Ziņa publicēta: 20.06.2019.
Šodien, 20. jūnijā, atzīmējot Pasaules bēgļu dienu, publicējam Sarkanā Krusta Eirobas Savienības biroja (Brisele, Beļģija) direktora uzsaukumu saistībā ar palīdzības sniegšanu bēgļiem un patvēruma meklētājiem, kas pēdējo gadu laikā ierodas Eiropā.
Sarkanā Krusta ES birojs lūdz ES un tās dalībvalstīm atjaunot solījumu pildīt 1951. gada Bēgļu konvencijā noteikto, stiprinot koordinētas ilgtermiņa pieejas pīlārus bēgļu aizsardzībai. Šai pieejai jānodrošina, ka sistēmas pamatā ir neizraidīšanas princips, un tai jāgarantē piekļuve atbilstošām patvēruma meklēšanas procedūrām Eiropā, izmantojot pietiekamas investīcijas.
Cilvēki, kuri meklē drošību ES, tiek izraidīti uz robežām, neizskatot viņu lūgumus pēc aizsardzības, kas ir tiešā pretrunā Bēgļu konvencijas pamatprincipiem. Tāpat pēdējos mēnešos saņemti ziņojumi par vairākiem izraidīšanas gadījumiem uz ES ārējās robežas. Līdz ar juridisku risinājumu trūkumu, patvēruma meklētāji arvien vairāk saskaras ar riskiem, meklējot drošību. Šokējošs skaits migrantu turpina slīkt Vidusjūrā, šogad reģistrēti jau 569 nāves gadījumi, taču daudz bojāgājušo ir nereģistrēti. “ES nevar turpināt ignorēt šīs traģēdijas,” sacīja Deniss Havē /Denis Haveaux/, Sarkanā Krusta ES biroja direktors. “Nepieciešama politiskā drosme, lai biežāk izmantotu tādus rīkus kā ģimenes apvienošanu, mītnes vietas maiņu vai humanitārās vīzas, tādējādi samazinot cilvēku paļaušanos uz negodīgu kontrabandistu pakalpojumiem,” viņš uzsvēra.
Tiem, kuriem izdodas ierasties Eiropā, netiek garantēta piekļuve godīgai un efektīvai patvēruma meklēšanas procedūrai. Visā ES arvien pieaug patvēruma meklētāju skaits, kuru brīvība tiek ierobežota, viņiem ierodoties ES. Mūs uztrauc līdzšinējā imigrantu brīvības atņemšanas prakse ES patvēruma meklēšanas tiesiskā ietvara kontekstā. Tas atspoguļots jaunākajos tiesību aktu priekšlikumos, kuros rosināta brīvības atņemšanas likumības ietvara paplašināšana. “Tiek plaši atzīts, ka brīvības atņemšanai ir ilgstoša kaitīga ietekme uz aizturēto un viņu ģimeņu garīgo un fizisko veselību,” uzsvēra D. Havē. Aizturēšana ierobežo cilvēku piekļuvi godīgai patvēruma meklēšanas procedūrai, jo viņu iespējas izmantot atbilstošu tiesisko atbalstu ir apgrūtinātas.
Šie jautājumi jārisina pēc iespējas ātrāk, lai nodrošinātu, ka ikviena cilvēka, kurš meklē starptautisko aizsardzību, tiesības tiek cienītas. Mēs lūdzam ES līderiem piešķirt pietiekamus resursus kopējai Eiropas patvēruma sistēmai, kas garantē piekļuvi aizsardzībai tiem, kuriem tā nepieciešama. Patvēruma politikas, kas stiprina tiesisko ietvaru un nodrošina augstus aizsardzības standartus visās dalībvalstīs, finansēšanai jābūt prioritārai. Tāpat daudz jādara, lai novērstu nacionālo patvēruma sistēmu strukturālās nepilnības. Tas palīdzētu garantēt patvēruma meklētāju un bēgļu tiesību ievērošanu ES.
2019. gads ir nākotnes Eiropas pagrieziena punkts, jo šogad sākas jauns institucionālais cikls. Nesen ievēlētie Eiropas Parlamenta deputāti drīz sāks darbu jaunās Eiropas Komisijas vadībā. ES institūciju diskusijās par ES vispārīgo politikas virzienu nākamajiem pieciem gadiem un apspriedēs par to, kā šīs prioritātes tiks finansētas, izmantojot ES nākamo budžetu, amatpersonām jāizmanto iespēja piešķirt pietiekamus līdzekļus efektīvas patvēruma sistēmas izstrādei un ieviešanai. Mēs lūdzam nākamajiem vadītājiem veidot tādu Eiropu, kas tiešām garantē visu tiesību aizsardzību.
Lai iegūtu detalizētāku informāciju, lūdzu, sazinieties ar:
Eva Oyon, Komunikāciju vadītāja, Sarkanā Krusta ES birojs,
+32(0)2 235 09 22, eva.oyon@redcross.eu
Detalizēta informācija par LSK sniegto atbalstu bēgļiem un patvēruma meklētājiem pieejama ŠEIT.