Noslēgusies Sabiedrības integrācijas fonda (SIF) un biedrības “Latvijas Sarkanais Krusts” īstenotā motivācijas un atbalsta programma cilvēkiem, kas saskārušies ar šķēršļiem, iesaistoties nodarbinātībā vai izglītībā sava dzimuma, etniskās piederības, invaliditātes vai vecuma dēļ. Laika posmā no 2022. gada marta – augustam motivācijas programmas noslēdzošajā periodā no 57 sociālās atstumtības riskam pakļautajiem Rīgas, Siguldas un Ropažu novadu iedzīvotājiem, kuri piedalījās programmā, atkal izdevies iekļauties nodarbinātībā vai izglītībā 34 cilvēkam jeb 60%.
Neskatoties uz to, ka Latvijā virkne likumu un politikas vadlīnijas skar diskriminācijas aizliegumu, sabiedrībā joprojām pastāv diskriminācijas pazīmes pēc dažādiem aspektiem. Sabiedrībā pastāvošie stereotipi un aizspriedumi lielā mērā ietekmē šo diskriminēto personu spēju iekļauties nodarbinātībā vai izglītības apguvē, vienlaikus šīs personas saskaras arī ar augstu nabadzības un sociālās izolētības risku, kas ierobežo to spēju mainīt savu līdzšinējo dzīves situāciju.
Lai realizētu visu sabiedrības grupu potenciālu un mazinātu sociālo atstumtību, SIF vairākus gadus īsteno Motivācijas programmu, sniedzot atbalstu diskriminācijai pakļauto cilvēku spējām iekļauties nodarbinātībā vai izglītībā. Rīgā, Siguldas un Ropažu novados kopš 2020. gada atbalsts kopā sniegts 176 sociālās atstumtības riskam pakļautajiem iedzīvotājiem Pierīgas reģionā, no kuriem 91 jeb 52% atkal izdevies iekļauties nodarbinātībā vai izglītībā.
“Motivācijas programma ir īstenota no 2018. gada, dažādos Latvijas reģionos, nodrošinot atbalsta pakalpojumus – sociālo darbinieku, karjeras konsultantu, psihologu, juristu u.tml pēc iespējas tuvāk nevienlīdzības skartajam cilvēkam. Saņemtais atbalsts ir neatsverams un ir bijis būtisks pagrieziens pozitīvām pārmaiņām, palīdzot dalībniekiem apzināties risināmās problēmas, piedāvājot situācijai atbilstošākos risinājumus un iespējamās izaugsmes iespējas,” skaidro SIF sekretariāta direktore Zaiga Pūce.
Pārmaiņu aģents jeb sociālais darbinieks katram dalībniekam bija ne tikai kā iedvesmotājs un motivētājs, bet bieži vien arī kā vistuvākais cilvēks, kam varēja uzticēt lietas, kuras ilgi bijušas nepateiktas. Piemēram, programmas dalībniece pēc ilgstošas alkohola lietošanas, atzina savu atkarību un uzsāka ārstēšanos. Veiksmīgas ārstēšanās rezultātā viņa varēja piepildīt savu sapni par auto vadītāja apliecības iegūšanu. Motivācijas programma sniedza arī iespēju noticēt savām spējām un realizēt senus nepiepildītos sapņus. Kādai no projekta grupām bija iespēja piedalīties skaistumkopšanas nodarbībā, kuras laikā dalībnieces sajutās kā princeses.
“Programmas ietvaros speciālisti daudz strādāja ar īpašo bērnu mammām, sniedzot tām psiholoģisku un praktisku palīdzību, kopā meklējot labākos risinājumus mammu emocionālās veselības un darbspēju uzlabošanai un saglabāšanai. Ar speciālistu atbalstu daudzi programmas dalībnieki ieguva zināšanas par papildus sociālā atbalsta veidiem, kas būtiski var uzlabot labbūtību un dzīves kvalitāti. Programmas klientiem speciālisti sniedza rīkus un zināšanas, kas ļauj tiem noticēt savām spējam un tiekties uz jauniem mērķiem. Vairāki klienti programmas noslēgumā ar SIF Motivācijas programmas finansiālu atbalstu izvēlējās apmeklēt profesionālās pilnveides kursus, piemēram, bērnu aprūpes pamati, dārza iekārtošana, interjera dizains, IT apmācības, kas sniedz tiem iespēju veiksmīgi sekot aktuālām tendencēm darba tirgū,” stāsta reģionālā koordinatore Aija Strazda.
Motivācijas programma Latvijā tiek īstenota kopš 2018.gada Sabiedrības integrācijas fonda projekta “Dažādības veicināšana” ietvaros, un šogad programma noslēgsies. Šajā laikā visā Latvijā dažāda veida motivācijas un atbalsta pakalpojumus ir saņēmuši 3240 iedzīvotāju.
Motivācijas programma un atbalsta pasākumi cilvēkiem, kas vēlas iekļauties nodarbinātībā un izglītībā, tiek veikts Sabiedrības integrācijas fonda īstenotā Eiropas Sociālā fonda projekta “Dažādības veicināšana” (Nr. 9.1.4.4./16/I/001) ietvaros. Finansējums 85% apmērā piešķirts no Eiropas Sociālā fonda un 15% finansē Latvijas valsts.