Evita Semule, bijusī LSKJ brīvprātīgā, tagad: LSK Pirmās palīdzības un Ārkārtējo situāciju pasākumu koordinatore 

“Mans brīvprātīgā darbs Latvijas Sarkanajā Krustā (LSK) sākās jau 2008. gadā, kad man bija tikai 13 gadu – kopā ar domubiedriem atjaunojām LSKJ Cēsu nodaļu. Tā kā nodaļas darbība uz vairākiem gadiem bija pārtrūkusi, principā visu sākām no nulles – līdzekļu un biedru piesaisti, pasākumu plānošanu un organizēšanu, projektu rakstīšanu. Man šis sākuma posms asociējas ar tādu pilnīgu jauniešu bezrūpību un maksimālismu, jo pat bez iepriekšējas pieredzes un zināšanām nebaidījāmies sapņot lielus sapņus un tos īstenot. Vairāku gadu garumā nodaļā īstenojām daudz fantastisku pasākumu – Velotūres, “Gumijnieku skrējienu”, HIV/AIDS dienas lekcijas, vasaras nometnes bērniem no nelabvēlīgām ģimenēm utt.

Lai arī aktīvi darbojos dažādos LSKJ darbības virzienos, sirdij vistuvākā man vienmēr bijusi pirmās palīdzības (PP) programma. 2009. gadā sāku gatavot LSKJ Cēsu nodaļas PP komandu, daloties ar viņiem iepriekš gūtajās zināšanās. Ar laiku sāku viesoties arī skolās, bērnudārzos un cietumā mācot sniegt pirmo palīdzību. Mūsu PP komanda sasniedza ar gadiem arvien labākus rezultātus un 2013. gadā piedalījās Eiropas līmeņa sacensībās Austrijā.

Uzsākot studijas Rīgā, pārtraucu aktīvi darboties LSKJ, tomēr arvien biežāk saņēmu uzaicinājumus pievienoties PP un ĀS programmas organizētajās skolēnu sacensībās vai PP nodrošinājumos publiskos pasākumos, kas 2018.gadā rezultējās darba piedāvājumu kļūt par PP pasniedzēju un PP un ĀS pasākumu koordinatori. Darbs LSK PP un ĀS programmā man ir ļoti svarīgs un mīļš. Ar patiesu prieku dodos uz darbu ik rītu un esmu laimīga, ka varu sevi apliecināt jomā, kas man patiešām patīk un šķiet ļoti interesanta. Strādāju fantastiskā darba kolektīvā, kas vienmēr atbalsta, iedrošina, pamāca un veido patiesi ģimenisku sajūtu ikdienas darbā. Un var jau teikt, ka man vienkārši ir ļoti paveicies ar LSK sniegtajām iespējām, bet man labpatiku ticēt, ka šīs iespējas man tika dāvātas novērtējot ilggadējo brīvprātīgo darbu šajā organizācijā.”

Lusine, LSKJ brīvprātīgā

“Mani sauc Lusine, un es esmu LSKJ brīvprātīgā. Iesaistījos LSKJ, lai iegūtu pieredzi un darītu kaut ko vairāk par ikdienā darāmajiem darbiem.  Ņemot vērā izglītību veselības aprūpes jomā, pašlaik vairāk patīk organizēt izglītojošos pasākumus, piemēram, viens no organizētajiem pasākumiem bija veltīts Pasaules HIV/AIDS dienai. Pasākuma ietvaros notika lekcija, spēlētas izglītojošas spēles un izskanēja dažādu jomas speciālistu stāsti.  Šobrīd ir ļoti daudz ideju, kuras tuvākajā laikā organizēsim. Man ļoti patīk, ka  LSKJ ir arī ārzemnieki, un mēs savā starpā varam runāt angliski, kas ir fantastiski. 2019. gadā rudenī piedalījos Erasmus+ projektā, kur ieguvu daudz zināšanu un satiku jaunus draugus.

 Sarkanais Krusts ir vairāk nekā organizācija, šeit es  vienmēr jūtos kā mājās. Un mēs tiešam visi esam kā viena ģimene!

