Katrā desmitajā ceļu satiksmes negadījumā iesaistīti gājēji, velosipēdu vai elektroskrejriteņu vadītāji: uzsāk akciju “Zini, kā palīdzēt!”

16.novembrī 2021 Kampaņas

Arvien pieaugot gājēju, velosipēdu vai elektroskrejriteņu vadītāju skaitam, pieaug arī iespējas notikt ceļu satiksmes negadījumiem, kuros var ciest šie mazāk aizsargātie ceļu satiksmes dalībnieki. Lai veicinātu iedzīvotāju zināšanas, kā rīkoties ceļu satiksmes negadījumos un palīdzēt cietušajiem, Latvijas Automoto biedrība (LAMB) un biedrība “Latvijas Sarkanais Krusts” (LSK) sadarbībā ar Valsts policiju uzsāk izglītojošu akciju “Zini, kā palīdzēt!”.

Pēc Valsts policijas datiem, šī gada pirmajos desmit mēnešos notikuši 15 957 ceļu satiksmes negadījumi (CSNg), no kuriem aptuveni 10% gadījumu iesaistīti mazāk aizsargātie ceļu satiksmes dalībnieki – gājēji, elektroskrejriteņu vai velosipēdu vadītāji. Šajos CSNg traumas guvuši 1069 cilvēki, bet 44 gājuši bojā.

“Pēdējos gados pilsētvidē ir pieaudzis dažādu ceļu satiksmes dalībnieku – gājēju, velosipēdu un elektroskrejriteņu vadītāju – skaits. Ja gājēji un riteņbraucēji negadījumos cieš arvien mazāk, tad nesenākie jaunpienācēji ceļu satiksmē – elektroskrejriteņu vadītāji – arvien biežāk. Dati rāda, ka šī gada pirmajos desmit mēnešos negadījumu skaits ar elektroskrejriteņiem palielinājies par 240% pret pagājušo gadu, un tajos viegli cietušo skaits palielinājies par 219% pret pagājušo gadu. Turklāt, ja pagājušajā gadā smagas traumas negadījumos guva tikai viens elektroskrejriteņa vadītājs, tad šī gada pirmajos desmit mēnešos tie ir jau 13 cilvēki. Negadījumi bieži vien notiek, klātesot arī citiem sabiedrības locekļiem, tāpēc zināšanas par to, kā sniegt pirmo palīdzību, ir ļoti būtiskas,” uzsver LAMB prezidents Juris Zvirbulis.

Informatīvās kampaņas “Zini, kā palīdzēt!” mērķis ir izglītot sabiedrību, sniedzot zināšanas par to, kā sniegt pirmo palīdzību mazāk aizsargātajiem ceļu satiksmes dalībniekiem negadījumos.

“Nereti negadījumu liecinieki apjūk un baidās sniegt pirmo palīdzību cietušajiem, jo nezina, kā to darīt pareizi. Protams, ir situācijas, kad traumas ir tik smagas, ka palīdzēt var tikai profesionāli mediķi, tomēr bieži vien arī negadījuma liecinieks  vai garāmgājējs var veikt pirmos palīdzības soļus, tādējādi palīdzot cietušajam līdz brīdim, kad ierodas neatliekamā medicīniskā palīdzība,” skaidro biedrības “Latvijas Sarkanais Krusts” ģenerālsekretārs Uldis Līkops.

Pirmās palīdzības rīcības secība nelaimes gadījuma vietā

 

Informatīvs materiāls “Zini kā palīdzēt: pirmā palīdzība ceļu satiksmes negadījumā”

1. Tūlītējie pasākumi pirms palīdzības izsaukšanas.

  • Novērtē, kas apdraud cietošo vai Tevi, un vai uzsākt palīdzības sniegšanu ir droši.
  • Novērs briesmu avotus un brīdini pārējos satiksmes dalībniekus par negadījumu. Ja esi ar auto, ieslēdz auto avārijas gaismas, uzvelc atstarojošo vesti, izliec avārijas trijstūri atbilstošā attālumā.
  • Pārliecinies par cietušā veselības stāvokli – pārbaudi, vai cietušais ir pie samaņas, vai redzamas kādas lielas brūces vai traumas. Ja cietušais ir bezsamaņā, uzsāc atdzīvināšanas pasākumus. Ja cietušajam ir dzīvībai bīstama asiņošana, nekavējoties apturi to.

