Pārsteigumi ir mūsu dzīves sastāvdaļa. Bija grūti iedomāties, ka 21. gadsimtā Eiropas centrā pēkšņi varētu sākties karadarbība. Vairāk kā 60 gadu miera periods Latvijas iedzīvotājus bija pieradinājis pie stabilitātes un miera apziņas ikdienā. Taču 2014. gada sākumā, negaidīti sākoties notikumiem Ukrainas teritorijā, Latvijas iedzīvotāji tika pārsteigti, un tomēr bija ļoti atsaucīgi palīdzības sniegšanā nemieros cietušajiem Ukrainā.
Jau pēc pirmās informācijas saņemšanas par karadarbības uzsākšanos Ukrainā, it sevišķi pēc apšaudēm Maidanā, iedzīvotāju aktivitāte bija ļoti liela. Biedrība „Latvijas Sarkanais Krusts” (turpmāk – LSK) saņēma neskaitāmus zvanus un vēstules, kurās ziedojumiem tika piedāvātas gan mantas, gan, atkarībā no iedzīvotāju rocības, tika veikti finansiāli ziedojumi. LSK, koordinējot palīdzības sniegšanu, ļoti cieši sadarbojās ar biedrību „Ukrainas Sarkanais Krusts” (turpmāk – UkrSK), it sevišķi jautājumos par iespējamās palīdzības veidiem, apjomiem, aktuālajām vajadzībām.
2014.gadā Latvijas valdība pieņēma lēmumu sniegt palīdzību Ukrainas nemieros cietušajiem. LSK, veicot koordinatora lomu, sadarbībā ar LR Veselības ministriju, LR Ārlietu ministriju un Diplomātisko dienestu, nosūtīja UkrSK vairākas kravas ar humāno palīdzību. Pāris mēnešus vēlāk, 2014. gada augustā Rīgas dome pieņēma lēmumu piešķirt 110 000 eiro palīdzības sniegšanai Austrumukrainas iedzīvotajiem. Gada laikā nosūtīto kravu sastāvā bija materiāli pirmās palīdzības sniegšanai, medikamenti un medicīnas aprīkojums.
Gan valsts, gan pašvaldību lēmumi atbalsta sniegšanā izraisīja spontānu iedzīvotāju atsaucību. Resursu piesaistes procesā aktīvi iesaistījās gan Latvijas iedzīvotāji, gan iestādes, tajā skaitā Veselības centrs 4 (turpmāk – VC4). VC4, kopā ar LSK, izziņoja akciju pirms aukstā ziemas perioda saziedot un nosūtīt Ukrainas bērniem siltas drēbes, apavus, kā arī rotaļlietas. Papildus tika nosūtītas arī ziedotās medicīnas iekārtas. Kopā ar LSK darbiniekiem un brīvprātīgajiem, no VC4 puses ziedojumu vākšanā un kravu komplektēšanas procesā piedalījās koordinatore Jaroslava Borodina (fotoattēlā) – pēc tautības ukrainiete, kas ikdienā VC4 strādā par medicīniskā tūrisma menedžeri, palīdzot cilvēkiem no citām valstīm atrast atveseļošanās iespējas Latvijā. Par šo pieredzi Jaroslava stāsta: „Esmu ļoti gandarīta, ka šāds nozīmīgs projekts – humānās palīdzības vākšana Ukrainas iedzīvotājiem saistībā ar pašreizējiem notikumiem – jau divreiz ticis realizēts sadarbībā ar biedrību „Latvijas Sarkanais Krusts”. Neilgā laika posmā tika savāktas un nosūtītas uz Ukrainu nepieciešamās medicīnas iekārtas, kā arī liels daudzums silta apģērba. Ir ārkārtīgi svarīgi strādāt humānās palīdzības jomā, lai gan tikai ar labu sirdi vien nepietiek. Nepieciešama arī pienācīga sagatavošanās un zināšanas. Paldies Latvijas Sarkanajam Krustam par sniegto atbalstu! Kopā mēs esam paveikuši svarīgu un labu darbu!”
Sūtījumu saņemšanā un izdalīšanā aktīvu līdzdalību ņēmusi UkrSK, sadarbībā ar citām Ukrainas nevalstiskajām organizācijām. Visos gadījumos palīdzības sniegšana tika saskaņota ar UkrSK un Ukrainas ministrijas komisijām. Turklāt, Kijevā vēl joprojām uzturas Starptautiskās Sarkanā Krusta Komitejas delegācija vairāk kā 20 cilvēku sastāvā, kas, kopā ar UkrSK, kontrolē humānās palīdzības saņemšanu un izdalīšanu.
Šobrīd palīdzības programma turpinās. Latvijas pašvaldību savienība saņēmusi lūgumu no Ukrainas pašvaldību savienības sniegt palīdzību Čerņigovas hospitālim. Arī šoreiz palīdzības nogādāšanas koordinators būs LSK. Detalizēta informācija par nepieciešamās palīdzības apjomu un saturu būs pieejama 2015. gada augusta beigās.
Šādas situācijas apliecina un vēlreiz atgādina par sadarbības, kā arī ikviena individuālās pieredzes un ieguldījuma nozīmi pēc iespējas produktīvākai palīdzības sniegšanai ārkārtējās situācijās. LSK izsaka vislielāko pateicību ikvienam, kurš palīdzējis – Latvijas valdībai, pašvaldībām, iestādēm un individuālajiem ziedotājiem! Kopā varam palīdzēt!
Informāciju sagatavoja: Agnese Trofimova, biedrības „Latvijas Sarkanais Krusts” Starptautisko un sabiedrisko attiecību programmas vadītāja.
Raksts publicēts arī “Eiropas gads attīstībai”, aicinām lasīt ŠEIT!