Vija Nāzere, LSKJ brīvprātīgā

“Latvijas Sarkanā Krusta Jaunatnē es nonācu 2017. gada rudenī, kad mana draudzene uzaicināja doties viņai līdzi uz Atvērto durvju dienu. Man uzreiz ļoti iepatikās tur sastapto cilvēku sirsnīgums, atvērtība un aizrautība, tāpēc vēlējos iesaistīties organizācijas darbībā. Arī pēc vairāk kā diviem gadiem darbojoties, visvairāk jaunām idejām un darbiem iedvesmo mana  komanda, apkārtējie jaunieši un apmainīšanās idejām. Un ir milzīgs gandarījums, kad ideju redzi piepildāmies dzīvē, ka spēj kādam palīdzēt un redzi smaidus sejās. Vislielākais prieks ir par īstenoto projektu “ELP[A]- Elpo, lai priecātos”, kura ietvaros vairāku mēnešu garumā organizējām informatīvus praktiskus seminārus par mentālās veselības tēmu jauniešiem. Darbošanās LSKJ man ir devusi lielisku pieredzi darbā ar cilvēkiem, komandas vadīšanā, projektu īstenošanā un daudzas citas prasmes. Neaizmirstama pieredze bija dalība starptautiskajā SK nometnē Austrijā ar dalībniekiem no vairāk nekā 20 valstīm, kas arī ikdienā darbojas SK jaunatnē. Bija sajūta, ka pat ar cilvēkiem no otras pasaules malas esi daļa no vienas lielas ģimenes ar kopīgām vērtībām un vienu mērķi – padarīt pasauli par nedaudz labāku vietu.”

Gustavs Brigmanis, LSKJ brīvprātīgais

“Dalību Latvijas Sarkanā Krusta Jaunatnē aizsāku 2018. gada novembrī, kad apciemoju LSK ĪUM “Burtnieks”. Pēc pirmajām ciemošanas reizēm 2019. gada februārī aizsākām Eiropas Solidaritātes fonda projektu, kura ietvaros ar vecākiem un bērniem devāmies uz zooloģisko dārzu, Jūrmalu, Nacionālo Bibliotēku un kinoteātri. Ārpus ekskursijām organizējām Ziemassvētku un Valentīna dienas atzīmēšanas pasākumus un citas aktivitātes. Tāpat, rīkojām spēļu, rokdarbu un kulinārijas darbnīcas, kas radīja labu atmosfēru. Šobrīd projekts tuvojas noslēgumam un jāsaka, ka izjūtu lepnuma sajūtu par izdarīto, kaut arī negāja viegli. Īsumā – ir labi pielikt roku un parūpēties par savu sociālo vidi. Šobrīd projekts tuvojas beigām, bez plašā dāmu atbalsta būtu bijis daudz grūtāk visu īstenot – paldies jums.”

Davide Ceradini, LSKJ brīvprātīgais

“Pirms četriem gadiem uzsāku savas brīvprātīgā gaitas Itālijas Sarkanajā Krustā. Kad 2018. gadā pārcēlos uz Latviju, biju iepriekš iegūtās pieredzes iedvesmots, uzreiz sāku meklēt iesaistīšanās iespējas jaunā jauniešu grupā. Latvijā mani uzņēma ļoti draudzīgi cilvēki. Jau pašā sākumā jutos piederīgs nevis kā brīvprātīgais – ārvalstnieks. Jutos kā daļa no lielas ģimenes, kuras ģimenes locekļi sastopami visā pasaulē. Motivāciju, iesaistoties brīvprātīgajā darbā, ir viegli atrast, piemēram, būt jaunu un atvērtu cilvēku vidū – tas vienmēr ir iedvesmas avots. Esot LSK Rīgas centra komitejas jauniešu nodaļas sastāvā, īstenojām dažādas aizraujošas aktivitātes: pirmās palīdzības mācīšana, sabiedrības informēšana par dažādiem ar veselību saistītiem jautājumiem, aktivitāšu organizēšana bēgļu bērniem – viņu smaidi vienmēr ir vislabākais atalgojums par mūsu brīvprātīgo darbu. Beigu beigās, brīvprātīgo darbu lieliski raksturo Annes Frankas atziņa: “Neviens nav kļuvis nabags, dodot.”

 

Eva Rubene, LSK un LSKJ brīvprātīgā

“Latvijas Sarkanā Krusta Jaunatnē brīvprātīgi darbojos jau kopš 2015.gada pavasara, kad toreizējā LSK Rēzeknes komitejas Jaunatnes nodaļas vadītāja, kas bija ģeogrāfijas skolotāja, uzrunāja mūs ar klasesbiedreni iesaistīties pasākumā kā brīvprātīgajām. Te viens pasākums, te otrs un tā tas brīvprātīgais darbs bija un ir brīvā laika pavadīšanas veids. Lietderīgs. Šo gadu laikā brīvprātīgais darbs ir ieguvis atbildīgāku nozīmi, jo esmu LSK Latgales komitejas Jaunatnes nodaļas vadītāja. Cilvēks viens pats nevar neko diži paveikt. Paldies nodaļas brīvprātīgajiem, komandai.
Jā, tā nudien ir, ka prieks rada prieku un labais vairo labo! Un tas viss izdodas labāk, ja ir viens kopīgs mērķis- darīt labu.”

