Ziņa publicēta 15.09.2016.
Sestdien, 10. septembrī Rīgas Mūzikas internātvidusskolā tikās divpadsmit Latvijas vidusskolu labākās komandas, lai cīnītos par Pirmās palīdzības sniegšanas sacensību uzvarētāju godu. Pirmās palīdzības sacensības Latvijā jau divdesmit gadus rīko biedrība „Latvijas Sarkanais Krusts” ar mērķi pilnveidot zināšanas par pirmās palīdzības būtību un sagatavot skolēnus kritiskām situācijām reālajā dzīvē. Par 20. Republikānisko Pirmās Palīdzības sacensību uzvarētājiem šogad kļuvusi Rīgas 15. vidusskolas komanda, aiz sevis atstājot Rīgas Ķengara vidusskolas un Daugavpils 12. vidusskolas komandas.
Sacensību posmi aizgūti reālajā dzīvē
Nelielā telpā atskan šāviena troksnis un kliedzieni. Pirmās palīdzības komandas kapteinis izsper no telpas šaujamieroci un šļirces. Telpā ir trīs cietušie, viens no viņiem narkotisko vielu reibumā, otram ir šauta brūce, bet trešajam nopietni sejas sasitumi. Komanda noskaidro situāciju un sāk palīdzības sniegšanu cietušajiem. Šāds bija viens no etapiem sacensībās. Sacensību organizētājs Lauris atklāj, ka šogad visi etapi saistīti ar festivālu tēmu. Latvijas Sarkanais Krusts vasaras laikā nodrošinājis Pirmās palīdzības sniegšanu vairākos publiskos pasākumos.
LSK Sacensību organizators Lauris Mainieks: „Latviju mēdz dēvēt arī par festivālu lielvalsti, jo gandrīz katras vasaras brīvdienas notiek kāds liels pasākums. Visas sacensību etapu situācijas ir aizgūtas no dzīves, protams, nedaudz piepušķojot – nevis viens cietušais, bet četri vai pieci vienā uzdevumā.” Tiesa gan, šovasar festivālos iztikuši bez cietušajiem un kā atzīst Lauris, cilvēki māk atpūsties bez traumām.
Ilona Luste, LSK Pirmās Palīdzības programmas vadītāja, ar primārās medicīniskās palīdzības sniegšanu saistīta vairākus gadu desmitus, sākusi kā skolniece un dalībniece, bet tagad organizē sacensības jaunajiem. Viņa atzīst, ka jaunieši ir kļuvuši drošāki un aktīvāki. Gadu laikā mainījusies arī palīdzības sniegšanas vadlīnijas.
Ilona Luste: „Mums sākumā vajadzēja mācīties šinēšanu un pārsiešanu, piemēram, potītes lūzumam izmantot Krāmera šinu. Šodien šinas izmanto tikai NMPD mediķi un sniedzot pirmo palīdzību, man cietušajam jānodrošina miers, jāizsauc ātrā palīdzība un jānodot cietušais medicīnas darbinieku profesionālajās rokās.”
Komandas – pavisam jaunas un jau pieredzējuša
Šogad dalībnieku vidū bija komandas no Zemgales, Smiltenes, Jumpravas (kā viesu komanda), Rīgas Ķengaraga, Rīgas 15., Olaines 1., Daugavpils 12. vidusskolas, Cēsu 2.pamatskolas, Rīgas Valsts 2., Madonas Valsts un Āgenskalna Valsts ģimnāzijām, kā arī LSK Dobeles komitejas jaunieši. Blakus jau pieredzējušām un rūdītām komandām sacensībās startēja arī pionieri – 13 gadu vecie Pirmās palīdzības sniedzēji no Zemgales vidusskolas. Līdz ar vidusskolas komandām ārpus kārtas startēja arī Jumpravas apvienotā komanda – skolēni un studenti, kas iepriekšējos gados bijuši līderi PP sniegtšanas sacensībās.
