Noslēgusies Sabiedrības integrācijas fonda (SIF) un biedrības “Latvijas Sarkanais Krusts” īstenotā motivācijas un atbalsta programma cilvēkiem, kas saskārušies ar šķēršļiem, iesaistoties nodarbinātībā vai izglītībā sava dzimuma, etniskās piederības, invaliditātes vai vecuma dēļ Limbažu, Alojas, Staiceles un Pāles novados. Laika posmā no 2022. gada marta – augustam motivācijas programmas noslēdzošajā periodā no 60 sociālās atstumtības riskam pakļautajiem iedzīvotājiem, kuri piedalījās programmā, atkal izdevies iekļauties nodarbinātībā vai izglītībā 48 cilvēkiem jeb 80%.
Neskatoties uz to, ka Latvijā virkne likumu un politikas vadlīnijas skar diskriminācijas aizliegumu, sabiedrībā joprojām pastāv diskriminācijas pazīmes pēc dažādiem aspektiem. Sabiedrībā pastāvošie stereotipi un aizpriedumi lielā mērā ietekmē šo diskriminēto personu spēju iekļauties nodarbinātībā vai izglītības apguvē, vienlaikus šīs personas saskaras arī ar augstu nabadzības un sociālās izolētības risku, kas ierobežo to spēju mainīt savu līdzšinējo dzīves situāciju.
Lai realizētu visu sabiedrības grupu potenciālu un mazinātu sociālo atstumtību, SIF vairākus gadus īsteno Motivācijas programmu, sniedzot atbalstu diskriminācijai pakļauto cilvēku spējām iekļauties nodarbinātībā vai izglītībā.
“Motivācijas programma ir īstenota no 2018.gada, dažādos Latvijas reģionos, nodrošinot atbalsta pakalpojumus – sociālo darbinieku, karjeras konsultantu, psihologu, juristu u.tml pēc iespējas tuvāk nevienlīdzības skartajam cilvēkam. Saņemtais atbalsts ir neatsverams un ir bijis būtisks pagrieziens pozitīvām pārmaiņām, palīdzot dalībniekiem apzināties risināmās problēmas, piedāvājot situācijai atbilstošākos risinājumus un iespējamās izaugsmes iespējas,” skaidro SIF sekretariāta direktore Zaiga Pūce.
Limbažu, Alojas, Staiceles un Pāles novados kopš 2020. gada atbalsts kopā sniegts 180 sociālās atstumtības riskam pakļautajiem iedzīvotājiem, no kuriem 121 jeb 67% atkal izdevies iekļauties nodarbinātībā vai izglītībā.
Pārmaiņu aģents jeb sociālais darbinieks katram dalībniekam bija ne tikai kā iedvesmotājs un motivētājs, bet bieži vien arī kā vistuvākais cilvēks, kam varēja uzticēt lietas, kuras ilgi bijušas nepateiktas. Piemēram, kāda daudzbērnu mamma lauku reģionā pēc vairākkārtējiem bērnu kopšanas atvaļinājumiem atgriezās darba tirgū un nav vairs atkarīga no sociālās un humānās palīdzības.
“Dalība Motivācijas programmā vairākiem dalībniekiem bija iespēja izkļūt no ikdienas rutīnas un paplašināt savu komforta zonu. Programmas laikā iegūtās zināšanas un pieredze ļāva dalībniekiem paskatīties uz savu dzīvi no malas un izvirzīt jaunus mērķus, par ko pirms tam pat nespēja sapņot. Vairāki programmas dalībnieki apsver iespēju savu hobiju pārvērst par peļņas avotu un plašākam klientu lokam sākt piedāvāt konditorejas izstrādājumus un rokdarbus. Tāpat programmas ietvaros daudz tika diskutēts par sociāli politiskām izmaiņām pasaulē un to, kādas sekas tās atstās uz ik vienu no mums,” stāsta reģionālā koordinatore Sandra Našeniece.
Motivācijas programma Latvijā tiek īstenota kopš 2018. gada Sabiedrības integrācijas fonda projekta “Dažādības veicināšana” ietvaros, un šogad programma noslēgsies. Šajā laikā visā Latvijā dažāda veida motivācijas un atbalsta pakalpojumus ir saņēmuši 3240 iedzīvotāju.
Motivācijas programma un atbalsta pasākumi cilvēkiem, kas vēlas iekļauties nodarbinātībā un izglītībā, tiek veikts Sabiedrības integrācijas fonda īstenotā Eiropas Sociālā fonda projekta “Dažādības veicināšana” (Nr. 9.1.4.4./16/I/001) ietvaros. Finansējums 85% apmērā piešķirts no Eiropas Sociālā fonda un 15% finansē Latvijas valsts.
Plašāka informācija:
Zane Jēkabsone
Sabiedrības integrācijas fonds
Sabiedrisko attiecību speciāliste
zane.jekabsone@sif.gov.lv
+371 22811020