Kārlis Siders, LSKJ brīvprātīgais

“Par LSK dzirdēju no draudzenes, kas nemitīgi slavināja to un stāstīja, cik jautri un nozīmīgi esot tur darboties. Tāpēc vienu vasaru nolēmu pievienoties, pamēģināt mācīt pirmo palīdzību Ādažu skolēniem, un tā bija tiešām burvīga pieredze. Šie skolēni ar prieku mācījās un centās izzināt visu, kā glābt citu dzīvību, un man bija patiess prieks viņus iedvesmot un mācīt. Es sapratu, ka ir tiešām patīkami dalīties vitāli svarīgā informācijā, vienlaikus iepazīstoties ar brīnišķīgiem cilvēkiem no visas Latvijas.”

 

Evita Kristiāna Pušpure, LSKJ brīvprātīgā

“Pirms iesaistījos Latvijas Sarkanajā Krustā, darbojos skolas pirmās palīdzības pulciņā. Vienu dienu vasarā man zvanīja skolotāja, kas piedāvāja piedalīties nometnē Abragciemā. Neko daudz nedomājot, pieteicos. Teikšu godīgi — nenožēloju ne mirkli! Šobrīd savu ikdienu nespēju iedomāties bez LSKJ un cilvēkiem, kas tur iesaistās, jo jūtos kā savā otrā ģimenē. Pats patīkamākais pēc pasākumiem, ir dzirdēt atsauksmes no cilvēkiem ar vārdiem: «Mani šeit tik jauki uzņēma, ka noteikti vēlos atgriezties un iesaistīties vēl un vēl», kas pierāda, ka mēs esam ļoti draudzīgi un jebkurš jaunpienācējs tiks uzņemts kā jaunais ģimenes loceklis. Šī ir lieliska iespēja iepazīt jaunus cilvēkus un palīdzēt citiem vai izzināt pašam savas iespējas dzīvē!”

Elizabete Ieva Grīnberga, LSK un LSKJ brīvprātīgā

“Par Latvijas Sarkano Krustu biju dzirdējusi jau agrāk, taču nezināju, kas tas ir un ar ko nodarbojas. Draudzene mani uzaicināja uz pirmo LSK jauniešu komitejas satikšanās reizi, lai es vairāk saprastu, kā darbojas LSK. Man ļoti patika, ka visi cilvēki, kurus satiku un iepazinu, ir ļoti atsaucīgi, saprotoši, izpalīdzīgi, iedvesmojoši un vienmēr smaidīgi. Brīvprātīgais darbs sniedz neizsakāmi lielu gandarījumu par paveikto. Piemēram, gada sākumā mēs palīdzējām kādai sirmgalvei pārcelties uz citu dzīvesvietu un tas, cik viņa bija laimīga par mūsu palīdzību, man lika justies ļoti labi! Ir tik laba sajūta, ka spēju kādu iepriecināt. Tāpēc Latvijas Sarkanais Krusts ir lieliska organizācija ar vēl lieliskākiem brīvprātīgajiem jauniešiem!”

Elizabete par pirmās palīdzības sniegšanu XXVI Dziesmu un XVI Deju svētkos

“Jau pirms tam zināju, ka noteikti vēlos kaut kā tikt iesaistīta XXVI Dziesmu un XVI Deju svētkos, ņemot vērā to, ka nesen biju aizgājusi no sava deju kolektīva. Iepriekšējā saistība ar medicīnu man nebija liela, biju tikai nesen izgājusi PP apmācības. Ilgās dežūru stundas mani nebiedēja, zināju, ka būs interesanti un vērtīgi būt par brīvprātīgo PP posteņos. Atnākot uz dežūru atzīmējāmies, kurš ir ieradies sadalījāmies pa attiecīgās dienas posteņiem, paņēmām nepieciešamos materiālus un devāmies uz norādītajām vietām. Pirmās dienas mans pienākums bija piereģistrēt pacientus, vēlāk jau varēju apkopt mazākas brūces. Man patiešām paveicās ar kolēģiem, atvērti, atsaucīgi un vienkārši super cilvēki. Atbildēja uz visiem maniem varbūt nedaudz dumjajiem ar medicīnu saistītajiem jautājumiem. Un ja godīgi, tad uz agrajām rīta dežūrām man bija vieglāk piecelties nekā uz skolu. Liels paldies Latvijas Sarkanajam Krustam un Pirmās palīdzības komandai par šo brīnišķīgo iespēju redzēt Dziesmu un deju svētkus no cita skatu punkta!”

