Foto: 2024. gada 12. februāris, Ukrainas SK brīvprātīgie Hersonā turpina dalīt pārtikas komplektus no Pasaules pārtikas programmas
2024. gada 24. februāris iezīmē divus gadus, kopš Ukrainā sākās pilna apmēra karš. Tas sev līdzi paņēmis neskaitāmas dzīvības, smagi ievainojis, salauzis un iznīcinājis. 6 miljoni Ukrainas civiliedzīvotāju devušies bēgļu gaitās uz citām valstīm, 3,7 miljoni – pārvietoti Ukrainas iekšienē.[i]
Starptautiskajā SK kustībā nekavējoties tika mobilizēti visi iespējamie resursi, lai pēc iespējas ātrāk varētu palīdzēt karā cietušajiem Ukrainā un visās tajās valstīs, kurās, meklējot drošību un mieru, ieradās bēgļi.
LSK Ukrainai palīdz jau kopš 2014. gada, kad tur atsevišķās teritorijās sākās bruņots konflikts. Kopš kara eskalācijas februārī pirms diviem gadiem, LSK palīdzību civiliedzīvotājiem organizējusi divos virzienos: Ukrainas iekšienē un Latvijā.
Palīdzību Ukrainā LSK sniedza ar SSKSPF, SSKK un UkrSK līdzdalību. Vispārējam civiliedzīvotāju atbalstam LSK pārskaitījusi līdzekļus no saņemtajiem Latvijas iedzīvotāju un uzņēmumu ziedojumiem. Tāpat LSK naudas atbalstu Ukrainas SK pārskaitīja pēc Kahovkas dambja uzspridzināšanas. Sadarbībā ar citiem palīdzības sniedzējiem nosūtītas humānās palīdzības kravas un rentgena iekārta Svitlovodskas slimnīcai. Turpinājusies arī sadarbība mājas aprūpes pakalpojumu organizācijā Ukrainā.
Latvijā LSK vienreizēju palīdzību sniegusi ukraiņiem, kas caur Latviju devās tālāk uz citām valstīm, savukārt daudzpusīgs sociālais un integrācijas atbalsts piedāvāts tiem Ukrainas civiliedzīvotājiem, kas šeit raduši mājas uz ilgāku laiku.
Sākotnējā posmā LSK ukraiņus nodrošināja ar apģērbu, pārtikas, higiēnas un sadzīves precēm, izmitināšanu. Turpinot humānās palīdzības sniegšanu visā Latvijas teritorijā, LSK aktīvi strādāja pie programmām un projektiem, kas ļautu ukraiņiem iespējami ātri iejusties vietējā sabiedrībā – latviešu valodas apmācības pieaugušajiem un bērniem, kultūras iepazīšana, meistarklases, nometnes, kuru norisē tikušas iesaistītas arī vietējās kopienas.
Arī tagad tiek turpināts atbalsts: EAF+ ietvaros tiek dalīti pārtikas un higiēnas preču komplekti, visā Latvijā darbojas 60 humānās palīdzības punkti. Rēzeknes un Aizkraukles novados atrodas divi Ukrainas civiliedzīvotāju izmitināšanas centri, kur klātesoši ir arī sociālie darbinieki, psihologi un citi speciālisti.
Sadarbībā ar Starptautisko SKSP Federāciju vairākām sociāli mazāk aizsargātām ukraiņu grupām izdalītas “Maxima” Atbalsta kartes, LSK un sadarbības partneru darbiniekiem un brīvprātīgajiem, kas strādā ar ukraiņiem, tiek piedāvātas bezmaksas pirmās psiholoģiskās palīdzības mācības. Tajās līdz šim jau piedalījušies vairāk kā 400 cilvēki. Neatņemama sastāvdaļa ukraiņu stiprināšana viņu spējās reaģēt ārkārtējās situācijās – LSK viņus apmāca pirmajā palīdzībā un pirmajā psiholoģiskajā palīdzībā.
“Tā, kā ukraiņi nenogurst savos centienos atgūt brīvību un mieru, tā mēs nedrīkstam nogurt, viņus atbalstot šajā cīņā. Sarkanā Krusta lielākā vērtība visos laikos ir bijis cilvēks, lai kur viņš neatrastos. Tikai, strādājot kopā, mēs varam veicināt solidaritāti, cieņu un cilvēcību. Kopā līdz uzvarai!” uzsver Līga Meņģelsone, LSK Prezidente.
LSK sniegusi palīdzību un turpina to darīt, pateicoties privāto un juridisko personu ziedojumiem, vietējiem un starptautiskiem projektiem, kā arī ciešai sadarbībai ar valsts iestādēm, pašvaldībām un partneriem NVO sektorā!
LSK bija, ir un būs kopā ar Ukrainu un mūsu Sarkanā Krusta un Sarkanā Pusmēness ģimeni. Kopā varam palīdzēt!