums, gūtās mācības no notikušajām ārkārtas situācijām, psihosociālā atbalsta sniegšana iedzīvotājiem, kas cietuši ārkārtas situācijās. Tāpat, dalībnieki apguva informāciju par SK nacionālo biedrību kapacitāti un sagatavotību ārkārtas situācijām.
Apmācību laikā tika diskutēts par katras SK nacionālās biedrības sadarbību ar valsts institūcijām, brīvprātīgo piesaisti un uzskaiti, sagatavotību naftas noplūžu gadījumiem un to seku novēršanas kapacitāti. Dalībniekiem bija iespēja saņemt informāciju par starptautisko pieredzi saistībā ar brīvprātīgo glābšanas servisu kā sadarbības metodi lielāka un mazāka mēroga negadījumos.
Apmācību noslēguma dienā lielāka uzmanība tika pievērsta Starptautiskā SK un SP nacionālo biedrību federācijas humanitārās palīdzības sniegšanas mehānismiem, tai skaitā divpusējā atbalsta mehānismam starp Baltijas jūras reģiona nacionālajām biedrībām.
Dalībnieces pārdomas
Alise Jonāte
“Apmācības deva iespēju iepazīt gan mūsu, gan citu valstu sagatavotības līmeni dažādu ārkārtas situāciju gadījumos. Iespēja ielūkoties jau reālos gadījumos un saprast, kādas ir mūsu lomas šādās situācijās un ko no tām varam mācīties. Mācības ne tikai deva iespēju rast jaunus kontaktus un apmainīties ar pieredzēm, bet arī atrast kopīgu un vienotu komunikācijas veidu, kas ir saprotams ikvienam komandas dalībniekam.
Lai saprastu, kā rīkoties šādās situācijās, ir jāsaprot kādi ir pieejamie resursi, Sarkanā Krusta kapacitāte, kā arī jāzina, kāda situācija ir kaimiņvalstīs, lai vajadzības gadījumā meklētu nepieciešamo palīdzību.
Daudz dažādi faktori ietekmē katru situāciju un ir nepieciešams sagatavoties savlaicīgi, lai spētu reaģēt un sniegt vajadzīgo atbalstu un palīdzību.
Svarīgi ir ne tikai būt nodrošinātiem resursu un zināšanu līmenī, bet arī psiholoģiski, jo tas ir viens no vissvarīgākajiem atbalstiem krīzes situācijās.
Šīs mācības ir milzīgs ieguldījums katras valsts Sarkanā Krusta attīstībā, jo tās ļauj saprast gan stiprās, gan vājās puses, meklēt jaunas pieejas un skatīties uz katru situāciju no cita rakursa, lai nepieciešamības gadījumā reaģētu maksimāli atbilstoši situācijai un nepieciešamajai palīdzībai.”