Mariona Baltkalne, LSK un LSKJ brīvprātīgā, LSKJ padomes priekšsēdētāja, LSK padomes locekle

“Latvijas Sarkanā Krusta Jaunatnē (LSKJ) nonācu 2009. gada pavasarī. Par Latvijas Sarkanā Krusta (LSK) organizāciju biju gana daudz dzirdējusi jau iepriekš – gan par realizētām kampaņām, gan pati biju nodevusi humāno palīdzību. Mani interesēja iespēja vairāk iesaistīties organizācijas darbā, un apstākļu sakritības dēļ nokļuvu LSKJ Rīgas centra nodaļā, īsā laika posmā tverot maksimāli visu, kur varēju darboties kā brīvprātīgā. Pēc salīdzinoši neilga laika – tā paša gada rudenī – kļuvu par Rīgas centra nodaļas vadītāju, un šajā amatā līdz 2013. gada iesākumam manas ikdienas gaitas pagāja krāsainā virpulī, koordinējot citus brīvprātīgos un radot neskaitāmas aktivitātes dažādās LSKJ darbības programmās. Ir piedzīvots tik daudz! Gan lielāka, gan mazāka mēroga publiski pasākumi, lai uzrunātu cilvēkus par sabiedrībā pastāvošu dažādu grupu diskrimināciju un tolerances nepieciešamību. Ir apgūtas pirmās palīdzības prasmes, tāpat vadītas izglītojošas nodarbības skolās par seksuālo veselību un asins ziedošanas nozīmi. Izdzīvotas daudzas pēcpusdienas kopā ar bērniem un sirmgalvjiem sociālās aprūpes centros un Bērnu slimnīcā un visbeidzot – godam nests LSKJ un LSK vārds, piedaloties dažādos nevalstisko organizāciju pasākumos un pārstāvot savu Nacionālo Biedrību starptautiskās Sarkanā Krusta Jaunatnes nometnēs Austrijā un Vācijā.

Lai gan šobrīd brīvprātīgo darbu nākas lielā mērā sabalansēt ar ikdienas darbu, esmu priecīga un pagodināta, ka joprojām ir iespēja nākt talkā kā brīvprātīgajai, radot un īstenojot gan savas idejas, gan nododot zināšanas tālāk citiem brīvprātīgajiem un vadot dažādas apmācības. Nokļūstot LSKJ, mani vadīja liela misijas apziņa, un tā nav mazinājusies, es drīzāk teiktu – tā ir paplašinājusies, jo tieši darbība LSKJ man likusi saprast, ka palīdzībai nav jāaprobežojas tikai organizācijas ietvaros, tai ir jāienāk jebkurā ikdienišķā situācijā. Būtiskākais dzinulis manai darbībai LSKJ arī šobrīd – tā ir savu robežu paplašināšana, jo šķiet, ka nekur citur dzīvē es nebūtu izbaudījusi visu to, ar ko esmu saskārusies organizācijā, es pat teiktu – tās ir vairākas izdzīvotas dzīves!”

Ņikita Aleksejevs brīvprātīgais LSKJ Daugavpils pilsētas komitejā

“Sarkanajā Krustā darbojos katru dienu, un vienmēr ir domas “Ko vēl varētu organizēt un kam vēl palīdzēt?”. LSKJ Daugavpils nodaļā ir aktīvi jaunieši, kuri vienmēr gatavi atnākt kaut naktī un palīdzēt. Esmu pateicīgs savai komandai, par to ka vienmēr atbalsta, un nekad nezinām, pie kāda rezultāta mēs nonāksim galu galā, bet vienmēr esam pozitīvi un vērsti uz izdošanos. Mums ir ļoti atsaucīga komitejas priekšsēdētāja, kura vienmēr mūs atbalsta un iesaka dažādas idejas. Šobrīd nevaru iedomāties savu dzīvi bez SK, jo tāda sajūta, ka nevaru pamest savu LSK ģimeni.” Rīgas 2. Valsts ģimnāzijā Nodarbinātības valsts aģentūras pārstāve pasniedza balvu Ņikitam “Gada brīvprātīgais 2016”, kurš ir ne tikai brīvprātīgais un Latvijas Sarkanā Krusta Jaunatnes Daugavpils pilsētas komitejas nodaļas vadītājs, bet arī Daugavpils pilsētas Jauniešu domes viceprezidents, Daugavpils pilsētas domes Jaunatnes lietu konsultatīvas komisijas loceklis.

Novērtējam ikvienu brīvprātīgo par ieguldīto darbu, laiku un atsaucību!

Kopā varam palīdzēt!