Biedrība “Latvijas Sarkanais Krusts” Latvijā kopš 2023. gada marta īsteno starptautisku projektu “EU4Health – kvalitatīvas un savlaicīgas psiholoģiskās pirmās palīdzības sniegšana cilvēkiem, kurus skārusi Ukrainas krīze Ukrainā un ietekmētajās valstīs”.

Projekta galvenā koordinatore ir Starptautiskā Sarkanā Krusta un Sarkanā Pusmēness nacionālo biedrību federācija (SSKSPF), piedaloties 25 SK nacionālajām biedrībām: Beļģijas, Bulgārijas, Čehijas, Dānijas, Grieķijas, Horvātijas, Igaunijas, Islandes, Itālijas, Francijas, Latvijas, Lietuvas, Luksemburgas, Norvēģijas, Polijas, Portugāles, Rumānijas, Somijas, Spānijas, Slovākijas, Slovēnijas,  Zviedrijas, Ungārijas, Ukrainas un Vācijas SK nacionālās biedrības.

Projektu finansē Eiropas Savienības Komisijas ģenerāldirektorāts, kas ir atbildīgs par ES politiku pārtikas nekaitīguma un veselības aizsardzības jomā (DG SANTE).

Konteksts un vispārējie mērķi

Kopš konflikta sākuma Ukrainā vairāk nekā 7 miljoni cilvēku ir devušies bēgļu gaitās uz citām valstīm, un tiek lēsts, ka vēl 6 miljoni ir iekšēji pārvietoti. Traumatiskās sekas izjūt bēgļi, iekšzemē pārvietotās personas un arī uzņemošo valstu iedzīvotāji. Tāpat arī bruņotā konflikta izraisīto krīzi pieredz humānās palīdzības sniedzēji un sabiedrība kopumā.

Cilvēkiem, kurus skārusi Ukrainas krīze, ir nepieciešama palīdzība mentālās veselības jomā. PVO atklāj, ka garīgās veselības traucējumi skar katru piekto cilvēku.

Projekta “EU4Health” ietvaros SSKSPF kopā ar 25 SK nacionālajām biedrībām, kuras atbalsta arī SSKSPF Psihosociālā atbalsta centrs, plāno sniegt visaptverošu atbalstu vairāk nekā 590 000 cilvēkiem:

  1. pārvietotajām personām Ukrainas teritorijā,
  2. Ukrainas civiliedzīvotājiem citās Eiropas valstīs,

Projekta mērķa grupa: palīdzības sniedzēji, bērni, vecāka gadagājuma cilvēki, cilvēki ar invaliditāti, valstu kopienas, Sarkanā Krusta darbinieki un brīvprātīgie.

Galvenais uzdevums: trīs gadu laikā mērķa grupai nodrošināt psiholoģisko pirmo palīdzību un mentālās veselības un psihosociālo atbalstu klātienē, izmantojot uzticības tālruņus un citas aktivitāšu platformas, veidojot un stiprinot Sarkanā Krusta Sarkanā Pusmēness nacionālo biedrību brīvprātīgo un darbinieku kapacitāti.


Projekta īstenošana Latvijā

LSK projektu īsteno saskaņā ar trim galvenajiem projekta īstenošanas virzieniem – psiholoģiskās PP nodrošināšana, LSK cilvēkresursu mentālās veselības veicināšana un sadarbības stiprināšana ar vietējiem un staprtautiskiem partneriem. 

Projekta īstenošanas periods: 2023.  – 2025. gads

Psiholoģiskās pirmās palīdzības nodrošināšana

Galvenās aktivitātes un rezultāti:

  • apmācības LSK darbiniekiem un brīvprātīgajiem, tai skaitā veselības veicināšanā strādājošajiem, psiholoģiskās pirmās palīdzības sniegšanā (40 dalībnieki) un vietējās kopienas atbalstīšanā (30 dalībnieki)
  • mākslas un dejas terapijas nodarbības Ukrainas civiliedzīvotājiem (reizi nedēļā, 12 mēnešu garumā, 5 Latvijas pilsētās);
  • rehabilitācijas un integrācijas nedēļas nogales ar vismaz 200 Ukrainas civiliedzīvotāju un vietējo kopienu dalību;
  • 2 sensoro telpu izveide integrācijas un rehabilitācijas aktivitātēm.

