Skolēnu pavasara brīvlaikā, no 15. līdz 18. martam, Rīgā, Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) un Norvēģijas grantu programmas Aktīvo iedzīvotāju fonda projekta “Augt, mācoties un darot” ietvaros, tika organizētas apmācības “Tauriņa efekts – jaunieši PAR iekļaujošu sabiedrību”. Apmācībās piedalījās 15 brīvprātīgie jaunieši no sešām biedrības “Latvijas Sarkanais Krusts” (LSK) komitejām – Daugavpils, Krāslavas, Balvu, Latgales, Kurzemes un Rīgas.
Apmācību laikā tika pārrunātas tādas tēmas kā sociālās iekļaušanas nozīme un izpratne sabiedrībā, neiekļaujošas sabiedrības cēloņi un sekas, kā arī jaunieši izstrādāja savus priekšlikumus šo cēloņu un seku mazināšanai. Tāpat brīvprātīgie devās mācību vizītē uz LSK dienas centru “Stropiņš”, kur viņi organizēja fiziskas un radošas aktivitātes centra bērniem.
Vizītes noslēgumā jauniešiem bija iespēja dzirdēt bērnu atziņas par to, kas viņus visvairāk saistījis no aktivitātēm, savukārt paši brīvprātīgie vēlāk pārrunāja, cik veiksmīgi uzdevumos izdevies iesaistīt visus bērnus. Apmācību noslēgumā jaunieši ne tikai izstrādāja savas sociālās iekļaušanas aktivitātes plānu, ko tālāk realizēs savās LSK komitejās, bet arī diskutēja par to, kā šim nolūkam izmantot dažādus rīkus, piemēram, programmas Erasmus+ un Eiropas Solidaritātes korpuss.
Dažas atziņas no apmācību dalībniekiem:
“Ne vienmēr iekļaušana nozīmē aktīvu komunikāciju un aktivitāšu piedāvāšanu, bet gan vēlmju respektēšanu.”
“Arī pavisam nelielas darbības ir svarīgas, lai radītu pārmaiņas un liktu kādam justies labāk. Ir svarīgi par šo tēmu ne tikai runāt, bet arī rīkoties!”
“”Tauriņa efekta” laikā sapratu, cik patiesībā dažāda ir iekļaušana un ka arī lieta, kas, mūsuprāt, ir nenozīmīga, var ļoti daudz ko ietekmēt un palīdzēt veidot pasauli par labāku vietu, kur būt!”