Lauris Mainieks: „Sacensības notiek jau daudzus gadus, ne vienu no tiem nav bijušas vieglas. Parasti sacensības ir atbilstošas tam līmenim, ko mēs varam sagaidīt no komandām. Kādam veicās labāk, kādam sliktām. Visi uzdevumi nāk no pamatprogrammas un nekas mākslīgi netiek sarežģīts. Ja pedagogs vai māsiņa ir labi mācījuši, tad komandas ar uzdevumiem tiek galā.”
Posmu tiesneši atzīst, ka šogad komandas veicot uzdevumus pieļāva neuzmanības kļūdas, piemēram, nepamanīja bezsamaņā esošu cietušo. Sacensību galvenā tiesneša Vitālija Zaharova uzdevums ir atrisināt strīdīgas situācijas. Tiesnesis atzīst, ka Pirmās palīdzības sniegšanas sacensībās ir diezgan daudz strīdīgu momentu, ir īpaši tad, kad visas komandas ir labi sagatavojušās un motivētas izcīnīt godalgotās vietas.
Vitālijs Zaharovs: „Reālajā dzīvē cietušais var atteikties no jebkādas palīdzības. Mūsu statisti to nedara, jo tas būtu pārāk sarežģīti jaunākajām komandām. Reālajā dzīvē, ja cilvēks atsakās, tad protams ar fizisku spēku nedrīkst palīdzēt, var mēģināt pierunāt. Pierunāšanas māksla nav vidusskolēna līmenis. Jaunākā komanda – 7. klase, 13 un 14 gadus veci bērni. Tas nebūtu korekti no sacensību rīkotāju puses. Ugunsdzēsējiem un glābējiem nākas pierunāt cilvēkus. Viņu sagatavošanas programmā ir psiholoģija.”
Uzvarētāji cer braukt uz Eiropas Pirmās palīdzības sniegšanas sacensībām 2017
Latvijas Republikānisko Pirmās palīdzības sacensību izveidotie etapi tiek saskaņoti LR LM Valsts Bērnu tiesību aizsardzības inspekcijā. Sacensību gaisotnē visi posmi ir pilni spriedzes un emociju – ir griezumi, lūzumi, avārijas, pat amputācijas. Tomēr komandas, kas piedalījušās Eiropas līmeņa sacensībās, atzīst, ka interesantāk ir ārzemēs.
Jumpravas vidusskolas Pirmās palīdzības komandas veterāns, tiesnesis Oļģerts Rudovičs bijis vairākās Eiropas sacensībās.
Oļģerts Rudovičs: „Tā ir cita pieeja, daudz profesionālāka. Eiropas sacensībās piedalās profesionāļi, mediķi un feldšeri, kas darbojas augstākā, paramediķu līmenī. Piemēram, sacensībās Itālijā vajadzēja sniegt palīdzību kurliem un neredzīgiem cietušajiem, kas Latvijas sacensībās notiek reti.”
Jumpravas vidusskolas komanda, kas 2016. gada vasarā atgriezās no sacensībām Slovēnijā, ar satraukumu atceras etapu, kur notikusi apšaude benzīntankā.
Lauris Mainieks: „Latvijas Sarkanais Krusts, sakot paldies labākajām Latvijas skolēnu komandām, nodrošina iespēju pārbaudīt spēkus un zināšanas Eiropas sacensībās, daudz augstākā līmenī. Šīs vasaras Jumpravas komandas iegūtā 18.vieta un Ķengaraga vidusskolas komandas iegūtā 16.vieta ir labs sasniegums.”
Eiropā nav vienotu vadlīniju Pirmās palīdzības sniegšanā, kas ir papildu stress jaunākām komandām. Sacensību tiesnese un PP pasniedzēja Ruta Liepiņa: „Latvijā PP vissvarīgāk ir iemācīt reaģēt mierīgi kritiskās un bīstamās situācijās. Nenobīties, bet palīdzēt, saglabāt skaidru galvu.”
LSK Pirmās palīdzības sniegšanas sacensības atbalsta Rīgas Mūzikas internātvidusskola, Norvēģijas Sarkanais Krusts, A/S „Aldaris” u.c.
Informāciju sagatavoja:
Zanda Terešo
LSK Ogres komitejas izpilddirektore
+371 29 266 059
Sacensību kopvērtējuma tabulu aicinām lejupielādēt un skatīt ŠEIT!