Starptautiskajā migrantu dienā, 2020. gada 18. decembrī, Sarkanā Krusta Eiropas Savienības birojs (SK ES birojs) aicina Eiropas Savienību (ES) un tās dalībvalstis ierobežot aizturēšanas izmantošanu migrācijas politikas īstenošanā.
Kā pauž SK ES birojs, nesen piedāvātie tiesību akti, kas veidoti saskaņā ar jauno Migrācijas un patvēruma paktu, vēl vairāk veicina imigrantu aizturēšanas metodes īstenošanu. Aktos netiek ņemta vērā aizturēšanas ilgstošā un negatīvā ietekme uz cilvēku garīgo veselību un labklājību. SK ES birojs vērš uzmanību uz to, ka COVID-19 pandēmijas izraisītās sabiedrības veselības krīze ir izmantota kā attaisnojums migrantu aizturēšanai. Uz šī fona SK ES birojs atgādina un uzsver, ka brīvībai ir jābūt normai. Ja ir pamats to ierobežot, vispirms jāapsver alternatīvas aizturēšanai.
Tāpat, radušās bažas, ka saistībā ar jauno Migrācijas un patvēruma paktu, dalībvalstis arvien vairāk pielietos migrantu aizturēšanu. Konkrēti, jaunā Pārbaudes regula, kā arī papildu grozījumi, kas ieviesti 2016. gada priekšlikumā par Uzņemšanas nosacījumu pārstrādāšanu un 2018. gada Atgriešanas direktīvas pārstrādāšanas priekšlikumā, paredz apcietinājuma izmantošanu uz robežām un dalībvalstu teritorijā. Turklāt šajā priekšlikumā ir iekļauta jauna aizturēšanas vieta (risks sabiedrības drošībai vai valsts drošībai). Kaut arī imigrācijas aizturēšana būtu jāparedz kā pēdējais līdzeklis, šie aspekti, visticamāk, saasina tās izmantošanu.
Kā humānās palīdzības sniedzēji migrantu aizturēšanas kontekstā, Sarkanā Krusta nacionālās biedrības Eiropas Savienības robežās regulāri novēro migrantu aizturēšanas ietekmi uz viņu labklājību un integrācijas izredzēm. Balstoties uz Starptautiskās Sarkanā Krusta un Sarkanā Pusmēness kustības pieredzi, SK ES birojs aicina aizturēšanu neizmantot kā instrumentu nelegālās migrācijas pārvaldībai. Ja ir kādi iemesli migrantu brīvības atņemšanai, nepieciešams veicināt aizturēšanas alternatīvu izstrādi un ieviešanu.
Aizturēšanas alternatīvas nedrīkstētu būt arī citi aizturēšanas veidi. Tiem jābūt samērīgiem, nepieciešamiem, vismazāk ierobežojošiem un jāļauj migrantiem dzīvot sabiedrībā. Kaut arī daudzām dalībvalstīm ir alternatīvas aizturēšanai, tās praksē bieži netiek piemērotas. Tas nopietni ietekmē migrantus ES, it īpaši, ja viņus jau ir padarījuši neaizsargāti nedrošie ceļojumi.
Tā kā ES nosaka savas patvēruma un migrācijas politikas nākotnes prioritātes, SK ES birojs aicina lēmumu pieņēmējus nodrošināt, lai migrācija tiktu pārvaldīta humāni. Tāpat, tiek aicināts ņemt vērā apcietinājuma negatīvo un ilgstošo ietekmi uz migrantu fizisko un garīgo veselību. Pat salīdzinoši īsi aizturēšanas periodi var nelabvēlīgi ietekmēt migrantus, jo īpaši bērnus un citas mazāk aizsargātas grupas. Turklāt, ja migrantiem tiek atņemta brīvība, ko viņi uzskata par patvaļīgu, tas bieži izraisa neuzticību varas iestādēm un migrācijas pārvaldības sistēmām. Tas savukārt samazina imigrācijas un lietu risināšanas procesu efektivitāti.
Birojs arī mudina pārliecināties, ka imigrantu aizturēšana patiešām paliek kā galējais līdzeklis un ka nelikumīga ieceļošana netiek kriminalizēta, tai skaitā, starptautiskās aizsardzības nolūkos. ES un tās dalībvalstis tiek aicinātas nodrošināt, ka bērni un citi neaizsargātie migranti netiek aizturēti.
Vairāk par Sarkanā Krusta un Sarkanā Pusmēness kustības darbu migrācijas jautājumos Eiropā aicinām lasīt ŠEIT (angļu valodā).