LSK personāla, brīvprātīgo un pirmās palīdzības sniedzēju mentālās veselības veicināšana, lai nodrošinātu efektīvu reaģēšanu pirms krīzes, tās laikā un pēc tās

Galvenās aktivitātes un rezultāti:

  • 48 supervīzijas t.i. konsultatīvs atbalsts jautājumos, kas saistīti ar darbu un profesionālo darbību;
  • 4 apmācības par mentālo veselību darbiniekiem un brīvprātīgajiem;
  • 4 mentālās veselības veicināšanas praktiskās darbnīcas darbiniekiem un brīvprātīgajiem.

Sadarbības stiprināšana ar valsts institūcijām, NVO un starptautiskajiem partneriem un Mentālās veselības veicināšanas un psihosociālā atbalsta jomā vietējā un valsts līmenī

Galvenās aktivitātes un rezultāti:

Plānotas vismaz 4 tikšanās ar sadarbības partneriem zināšanu un pieredzes apmaiņas nolūkos

Budžets 214 437 EUR (Latvija)

Projekta koordinatore Latvijā: Kristīne Vagule, kristine.vagule@redcross.lv.


UKRAINAS CIVILIEDZĪVOTĀJU PSIHOSOCIĀLĀ ATBALSTA VAJADZĪBU NOVĒRTĒJUMS 2023 (angļu valodā)


Aicinām pieteikties apmācībām “Pirmā psiholoģiskā palīdzība bērniem” 8 stundu apjomā

Ziņa publicēta 03.04.2024.

LSK aicina pieteikties apmācībām “Pirmā psiholoģiskā palīdzība bērniem” (PPP bērniem)  8 stundu apjomā. Tās notiks 11. aprīlī, Rīgā, Šarlotes ielā 1B.

Apmācības ir izstrādātas darbiniekiem un brīvprātīgajiem, kuri sniedz psihosociālo atbalstu bērniem, un tiem, kuri sniedz tiešu aprūpi un atbalstu bērniem un viņu aprūpētājiem, kuri nonākuši nelaimē, piemēram, medmāsām, sociālajiem darbiniekiem, brīvprātīgajiem veselības aprūpes jomā vai neatliekamās medicīniskās palīdzības darbiniekiem. Apmācību mērķis ir dot dalībniekiem iespēju:

  • uzzināt vairāk par bērnu reakcijām uz nelaimēm;
  • uzzināt, kas ir un kas nav pirmā psiholoģiskā palīdzība bērniem;
  • izprast trīs darbības principus: “Skaties, klausies un sasaisti” attiecībā uz bērniem;
  • praktizēt PPP sniegšanu nelaimē nonākušam bērnam un aprūpētājam;
  • aplūkot sarežģītas reakcijas un situācijas;
  • izprast pašaprūpes nozīmi, sniedzot palīdzību citiem cilvēkiem.

Mācību programma ir licencēta un dalībnieki pēc programmas pabeigšanas saņems apliecību par  par pieaugušo neformālās izglītības programmas apguvi.

Mācības vadīs Kristīne Vagule, klīniskā psiholoģe, sertificēta Starptautiskās SKSP federācijas PPP pasniedzēja.

Pēc pieteikuma aizpildīšanas, lūdzu sagaidiet apstiprinājumu dalībai mācībās. 

Mācības tiek organizētas starptautiskā projekta “EU4Health” ietvaros. 

Pietikšanās 

 


Mācies pirmo psiholoģisko palīdzību kopā ar LSK

Publicēts 17.01.2024.

Reakcijas uz stresu, kas ir un kas nav pirmā psiholoģiskā palīdzība (PPP), pašaprūpe. Šie ir tikai daži no vērtīgajiem tematiem, par kuriem LSK piedāvā praktiski mācīties. Projekts EU4Health un mācības par PPP rit pilnā sparā.


Psiholoģiskās veselības veicināšanas projekts tuvina labākai rītdienai

Publicēts 11.01.2024.

LSK kopā ar 28 citām Sarkanā Krusta nacionālajām biedrībām vairāk kā gadu kopīgi strādā, lai savās valstīs palīdzētu Ukrainas civiliedzīvotājiem, stiprinot viņu psiholoģisko veselību un veicinot dzīves kvalitāti.

Projektā “EU4Health – kvalitatīvas un savlaicīgas psiholoģiskās pirmās palīdzības sniegšana cilvēkiem, kurus skārusi Ukrainas krīze Ukrainā un ietekmētajās valstīs” 2023. gadā paveikts bezgala daudz.  

