Oktobrī LSK Latgales komiteja sadarbībā ar Rēzeknes novada pašvaldību īstenoja projektu “Atbalsts, neformālās izglītības pasākumi, t.sk. latviešu valodas apguve, Ukrainas bērniem un jauniešiem”. Šī projekta ietvaros tika organizētas dažādas neformālās aktivitātes .Rēzeknes novada Ukraiņu bērniem un jauniešiem.
12. oktobrī dalībnieki apmeklēja Latgales kultūrvēstures muzeju un Rēzeknes Mākslas namu. Muzejā bija iespēja apskatīt Pāvela Ostapceva gleznu personālizstādi “Mana palete”, kura bija bagāta ar spožām rudens un saules krāsām– tās moto „Pie mums vienmēr saulaini”. Savukārt Mākslas namā varēja diskutēt par gleznām un iepazīties ar košām telpām. Bērnus uzrunāja gids ar prezentācijām un Mākslas nama vēstures stāstiem latviešu valodā. Patīkamas sarunas latviešu valodā turpinājās LSK Latgales komitejas telpās Raiņa ielā 29, kur kopīgi tika pagatavota maltīte, klāts galds un baudīta sirsnīga kopā būšana. 13.oktobrī projekta dalībnieki devās uz vienu no lielākajām Latvijas pilsētām – Daugavpili. Diena tika pavadīta aizraujoši. Marka ROTKO mākslas centra apmeklējuma laikā bērni apskatīja dažādu seno un mūsdienu mākslinieku gleznas, vēroja neparastus, netradicionālus mākslas darbus no māla un koka. Nozīmīgs ieguvums bija sarunas, diskusijas, savu sajūtu, emociju vērtējums, prasme tās aprakstīt latviešu valodā, veidojot diskusiju ar muzeja gidu. Savukārt prieka un pozitīvām emocijām bagāts bija Latgales ZOO apmeklējums. Bērni un jaunieši tulkoja dzīvnieku, zivju, rāpuļu nosaukumus, izzināja klimatiskās zonas, un tām raksturīgākās iezīmes.
Dalībnieki interaktīvā veidā iepazina siltajā klimatiskajā joslā esošo dzīvnieku daudzveidību. Tika radīta iespēja šos dzīvniekus apmīļot un pakomunicēt ar tiem. Pasākumu ciklu turpinājās 16.oktobrī, dodoties uz zemnieku saimniecību “Kurmīši” (Krāslavas novadā, Ūdrīšu pagastā)- Latgales kulinārā mantojuma tīkla uzņēmumus ar goda zīmi “Latviskais mantojums”. Uzņēmuma saimnieka vadībā bērniem bija iespēja apskatīt 15 veidu dažādu ekoloģisko zāļu tēju, uzzināt augu nosaukumus latviešu valodā. Bija iespēja iepazīties ar ražotni, ārstniecības augu žāvēšanas procesu, iesaiņošanu un glabāšanu.
Tam sekoja tēju, medus, žāvētu augļu degustācija, dabīgo pirts eļļu, zāļu maisījumu un kosmētikas izstrādes procesa iepazīšana. Kopīgs darbiņš bija dabīgo sveķu sveču meistarklase (Adventes sveces) izgatavošana Ukrainas studentes (erasmus programmas ietvaros) vadībā. Šajā Latvijas vietā katram bērnam bija iespēja sajust dabas spēka nozīmi veselības jomā, praktizējot latviešu valodu ar ražotnes personālu. Pēc “Kurmīšu” saimniecības ceļš veda uz Aglonas kara muzeju, kur varēja apskatīt eksponātus un noklausīties interesanto muzeja vadītājas stāstījumu par vēsturiskajiem notikumiem, starpvalstu konfliktiem un to sekām Baltijas valstīs (1.,2.pasaules karš). Te bija iespēja iejusties vēstures notikumu liecinieku tēlos, izmantojot senos apģērbus un atribūtiku. Bērni izrādīja lielu interesi, daudz jautāja un diskutēja. Ekskursijas un pārgājieni turpinājās 20. oktobrī, kad jau agrā rīta dalībnieki devās uz Nagļiem, lai apmeklētu Teirumnīku purva taku. Tur, visi tika iepazīstināti ar informāciju par purva floru un faunu, mācījās atpazīt augus dabā.
Vēlāk sekoja Teirumnīku ezera apskate. Tad devās uz ŪTAC “BĀKA”, kur pavērās lieliska Lubānas mitrāja panorāma. Liels informatīvs ieguvums bija aktivitātes Lubānas tūrisma informācijas centrā. Te noritēja interaktīvas nodarbības par Lubānas mitrājos sastopamajiem augiem, zivīm, putniem un dzīvniekiem, kā arī orientēšanās spēles teritorijā. Noslēgumā tika sarīkots pusdienu pikniks. 21. oktobrī devāmies uz Zirgu sētu “Untumi”. Katram bērnam bija individuāla iespēja pavizināties ar savu zirgu un piedalīties sportiskās aktivitātēs saimniecības atpūtas parkā, pēc kā tika baudīts pikniks. 24.oktobrī tika apmeklēta šķēršļu trase kokos “Rāznas priedes”. Trases pārvarēšana notika instruktoru vadībā, pēc tam sekoja pikniks, sporta spēles brīvā dabā, jubilāru sveikšana, svētku toršu baudīšana, kartupeļu un desiņu cepšana uz ugunskura. Nākošā ekskursija 27.oktobrī veda uz Rāznas nacionālo parku un Lielā Liepu kalna skatu torni, lai vērotu dabas objektus. Lielajā Liepu kalna pakājē un apkārtnes mežos bija iespēja iepazīties ar Rāznas nacionālā parka floru un faunu, kā arī uzkāpt tornī un vērot zelta rudens ainavas. Mākoņkalnā apskatījām Volkenbergas pilsdrupas. Aktīvais kāpiens Mākoņkalnā ļāva dalībniekiem sacensties pakāpienu skaita noteikšanā.
Ekskursijas ietvaros izdevās apskatīt nesen uzbūvētā aizsargvaļņa apskati Lipušku ciemā pie Rāznas ezera. Kā arī šajā dienā bija iespēja paviesoties zemnieku saimniecībā “Itkaču mājas”, pabarot te mītošos trušu un aitas. No saimnieku stāstiem bērni uzzināja daudz jaunas informācijas par viņu saimniecībā mītošajiem dzīvniekiem- to vārdus, raksturu, kā arī saņēma atļauju samīļot dzīvnieciņus. Patīkams pārsteigums bija saimniecībā ražotās produkcijas degustēšana, pēc kā sekoja pikniks dabā. Projekta aktivitātes noslēdzās ar izvērtēšanas pasākumu, kas norisinājās 29. oktobrī LSK Latgales komitejas telpās, kur projekta dalībnieki piedalījās interaktīvās spēlēs, attēloja savas sajūtas un emocijas zīmējumos, diskutēja, rotaļājās, kopīgi baudīja saldumus un tēju.