“Bēglis” vai “migrants” – kurš ir pareizais vārds?

17.septembrī 2015 Pirmā palīdzība

rakstsAktualizējoties jautājumiem saistībā ar migrantiem un bēgļiem, saskaramies ar šo abu jēdzienu lietojumu. Bieži vien, runājot par vienu vai otru tematu, minēti abi jēdzieni “migrants” un “bēglis”, lietojot tos kā sinonīmus, lai gan pastāv būtiskas atšķirības. 

Piedāvājam informācijai iepazīties ar ANO Komisariāta bēgļu jautājumos (United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR)) skaidrojumu par atšķirību starp šiem jēdzieniem un viedokli, kāpēc īpaši šobrīd svarīgi zināt un skaidrot atšķirīgo.

Turpmāk raksts “UNHCR skatījums: “Bēglis” vai “migrants” – kurš ir pareizais vārds?”:

Bēgļi ir cilvēki, kuri glābjas no bruņota konflikta vai vajāšanas. 2014. gada beigās visā pasaulē bija 19,5 miljoni šādu cilvēki. Viņi bieži vien ir tik apdraudēti un ir tik nepanesamā situācijā, ka viņi šķērso valstu robežas, meklējot drošību tuvējās valstīs. Tā rezultātā viņi tiek starptautiski atzīti par “bēgļiem”, kuriem ir pieejama valstu, ANO Bēgļu aģentūras (UNHCR), kā arī citu organizāciju palīdzība. Viņiem tiek sniegts šāds atzinums tieši tāpēc, ka viņiem ir pārāk bīstami atgriezties mājās un viņiem ir nepieciešams patvērums kaut kur citur. Tie ir cilvēki, kuriem patvēruma atteikums var radīt nāvējošas sekas.

Starptautiskajās tiesībās ir atrodama bēgļu definīcija, tāpat tās nosaka bēgļu aizsardzību. 1951. gada Bēgļu Konvencija, kā arī citi juridiskie teksti, piemēram, 1969. gada Āfrikas vienotības organizācijas Bēgļu konvencija, joprojām ir stūrakmens mūsdienu bēgļu aizsardzības kārtībai. Tiesiskie principi, kuri nostiprināti šajos dokumentos, ir iesakņojušies neskaitāmos starptautiskajos, reģionālajos un valstu tiesību aktos, kā arī tiesiskajā praksē. 1951. gada Konvencija sniedz bēgļa definīciju un izklāsta tās pamattiesības, kas valstīm jāgarantē bēgļiem. Viens no fundamentālākajiem princiem, kas atrodams starptautiskajās tiesībās, nosaka, ka bēgļus nedrīkst izraidīt no valsts vai atgriezt situācijā, kur būtu apdraudēta viņu dzīvība un brīvība.

Bēgļu aizsardzībai ir daudz aspektu. Tie ietver aizsardzību no atgriešanas bīstamajos apstākļos, no kuriem viņi ir glābušies, piekļuvi patvēruma procedūrām, kuras ir taisnīgas un efektīvas, kā arī pasākumus, kas nodrošina viņu pamata cilvēktiesību ievērošanu, ļaujot viņiem dzīvot cilvēka cienīgu dzīvi drošībā, vienlaikus palīdzot meklēt ilgtermiņa risinājumu šo cilvēku situācijai. Galvenā atbildība par šo aizsardzību jāuzņemas valstīm. Tāpēc UNHCR cieši sadarbojas ar valdībām, tās konsultējot un atbalstot, cik vien tas ir nepieciešams šīs atbildības īstenošanai.

Migranti izvēlas pārcelties uz jaunu dzīvesvietu nevis tāpēc, ka viņiem tiešā veidā draudētu vajāšana vai nāve, bet gan galvenokārt tāpēc, lai uzlabotu savu dzīves līmeni – atrodot darbu, dažos gadījumos izglītību, atkalapvienojoties ar ģimenēm, vai citu iemeslu dēļ. Atšķirībā no bēgļiem, kuri nevar droši atgriezties mājās, migranti nesaskaras ar šādu šķērsli, lai atgrieztos dzimtenē. Ja viņi atgriežas savās mājās, viņi turpina saņemt savas valdības aizsardzību.

Šis nošķīrums ir būtisks katrai atsevišķai valdībai. Valstu rīcību un attieksmi pret migrantiem nosaka imigrācijas likumi un procedūras. Savukārt valstu rīcību un attieksmi pret bēgļiem nosaka bēgļu aizsardzības un patvēruma normas, kas ir noteiktas gan nacionālajā likumdošanā, gan starptautiskajās tiesībās. Valstīm ir konkrēti pienākumi pret katru, kurš ir lūdzis patvērumu to teritorijās vai pie to robežām. UNHCR palīdz valstīm tikt galā ar to pienākumiem patvēruma un bēgļu aizsardzības jomā.

Politika ir viens veids, kā iejaukties šādās debatēs. Jaucot kopā bēgļus un migrantus, var rasties bīstamas sekas bēgļu dzīvībai un drošībai. Sapludinot šos divus terminus, tiek novērsta uzmanība no tās konkrētās tiesiskās aizsardzības, kas ir nepieciešama bēgļiem. Tas var iedragāt sabiedrības atbalstu bēgļiem un patvēruma institūcijai laikā, kad šāda aizsardzība ir nepieciešama vairāk bēgļiem nekā jelkad iepriekš. Mums ir nepieciešams izturēties pret visiem cilvēkiem ar cieņu un apzinoties viņu vērtību. Mums ir jānodrošina, lai migrantu cilvēktiesības tiktu ievērotas. Tajā pašā laikā mums ir jāpiedāvā adekvāts tiesisks risinājums bēgļiem, jo viņi atrodas īpaši grūtā situācijā.