Apmācībās par mākslas izmantošanu darbā ar kara bēgļiem 11 psihologi no visas Latvijas apguva vērtīgas zināšanas, kā sniegt atbalstu psiholoģiski smagi cietušajiem un iedvesmot viņus pārvarēt grūtības, izmantojot vienu no visskaistākajām valodām – mākslu. Šo apmācību ietvaros tika radīts metodiskais materiāls par mākslas terapijas pielietošanu, kas var noderēt katram, kurš strādā ar cilvēkiem no kara zonām.

3 LSK pārstāvji jūnijā devās uz Budapeštu, lai tur, kopā ar kolēģiem no citām valstīm, iegūtu tiesības vadīt apmācības par pirmo psiholoģisko palīdzību (PPP), drīz pēc tam LSK oficiāli saņēma pieaugušo neformālās izglītības licenci apmācību vadīšanai.

Vairāk kā 300 cilvēki no Daugavpils, Liepājas, Rīgas, Rēzeknes, Palsmanes, Smiltenes, Saldus, Valmieras un Valkas piedalījās 17 apmācībās par PPP.

Projektā LSK atbalsta ne vien mērķa grupu, bet vienlaikus stiprina arī savu un sadarbības partneru kapacitāti, rūpējoties par palīdzības sniedzēju labbūtību, piedāvājot viņiem supervīzijas, kas ir konsultatīvs atbalsts ar veicamo darbu saistītajos jautājumos.

No septembra līdz decembrim turpinājās atbalsta grupas Ukrainas civiliedzīvotājām Vidzemē un Latgalē.

Ieklausoties vairāk kā 400 ukraiņu viedokļos par viņu mentālo veselību un saņemto psihosociālo atbalstu, LSK izveidoja uz vajadzībām balstītu ziņojumu, kas turpmāk palīdzēs īstenot daudzpusīgas un datos pamatotas atbalsta aktivitātes un pakalpojumus. 
Ziņojums pieejams ŠEIT 

Kopā varam palīdzēt!


Aicinām pieteikties pirmās psiholoģiskās palīdzības mācībām 19. un 29. janvārī

Ziņa publicēta 10.01.2024.

LSK aicina interesentus piedalīties bezmaksas mācībās par pirmās psiholoģiskās palīdzības (PPP) sniegšanu, kas notiks 19. un 29. janvārī, Rīgā, Šarlotes ielā 1B, 3. stāvā.

Programma:

  •       Reakcijas uz stresu;
  •       Kas ir un kas nav PPP;
  •       Darbības principu “skaties, klausies, sasaisti” iepazīšana, izprašana;
  •       PPP praktiska sniegšana nelaimē nonākušam cilvēkam;
  •       Sarežģītu reakciju un situāciju apskatīšana;
  •       Pašaprūpes nozīme, sniedzot palīdzību citiem cilvēkiem.

Mācību ilgums: 8,5 stundas.

Pieteikšanās uz 19. janvāra mācībām

PIETEIKŠANĀS UZ 29. JANVĀRA MĀCĪBĀM

Pēc pieteikuma aizpildīšanas, lūdzam sagaidīt apstiprinājumu dalībai mācībās.

Mācību programma ir licencēta un dalībnieki pēc programmas pabeigšanas saņem apliecību par pieaugušo neformālās izglītības programmas apguvi.

Mācības vadīs Kristīne Vagule, klīniskā psiholoģe, sertificēta Starptautiskās SK un SP federācijas PPP pasniedzēja.

Mācības tiek organizētas starptautiskā projekta “EU4Health” ietvaros.

Projekta publicitātes vajadzībām daļa no mācību norises var tikt fotografēta. 

Kopā varam palīdzēt!


Aicinām pieteikties klātienes mācībām par pirmo psiholoģisko palīdzību

Ziņa publicēta 02.01.2024.

Lielās atsaucības un ātrās grupas nokomplektēšanas dēļ 17. janvāra mācībām pieteikšanās ir slēgta.

Esam patiesi priecīgi par tik ātru vietu aizpildīšanos. LSK droši zina, ka šī tēma ir ļoti aktuāla un vērtīga, tāpēc centīsimies rast iespēju organizēt papildus mācības citos datumos, par ko informēsim mūsu komunikācijas kanālos.

LSK aicina interesentus piedalīties bezmaksas mācībās par pirmās psiholoģiskās palīdzības (PPP) sniegšanu, kas notiks 17. janvārī, no plkst. 9.00.

