Palīdzības sniegšanas algoritmi sāk stabilizēties: sāk veidoties transporta koridori un informācijas apmaiņas mehānismi ar Ukrainas Sarkano Krustu (UkrSK), Starptautisko Sarkanā Krusta Komiteju (SSKK), datu apmaiņa ar starptautiskiem partneriem kļūst arvien stabilāka. Tiesa, tiešās karadarbības teritorijās, tai skaitā Mariupolē humānās palīdzības transportiem arvien ir apgrūtināta, pat liegta piekļuve cilvēkiem, kam nepieciešama palīdzība. No starptautiskajiem partneriem turpinām saņemt aicinājumus nenodarboties ar nekoordinētu kravu sūtīšanu. Kaut nevar nenovērtēt cilvēku aktivitāti un līdzcietību visās atbalsta formās un iespējās.
Atsevišķus pieprasījumus, ko tā vai citādi saņemam šeit Latvijā no ārstniecības iestādēm vai atsevišķām personām, centralizēti pārsūtam SSKK, pēc 22. marta arī UkrSK, kas turpmāk koordinē palīdzības piegādes no SSKK un Starptautiskās SKSP federācijas, kam mēs savukārt pārskaitam iedzīvotāju un uzņēmumu ziedotos līdzekļus. Tas kopumā dod cerību, ka smagākais, haotiskākais un neskaidrākais palīdzības sniegšanas laiks ir pagājis un arī turpmāk spēsim precīzāk nogādāt palīdzību tieši vajadzīgajās vietās. Ir uzsāktas diskusijas ar Polijas un Lietuvas SK nacionālajām biedrībām par kopēju transporta ķēžu izmantošanu, papildus pieprasījumi pēc konkrētām lietām nav saņemti. Lai arī kopumā LSK veiktie starptautiskie maksājumi, salīdzinoši ar kopējiem apgrozāmiem līdzekļiem nav lieli, savu iespēju robežās esam klātesoši un ticam, ka tieši mūsu līdzdalība ir bijusi nepieciešama konkrētiem cilvēkiem konkrētā vietā un laikā.
Arvien lielākā apjomā palīdzība tiek sniegta Ukrainas bēgļiem, kas ierodas Latvijā, šādu palīdzības saņēmēju visā Latvijā kļūst arvien vairāk. Sniegto pakalpojumu spektrs ir plašs – no apģērba un apaviem līdz jaundzimušā pūriņam, bezrecepšu medikamenti un pārtikas pakas, higiēnas līdzekļi un skolas piederumi, palīglīdzekļi un konsultācijas, palīdzība iejusties Latvijas ikdienā, bieži – vienkārši morāls atbalsts. Esam uzsākuši jaunu atbalsta formu – palīdzību patstāvīgas dzīves vietas iekārtošanā, kas varētu kļūt arvien pieprasītāka, gadījumos, kad bēgļi pārceļas uz patstāvīgāku dzīves vietu. Notiek sarunas par darba iespējām, pirmie bēgļi jau noslēguši darba līgumus ar LSK.
Pēdējo nedēļu laikā kopējais ziedojumu apjoms ir stabilizējies (samazinājies), racionāli izmantojot Valsts un pašvaldību sniegto atbalstu un LV iedzīvotāju un uzņēmēju ziedoto, spējam nodrošināt nepieciešamo atbalstu tiem, kam palīdzība vajadzīga un spēsim to darīt arī turpmāk.
Līdz 11. aprīlim sniegtais atbalsts
Humānā palīdzība
- LSK humānās palīdzības (HP) punktos Rīgā atbalstu saņēmušas vismaz 205 ģimenes. Ukrainas bēgļi atbalstu turpina saņemt arī LSK HP punktos visā Latvijā.
Eiropas Atbalsta fonda vistrūcīgākajām personām (EAFVP) paku izdale
Martā LSK Rīgas Komiteja vairāk kā 1500 ģimenēm izsniegusi vismaz 8500 EAFVP pārtikas pakas un citus piederumus. ES atbalsta fonda palīdzības izsniegšana notiek visā Latvijā.