2. Palīdzības izsaukšana.

  • Sauc pēc apkārtējo palīdzības, lai citi zvana neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam. Tu tikmēr vari palīdzēt cietušajam.
  • Zvani 110 (VP), 112 (VUGD) vai 113 (NMPD) un stāsti:
    • Kur noticis nelaimes gadījums – atrašanās vietu mēģini raksturot pēc iespējas precīzāk, lai palīdzība var ātrāk nonākt pie cietušā (adrese, pilsēta);
    • Kas ir noticis – īsi raksturo notikušā apstākļus, cietušā veselības stāvokli;
    • Cik cietušo – Ja negadījumā ir iesaistīts vairāk kā viens cietušais, tad ir jāpasaka aptuvenais cietušo skaits, lai NMPD zinātu, cik brigādes sūtīt uz notikuma vietu.
    • Atceries, ka pirmais sarunu vienmēr pārtrauc dispečers!
  • NMPD izsaukšanai var izmantot arī aplikāciju eVeselībasPunkts. Šī aplikācija noteiks izsaucēja atrašanās vietu un, līdz ar balss zvanu, dati būs nonākuši NMPD dispečera rīcībā, kas ietaupīs laiku precīzas atrašanās vietas noteikšanai.

3. Cietušā aprūpe.

  • Turpini rūpēties par cietušo tik ilgi, līdz ieradīsies NMPD brigāde.
  • Ja cietušais ir bezsamaņā, turpini iesāktos atdzīvināšanas pasākumus. Ja cietušajam ir kādas mazākas brūces vai citas veselības problēmas, iespēju robežās, izmantojot savas zināšanas un NMPD dispečera padomus,  sniedz pirmo palīdzību.
  • Centies uzturēt nepārtrauktu sarunu ar cietušo, lai pārliecinātos, ka viņš ir pie samaņas un sniedz viņam psiholoģisko atbalstu:
  1. Iepazīstini ar sevi un informē par savām tālākajām darbībām;
  2. Uzklausi cietušo, tas ļaus labāk saprast notikušo un šo informāciju nodot operatīvajiem dienestiem;
  3. Informē cietušo par notiekošo, centies viņam pasniegt tikai reālo, pozitīvo informāciju;
  4. Neko nepārmet cietušajam;
  5. Centies pasargāt cietušo no ziņkārīgajiem cilvēkiem, tostarp fotografētājiem un filmētājiem;
  6. Centies uzturēt cietušā ķermeņa siltumu, ja iespējams, apsedz viņu.
  7. Turpini rūpēties par cietušo tik ilgi, līdz ieradīsies neatliekamās medicīniskās palīdzības brigāde.

Informatīvās kampaņas “Zini, kā palīdzēt!” mērķis ir veicināt iedzīvotāju zināšanas par to, kā rīkoties ceļu satiksmes negadījumos un palīdzēt cietušajiem, sniedzot pirmo palīdzību. To organizē LAMB un biedrība “Latvijas Sarkanais Krusts”, atbalsta Valsts policija. Sīkāka informācija www.lamb.lv.

Par LAMB

Autoklubam LAMB kā sabiedriskai organizācijai ir vairāk nekā 20 gadu pieredze satiksmes drošības procesu analīzē. Dalība Starptautiskajā Automobiļu federācijā (FIA), kurā ir miljoniem biedru 145 pasaules valstīs, sniedz zināšanas par satiksmes drošības aktualitātēm piecos kontinentos, tādējādi paverot iespēju salīdzinājumiem un labākās prakses meklējumiem Latvijas satiksmes drošībai.

Par LSK

Biedrības “Latvijas Sarkanais Krusts” viena no darbības jomām ir pirmā palīdzība, kuras ietvaros gadu desmitus sertificēti pasniedzēji apmāca Latvijas iedzīvotājus sniegt pirmo palīdzību (2019.-2020. gadu laikā apmācīti vairāk kā 14 400 cilvēku), nodrošina tās sniegšanu publiskos pasākumos, kā arī ik gadu organizē republikāniskās skolēnu sacensības pirmās palīdzības sniegšanā.

Papildu informācija:

Indra Ēķe-Začeste

LAMB komunikācijas konsultante

Tālr.: 26105225

indra.eke-zaceste@porternovelli.lv

Agnese Trofimova

LSK Starptautisko un sabiedrisko attiecību programmas vadītāja

agnese.trofimova@redcross.lv

 


Zini, kā palīdzēt: stāsta LSK pirmās palīdzības pasniedzējs E. Sīmanis

Ziņa publicēta 29.12.2021.

 

 

Sniegt pirmo palīdzību ceļu satiksmes negadījumā cietušajiem būtu jāprot teju katram iedzīvotājam. Arī, to reiz apgūstot, nepieciešams zināšanas atsvaidzināt.

Sniegt palīdzīgu roku līdz mediķu ierašanās brīdim ir vienkārši. Vien jāzina pareiza darbību secība un pirmās palīdzības sniegšanas pamatprincipi.

10. decembrī norisinājās kampaņas “Zini, kā palīdzēt” tiešsaistes pasākums, kura laikā Edgars Sīmanis, LSK pirmās palīdzības pasniedzējs, pastāstīja, kā jārīkojas, sniedzot palīdzību nelaimes gadījumā cietušajam. ŠEIT iespējams noskatīties pasākumu. 