Programma:

  •       Reakcijas uz stresu;
  •       Kas ir un kas nav PPP;
  •       Darbības principu “skaties, klausies, sasaisti” iepazīšana, izprašana;
  •       PPP praktiska sniegšana nelaimē nonākušam cilvēkam;
  •       Sarežģītu reakciju un situāciju apskatīšana;
  •       Pašaprūpes nozīme, sniedzot palīdzību citiem cilvēkiem.

Mācību ilgums: 8,5 stundas.

Norises vieta: Šarlotes iela 1B, 3. stāvs, Rīga.

Pieteikšanās elektroniski ŠEIT. Pēc pieteikuma aizpildīšanas, lūdzu sagaidiet apstiprinājumu dalībai mācībās.

Mācību programma ir licencēta un dalībnieki pēc programmas pabeigšanas saņem apliecību par pieaugušo neformālās izglītības programmas apguvi.

Mācības vadīs Kristīne Vagule, klīniskā psiholoģe, sertificēta Starptautiskās SK un SP federācijas PPP pasniedzēja.

Mācības tiek organizētas starptautiskā projekta “EU4Health” ietvaros.

Kopā varam palīdzēt!


Noslēgušās apmācības “Mākslas izmantošana psihologa darbā ar kara bēgļiem”

Ziņa publicēta 01.12.2023.

Turpinot sniegt praktisku un emocionālu atbalstu Ukrainas civiliedzīvojiem Latvijā, biedrība “Latvijas Sarkanais Krusts” 2023. gada novembrī organizēja apmācības “Mākslas izmantošana psihologa darbā ar kara bēgļiem” 8 stundu apjomā psihologiem, kuri visā Latvijas teritorijā sniedz emocionālu atbalstu kara bēgļiem. 

Mācību laikā psihologi apguva teorētiskas un praktiskās zināšanas, kā veidot kontaktu ar klientu, sniegt atbalstu un  iedrošināt pārvarēt grūtības, izmantojot  bezvārdu „valodu” – māksla.

Apmācības tika organizētas projekta “EU4Health – kvalitatīvas un savlaicīgas psiholoģiskās pirmās palīdzības sniegšana cilvēkiem, kurus skārusi Ukrainas krīze Ukrainā un ietekmētajās valstīs” ietvaros.


Aicinām psihologus pieteikties mācībām “Mākslas izmantošana psihologa darbā ar kara bēgļiem”

Ziņa publicēta 26.09.2023.

Biedrība “Latvijas Sarkanais Krusts” aicina psihologus, kuri sniedz atbalstu kara bēgļiem no Ukrainas pieteikties mācībām “Mākslas izmantošana psihologa darbā ar kara bēgļiem”.

Mākslas terapija darbā ar kara bēgļiem var palīdzēt viņiem pārstrādāt ar karu saistītās psiholoģiskās un emocionālās sekas, kas izriet no traumatiskās pieredzes un ikdienas vides maiņas/zaudēšanas, izstāstīt savu stāstu un pārdzīvojumu, neizmantojot vārdus. Mākslas terapijas metožu izmantošana psihologa darbā var palīdzēt psihologam nodibināt kontaktu ar klientu, kā arī radošā veidā atrast klienta resursus, stiprās puses un stiprināt klienta dzīvesspēku.

Mākslas terapijas metodes var būt spēcīgas un efektīvas, strādājot ar kara bēgļiem, jo tās ļauj cilvēkiem izteikt un pārstrādāt savas emocijas, pieredzi un traumas neverbālā un radošā veidā. Daži mākslas terapijas materiāli, ar kuriem varēsiet iepazīties:

  • Māls;
  • Kolāžas materiāli;
  • Zīmuļi, flomāsteri, krītiņi;
  • Guaša, akvarelis;
  • Ogle.

Mācības vadīs Krista Skara, mākslas terapeite ar specializāciju vizuāli plastiskajā mākslas terapijā, skolu un izglītības psiholoģe, juridiskā psiholoģe, kognitīvi biheiviorālā psihoterapeite apmācībā.

Mācību ilgums:  2 dienas pa 4 akadēmiskām stundām, kopā – 8 astronomiskās stundas (ar iekļautām pauzēm).

Mācības tiks organizētas 2 grupās – 1. grupa 21.10. un 4.11.2023. un 2. grupa 11.11. un 25.11. 2023.

