Ziņa publicēta 18.10.2016
Kopš vakardienas, 17.oktobra rīta, Latvijā laimīgi kopā pēc 1,5 gada atšķirtības un pārdzīvojumiem par 3 nepilngadīgo bērnu ikdienu kara plosītajā Afganistānā, ir otra 5 cilvēku bēgļu ģimene – mamma un viņas 4 bērni.
“Toreiz, kad pārdevu savu māju Afganistānā, nepietika naudas nokļūšanai Eiropā kā vienotai ģimenei. Devos ceļā kopā ar visjaunāko meitu, kura ir invalīde, jo bija cerība, ka pārējie bērni pievienosies vēlāk.Visu šo laiku biju ļoti uztraukusies par saviem bērniem, tāpēc, ka katru dienu nācās dzirdēt par kādiem sprādzieniem un uzbrukumiem Afganistānā, bet es esmu šeit Rīgā. Katru dienu biju stresā un uztraukusies, bet tagad esmu neizsakāmi laimīga, ka viņi ir Latvijā, ” tā ģimenes atkalapvienošanas brīdī teica māmiņa.
Ģimene ir no Afganistānas, sieviete un bērns, kas Latvijā ir jau pusotru gadu, ieguvuši bēgļa statusu. Ģimenei ir atrasts un noīrēts dzīvoklis Rīgā, ir reģistrēti pie ģimenes ārsta. Meitai ir nopietnas veselības problēmas, tādēļ ar LSK mentora palīdzību ir nokārtota invaliditāte Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijā, nodrošināta mājapmācība un iespēja apmeklēt Dienas centru. Ģimene ir reģistrējusies Rīgas Sociālā dienestā, saņem sociālo pabalstu, ģimenes pabalstu un arī bērnu invaliditātes pabalstu. Ģimenei piešķirts trūcīgās personas statuss un saņem paredzēto palīdzību – pārtikas pakas, higiēnas pakas un skolas piederumus. Ar regulāru sociālā mentora līdzdalību, meita tiek vesta uz Bērnu slimnīcu, kur regulāri tiek nodrošināta medicīniskā aprūpe. Šobrīd māte neplāno uzsākt strādāt, jo meitai ar invaliditāti nepieciešama uzraudzība un aprūpe.
Šis ģimenes atkalapvienošanas gadījums īstenots sadarbībā ar Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldi un Afganistānas un Uzbekistānas vēstniecībām. Dokumentu kārtošanas un transportēšanas izmaksas ģimene ir apmaksājusi no saviem līdzekļiem. Biedrības “Latvijas Sarkanais Krusts” vārdā, paldies visiem sadarbības partneriem šī procesa īstenošanā!
Šobrīd LSK mentori strādā pie atbraukušo bērnu akūtāko lietu kārtošanas – deklarēšanās dzīvesvietā, pieraksts pie ģimenes ārsta, skolas piemeklēšana u.c. vajadzību nodrošināšana.
Ģimeņu atkalapvienošana attiecas tikai uz vīru/sievu un nepilngadīgiem, neprecētiem bērniem, un, ja, piemēram, vīram ir vairākas sievas, atkalapvienoties var tikai ar vienu. Turklāt šis process neattiecas arī uz tālākas pakāpes radiniekiem.
Reportāža no lidostas ģimenes atkalredzēšanās mirklī (foto un video) atrodama ŠEIT! Bēgļu ģimenes māte bija devusi savu piekrišanu ģimenes atkalapvienošanas brīdī klāt būt medijiem,ievērojot ģimenes locekļu seju nerādīšanu, kā arī piekrita sniegt intervijas.
Foto: LNT