Un tagad atgriezīsimies pie Eiropas un tā milzīgā cilvēku skaita, kuri šogad un pagājušogad ar laivām ir ieradušies Grieķijā, Itālijā un citur. Kas viņi ir? Bēgļi vai migranti?

Patiesību sakot, šo cilvēku vidū ir gan vieni, gan otri. Vairākums no cilvēkiem, kuri šogad ir ieradušies Itālijā u Grieķijā, ir tieši no valstīm, kurās ir ieilgusi karadarība vai kuras citu iemeslu dēļ tiek uzskatītas par “bēgļus ģenerējošām” valstīm. Šiem cilvēkiem pienākas starptautiskā aizsardzība. Tomēr neliela daļa ir arī no citām vietām, un attiecībā uz daudziem no viņiem termins “migrants” būtu pareizs.

Attiecīgi mēs UNHCR ietvaros sakām “bēgļi un migranti”, kad runa ir par cilvēku pārvietošanos pāri jūrai vai citos gadījumos, kad mūsu skatījumā ir pārstāvētas abas grupas.

Ceļošana ar laivām Dienvidaustrumāzijā ir vēl viens piemērs šādām situācijām. Mēs sakām “bēgļi”, kad runa ir par cilvēkiem, kuri bēg pāri starpvalstu robežām no kara vai vajāšanas. Un mēs sakām “migranti”, kad runa ir par cilvēku pārvietošanos citu iemeslu dēļ, kas neiekļaujas bēgļa juridiskajā definīcijas. Mēs ceram, ka citi apsvērs rīkoties tāpat. Vārdu izvēlei ir nozīme.”

Raksta autors: Adrian Edwards Ženēvā

Raksta avots: http://www.unhcr-northerneurope.org/news-detail/unhcr-skatijums-beglis-vai-migrants-kurs-ir-pareizais-vards/

Ziņa publicēta 17.09.2015.

Tev varētu arī interēsēt:

Latgales komitejā īstenots projekts Ukrainas civiliedzīvotāju atbalstam

21.novembrī 2024 Pirmā palīdzība
Oktobrī LSK Latgales komiteja sadarbībā ar Rēzeknes novada pašvaldību īstenoja projektu “Atbalsts, neformālās izglītības pasākumi, t.sk. latviešu valodas apguve, Ukrainas bērniem un jauniešiem”. Šī projekta ietvaros tika organizētas dažādas neformālās aktivitātes .Rēzeknes novada Ukraiņu bērniem un jauniešiem. 12. oktobrī  dalībnieki apmeklēja Latgales kultūrvēstures muzeju un Rēzeknes Mākslas namu. Muzejā bija iespēja apskatīt Pāvela Ostapceva gleznu …

Sveicam LSK 106. dzimšanas dienā!

20.novembrī 2024 Sveicam
Pirms 106. gadiem, divas dienas pēc Latvijas valsts neatkarības pasludināšanas, 52 Latvijā pazīstami ārsti, juristi, inženieri un sabiedriskie darbinieki nodibināja biedrību “Latvijas Sarkanais Krusts”. Sākotnēji LSK mērķis bija sniegt palīdzību ievainotiem un slimiem karavīriem, kara gūstekņiem un cietušajiem civiliedzīvotājiem, kā arī bēgļiem un bāreņiem. Šodien LSK ir viena no lielākajām humānajām organizācijām Latvijā, kas aptver …

Eiropas testēšanas nedēļa: aicinām veikt bezmaksas HIV, B, C hepatīta un sifilisa eksprestestus

Laika posmā no 19. līdz 25. novembrim Latvija pievienojas Eiropas testēšanas nedēļas akcijai. Tās laikā iespējams veikt bezmaksas HIV, B, C hepatīta un sifilisa eksprestestus dažādās Latvijas pilsētās. Izmanto iespēju un veic testu! Arī LSK HIV profilakses punktos iespējams veikt testus.  Spied uz attēla zemāk, lai atvērtu bezmaksas pasākumu kalendāru!  

Zemgales komiteja Ogrē organizējusi asinsdonoru dienu PSKUS neiroķirurģijas nodaļai

14.novembrī 2024 Komitejas
4. oktobrī Zemgales komitejas Ogres birojs organizēja asinsdonoru dienu, ar mērķi piesaistīto donoru ziedojumu veltīt Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Neiroķirurģijas nodaļai, kurā tiek veikts lielākais neiroķirurģiskā darba apjoms valstī.  LSK Ogres birojs organizēja akciju- donora diena 04.10.2024. ar konkrētu mērķi: tika aicināti atsaukties A rēzus negatīvās grupas donori, lai nodrošinātu operāciju ogrēnietim Guntaram Krēgeram. Sakām …

Ogres novadā noritējis projekts “Uzzīmē savu pilsētu”

14.novembrī 2024 Pirmā palīdzība
Ogres novada pašvaldības projektu konkursā “Radoši-Aktīvi-Darbīgi-Izglītojoši-Ogres novadam” piedalījās LSK Zemgales komitejas Ogres birojs, gūstot finansiālu atbalstu komitejas projekta “Uzzīmē savu pilsētu” īstenošanai.  Projekts ietvēra 10 zīmēšanas nodarbības, kur katrā grupā varēja piedalīties 15 dalībnieki. Plenēra “Uzīmē savu pilsētu” mērķis  bija ne tikai piedāvāt plašākai sabiedrībai bezmaksas nodarbības, veicināt sabiedrības iniciatīvas neformālās izglītības, pilsoniskās aktivitātes un …