Projekta “LSK Vidzemes komitejas kapacitātes celšana” (Nr. 2022.LV/NVOF/MAC/019) ietvaros laika posmā no marta līdz augustam tika veikts pētījums par sociālo pakalpojumu pieejamību Vidzemes pašvaldībās – Valkā, Valmierā, Smiltenē un Limbažos. Pētījuma mērķis bija izvērtēt pašvaldībās pieejamos sociālos pakalpojumus, novērtēt to pieprasījumu un apzināt aktuālās vajadzības un sniegt ieteikumus jaunu sociālo pakalpojumu attīstīšanas iniciatīvām.
Pētījuma rezultāti par katru novadu apkopotā veidā ietver informāciju par iedzīvotāju sociālo portretu, sociālajiem pakalpojumu sniedzējiem un to sniegtajiem pakalpojumiem, vietējo pašvaldību un sociālo dienestu pārstāvju viedoklis par sociālajiem pakalpojumiem, kā arī ieteikumiem jaunu sociālo pakalpojumu attīstīšanai un esošo pakalpojumu pieejamības paplašināšanai.
Galvenie secinājumi un izaicinājumi ir sekojoši:
- Iedzīvotāju novecošanās – nepieciešamība pēc ilgstošas aprūpes un rehabilitācijas iestādēm.
- Sociālās jomas speciālistu trūkums – sociālie darbinieki, rehabilitētāji, psihologi, asistenti, u.c.
- Kopīgie sociālo dienestu izaicinājumi ar mērķa grupām (seniori, vientuļie vecāki, riska ģimenes).
- Plaša NVO sektora attīstība sociālo pakalpojumu jomā vai arī nepietiekams NVO piedāvājums novados.
- Sociālo pakalpojumu klāsta paplašināšanās vai samazināšanās saistībā ar ATR.
- Pašvaldību kapacitāti un nākotnes redzējumu ietekmē pašvaldības finansiālais stāvoklis (teritorijas lielums, vēsturiskais aspekts, pašvaldības ekonomiskā attīstība).
- Sociālās jomas speciālistiem piedāvātais atalgojums novados.
Plašāka informācija par pētījumu, tā rezultātiem pieejama, rakstot Vivitai Ķīkulei, projekta vadītājai (vivita.kikule@redcross.lv).
Pētījums veikts projekta “LSK Vidzemes komitejas kapacitātes celšana” (Nr. 2022.LV/NVOF/MAC/019) ietvaros, kuru finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.