LSK iesaiste Atbalsta centra Ukrainas iedzīvotājiem darbībā
Centrā izveidotajā LSK pirmās palīdzības postenī sniegta palīdzība un konsultācijas veselības jautājumos vairāk kā 1100 personām. Centrā turpina līdzdarboties LSK brīvprātīgie.
Izmitināšana, nodarbinātība un integrācija
- LSK Latgales Komiteja, sadarbībā ar Rēzeknes novada domi, izmitinājusi 59 cilvēkus. Vairāki cilvēki Latvijā uzsākuši darba attiecības – dārzkopības, pedagoģijas un rūpniecības nozarēs, divi cilvēki darba gaitas uzsākuši LSK Latgales Komitejā. Pateicoties ziedojumiem, Komiteja bēgļiem piedāvājusi bezmaksas friziera pakalpojumus. Integrācijas veicināšanas nolūkos organizēti latviešu valodas kursi (2 reizes nedēļā) un kultūras iepazīšanas pasākumi.
- LSK Daugavpils Komiteja sniegusi atbalstu 42 ģimenēm ar bērniem, kurām izsniegts apģērbs, higiēnas preces, zīdaiņu pārtika. Komiteja, saņemot iedzīvotāju ziedojumus, bēgļiem palīdzējusi iegādāties apavus. Bēgļi aktīvi apmeklē EAFVP izdales punktu un Komitejas veselības istabu, kur saņemtas konsultācijas par veselības pakalpojumiem pilsētā. Tiek sniegtas konsultācijas par sociālo pakalpojumu iespējām pilsētā. Šobrīd Daugavpilī atrodas vairāk kā 300 bēgļi. LSK aktīvi līdzdarbojas pašvaldības izveidotā atbalsta centra darbībā. Komitejas jaunieši īsteno integrācijas aktivitātes, iepazīstinot ar pilsētu un tās daudzveidību.
Starptautiskā sadarbība
- LSK uztur regulāru saziņu ar Starptautisko Sarkanā Krusta Komiteju, Starptautisko SKSP Federāciju un citu valstu SK nacionālajām biedrībām – notiek informācijas un pieredzes apmaiņa par sniegto atbalstu bēgļiem.
- 22. martā Polijā notika tikšanās ar kolēģiem no Starptautiskās SKSP nacionālo biedrību federācijas, Lielbritānijas, Zviedrijas, Polijas, Francijas, un citu valstu SK viesojās, kur tika apmeklēts HP loģistikas centrs, klātesošie iepazinās ar medikamentu un citu nepieciešamo lietu piegādes aktualitātēm, atbalsta sniegšanas jautājumiem Ukrainas bēgļiem, kas identificēta kā svarīgs SK darbības virziens nākotnē. Tikšanās palīdzēs koordinēt palīdzības sniegšanu Ukrainas iedzīvotājiem, tai skaitā, sadarbībā ar Polijas un Ukrainas SK nacionālām biedrībām.
Labdarbības kampaņa “Palīdzi mums palīdzēt Ukrainai”
Februāra beigās LSK uzsāka labdarības kampaņu, kurā iedzīvotāji un uzņēmēji tiek aicināti ziedot Ukrainas iedzīvotāju atbalstam. LSK daļu no saņemtajiem ziedojumiem (ap 50%) pārskaita Starptautikajai Sarkanā Krusta Komitejai un Starptautiskajai SKSP Federācijai (Ukrainas Sarkanajam Krustam) palīdzības sniegšanai cietušajiem Ukrainā, kas palīdzību sniedz ātrāk un tiešāk. Tāpat ziedojumi tiek izlietoti, lai sniegtu nepieciešamo atbalstu Ukrainas iedzīvotājiem, kuri ieradušies Latvijā.