Sociālo darbinieku un sociālo mentoru pakalpojumu 2021. gada martā saņēma 90 klienti, no tiem 19 sievietes, 49 vīrieši un 22 bērni. Deviņi klienti dzīvoja ārpus Patvēruma meklētāju centra (PMC) Muceniekos.
Īstenojot Sabiedrības integrācijas fonda projekta “Dažādības veicināšana” aktivitāti, biedrības “Latvijas Sarkanais Krusts” (LSK) 2 sociālie darbinieki un 8 sociālie mentori nodrošināja sociālā darbinieka un sociālā mentora pakalpojumu patvēruma meklētājiem un personām ar bēgļa vai alternatīvo statusu.
Muceniekos un ārpus centra dzīvojošiem patvēruma meklētājiem LSK sociālie darbinieki un sociālie mentori turpināja sniegt psihoemocionālo palīdzību un primāro vajadzību nodrošināšanu – ziemas apģērba un apavu sagādāšanu no LSK un privātpersonu resursiem, kā arī palīdzību dažādu formalitāšu kārtošanā valsts un pašvaldības institūcijās, mājokļa atrašanu u.c.
Martā LSK, sadarbībā ar SIF, aktualizēja jautājumu par patvēruma meklētāju vakcināciju pret COVID-19, kā arī informēja jau statusu saņēmušos klientus par iespēju reģistrēties, lai saņemtu vakcīnu rindas kārtībā, reģistrējoties portālā www.manavakcina.lv. Šobrīd patvēruma meklētājiem nav iespējas reģistrēties šajā portālā, jo viņiem nav piešķirts personas kods. Jāmin arī fakts, ka Patvēruma meklētāju vidū ir klienti ar hroniskām saslimšanām un cilvēki, kas ir vecuma grupā virs 50 gadiem.
Lai uzlabotu patvēruma meklētāju bērnu sekmes mācībās, LSK ir radis iespēju nodrošināt papildu atbalstu. LSK projekta “Droši būt, droši mācīties” ietvaros no marta patvēruma meklētāju skolas vecuma bērniem ir iespēja attālināti, individuāli mācīties pieredzējuša pedagoga pavadībā. Pedagogs palīdz gan skolēniem, nereti arī viņu vecākiem, orientēties attālinātā mācību procesā un labāk apgūt latviešu valodu.
LSK marta mēnesī turpināja sadarboties ar dažādiem partneriem, piemēram, LR Ārlietu ministriju saistībā ar Baltkrievijas patvēruma meklētāju un jau statusu saņēmušo klientu stāvokli, vajadzībām un izaicinājumiem, ar Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) Patvēruma meklētāju lietu nodaļas ekspertiem, kas stāstīja sociāliem darbiniekiem un sociālajiem mentoriem par patvēruma meklētāju statusa piešķiršanas procedūru. Tāpat sociālie mentori un sociālie darbinieki piedalījās “Dialoga Platformas” (“Patvērums “Drošā māja””) organizētājā diskusijā par likumprojektu “Imigrācijas likums”, kurā paredzētas vairākas izmaiņas attiecībā uz patvēruma meklētājiem un alternatīvo vai bēgļa statusu saņēmušajiem klientiem.
Martā PMLP bēgļa statusu piešķīra vienam Afganistānas pilsonim, savukārt atteikumu par statusa saņemšanu saņēma 2 klienti no Bangladešas, 2 no Krievijas, 4 no Azerbaidžānas, 3 no Pakistānas un 2 no Afganistānas.
Negatīvs Administratīvais tiesas lēmums par statusa piešķiršanu martā bija vienam klientam no Krievijas un vienam no Bangladešas. Uz 31.03.2021. Administratīvo tiesu pēc PMLP pārsūdzētā lēmuma gaida 8 klienti.
Sociālā darbinieka un sociālā mentora pakalpojums patvēruma meklētājiem un personām ar bēgļa vai alternatīvo statusu tiek nodrošināts Sabiedrības integrācijas fonda īstenotā Eiropas Sociālā fonda projekta “Dažādības veicināšana” (Nr. 9.1.4.4./16/I/001) ietvaros. Finansējums 85% apmērā piešķirts no Eiropas Sociālā fonda un 15% finansē Latvijas valsts.
Kontaktinformācija:
Gundega Rupenheite Biedrības “Latvijas Sarkanais Krusts” Projekta vadītāja Tālr. 28379100 E-pasts: gundega.rupenheite@redcross.lv |
Karīna Dzene Projekta ieviešanas vienības programmas koordinatore Tālr. 29249232 E-pasts: karina.dzene@sif.gov.lv |