Kopā šajās 8 stundās dalībniekiem būs iespēja gūt ieskatu kā mākslu var izmantot:

  • Drošas vides veidošanai un kontakta dibināšanai.
  • Autonomijas, izpētes un izvēles stiprināšanai: piedāvājot dažādus mākslas materiālus un tehnikas.
  • Neverbālās izteiksmes veicināšanai: bēgļiem varētu būt grūti izteikt savu pieredzi mutiski, līdz ar to māksla kļūst par spēcīgu alternatīvu.
  • Emocionālās noturības veicināšanai.
  • Emociju izpausmei.
  • Individuālo naratīvu veidošanai.
  • Simbolu un metaforu izmantošanai, lai attēlotu sarežģītas sajūtas un pieredzi.
  • Zaudējumu un skumju pārstrādei.
  • Pārvarēšanas stratēģiju veidošanai un stiprināšanai.
  • Pozitīvas pieredzes stiprināšana.
  • Progresa un izaugsmes izsekošanai.

Lai sasniegtu mācību mērķus,  no dalībniekiem sagaidām:

●        Dalību mācībās pilnā apjomā (8 akadēmiskās stundas);

●        Vēlmi ļauties procesam;

●        Vēlmi iepazīties ar dažādiem mākslas materiāliem;

●        Vēlmi mācīties un pilnveidot prasmes un iemaņas.

Mācības ir bez maksas un to laikā dalībniekiem tiks nodrošināti mācību materiāli un kafijas pauze.

Darba metodes: mini lekcija, diskusija, darbs pāros un grupās, mākslas terapijas metodes ar dažādiem mākslas materiāliem.

Lai pieteiktos mācībām, lūdzu aizpildiet elektronisko pieteikšanās formu līdz 2023.gada 6.oktobrim.

PIESAKIES ŠEIT

Mācības “Mākslas izmantošana psihologa darbā ar kara bēgļiem” tiek organizētas starptautiskā projekta “EU4Health – kvalitatīvas un savlaicīgas psiholoģiskās pirmās palīdzības sniegšana cilvēkiem, kurus skārusi Ukrainas krīze Ukrainā un ietekmētajās valstīs” ietvaros.

 

 


LSK darbinieki un brīvprātīgie mācās no kolēģiem Eiropā

Ziņa publicēta 06.06.2023.

No 23. līdz 25. maijam Kristīne Vagule, LSK projektu psiholoģe, piedalījās mācībās “Rūpes par darbiniekiem un brīvprātīgajiem” starptautiskā projekts “EU4Health – kvalitatīvas un savlaicīgas psiholoģiskās pirmās palīdzības sniegšana cilvēkiem, kurus skārusi Ukrainas krīze Ukrainā un ietekmētajās valstīs” ietvaros Budapeštā, Ungārijā. Apmācību laikā dalībnieki no vairāk kā 20 projekta partnervalstīm apguva prasmes un iemaņas, kā veicināt darbinieku un brīvprātīgo labbūtību, sniegt tiem pirmo psiholoģisko palīdzību un veiksmīgi plānot un vadīt grupas sapulces. Apmācībās iegūtās zināšanas plānots apkopot un ieteikt LSK reģionālām struktūrvienībām izmantošanai ikdienā.


LSK Budapeštā tiekās ar starptautiskā projekta “EU4Health” partneriem

21.03.2023.

 

Februāra izskaņā LSK pārstāvji Budapeštā, Ungārijā piedalījās starptautiskā projekta “EU4Health – kvalitatīvas un savlaicīgas psiholoģiskās pirmās palīdzības sniegšana cilvēkiem, kurus skārusi Ukrainas krīze Ukrainā un ietekmētajās valstīs” atklāšanas pasākumā, kurā tikās ar projekta partneriem no citu valstu Sarkanā Krusta nacionālajām biedrībām, Starptautiskās SKSP federācijas (SKSPF) un SKSPF Psihosociālā atbalsta centra pārstāvjiem. 

Vairāku dienu garumā notika iepazīšanās ar projekta aktivitātēm, dalībvalstu līdzšinējo pieredzi atbalsta sniegšanā Ukrainas civiliedzīvotājiem un galvenajām projektā īstenojamajām aktivitātēm. 

Projektu finansē Eiropas Savienības Komisijas ģenerāldirektorāts, kas ir atbildīgs par ES politiku pārtikas nekaitīguma un veselības aizsardzības jomā (DG SANTE).