Pasākumā piedalījās:

  • LAMB Autokluba prezidents Juris Zvirbulis,
  • Pirmās palīdzības pasniedzējs (Latvijas Sarkanais Krusts) Edgars Sīmanis,
  • Pirmās palīdzības pasniedzējs – stažieris (Latvijas Sarkanais Krusts) Roberts Puriņš. 

Aicinām noskatīties video, kurā iespējams apgūt teorētiskas zināšanas par palīdzības sniegšanu un tās posmiem!

1. Tūlītējie pasākumi

2. Palīdzības izsaukšana

3. Cietušā aprūpe

 

 

Cietušā aprūpe: stabilā sānu pozīcija

Cietušā aprūpe: sirds masāža un elpināšana

Cietušā aprūpe: dzīvībai bīstama asiņošana

Lai veicinātu iedzīvotāju zināšanas, kā rīkoties ceļu satiksmes negadījumos un palīdzēt cietušajiem, Latvijas Automoto biedrība (LAMB) un biedrība “Latvijas Sarkanais Krusts” (LSK) sadarbībā ar Valsts policiju īsteno izglītojošu akciju “Zini, kā palīdzēt!”.

Plašāk par kampaņu aicinām lasīt ŠEIT!

Tev varētu arī interēsēt:

Stiprināt dzīvību, dot cerību: seminārs skolotājiem par pašnāvību novēršanu un pirmās psiholoģiskās palīdzības sniegšanu bērniem

17.janvārī 2025 Projekti
16. un 17. janvārī Rīgā vairāk nekā 40 Latvijas un Ukrainas skolotāji piedalījās izglītojošā seminārā par pašnāvību novēršanu un pirmās psiholoģiskās palīdzības (PPP) sniegšanu bērniem, ko organizēja LSK. Semināra laikā dalībnieki mācījās, kā sniegt PPP bērniem, izzinot dažādas iespējamās reakcijas uz stresu, tostarp sarežģītākas reakcijas. Tāpat notika arī praktiskās pašaprūpes nodarbības. Šīs zināšanas ir svarīgas …

Ukrainas civiliedzīvotāji aicināti pieteikties valodas klubam, karjeras konsultācijām un profesionālās pilnveides kursiem

LSK Latvijā īsteno starptautisku projektu “Atbalsts patvēruma meklētāju, bēgļu un pārvietoto personu integrācijai Latvijā, Lietuvā, Rumānijā un Ungārijā”. Projekta mērķis Latvijā ir veicināt Ukrainas civiliedzīvotāju integrāciju Latvijas sabiedrībā, fokusējoties uz iekļaujošu kopienu veidošanu un vienlīdzības nodrošināšanu ekonomiskajos, sociālajos un kultūras procesos. LSK aicina ukraiņus pieteikties:  Valodas klubiem latviešu sarunvalodas pilnveidošanai 10-12 nodarbību garumā; Karjeras konsultācijām …

LSK Rīgā tiekas ar Starptautiskās SK komitejas delegāciju Varšavā

14.decembrī 2024 Starptautiskā sadarbība
Foto: Ilze Salnāja, Ārlietu ministrija 9. – 10. decembrī LSK tikās ar Starptautiskās SK komitejas delegāciju, kas strādā Varšavā, Polijā. Kopā ar Iekšlietu, Ārlietu un Aizsardzības ministriju pārstāvjiem notika vērtīga pieredzes un informācijas apmaiņa. Galvenās diskusijas tēmas ietvēra: Sadarbības stiprināšanu humānās palīdzības un civilās aizsardzības jomā, Starptautisko humanitāro tiesību ievērošanas nodrošināšanu bruņotos konfliktos, Globālo krīžu risināšanu …

Aicinām dziedātājus pievienoties LSK Jaunatnes korim

14.decembrī 2024 Jaunieši
Meklē iespēju dziedāt? Pievienojies LSK Jaunatnes korim – jauniešiem, kurus vieno mīlestība pret mūziku un līdzcilvēkiem! Tuvākais mēģinājums 16. decembrī, tāpēc piesakies un tiekamies! Un pastāsti arī draugiem! Pieteikšanās anketa: https://ej.uz/LSKJaunatneskoris  

LSK pārstāve Olha Lysenko saņem prestižo Liesmas balvu Sievietei līderei 2024

Lepojamies! 4. decembrī LSK viesojās Sieviešu sadarbības tīkla pārstāves, lai personīgi pasniegtu Liesmas balvu Sievietei līderei 2024. Nominācijā “Par atbalstu Ukrainai” balvu saņēma Olha Lysenko, LSK centrālā biroja projektu komandas locekle, kura aktīvi iesaistījusies atbalsta sniegšanā pārvietotajiem Ukrainas iedzīvotājiem Latvijā. Pateicoties savam iepriekšējam pieredzē kā Ukrainas Sarkanā Krusta brīvprātīgā, Olha ar enerģiju un patiesu sirsnību …