Noticis sarunu vakars bēgļiem un patvēruma meklētājiem

03.augustā 2021 Projekti

Biedrības “Latvijas Sarkanais Krusts” projekta “Viena (pa)saule visiem” ietvaros, ko finansē Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, 29. jūlijā videokonferenču platformā “Zoom” aizritējis pirmais sarunu vakars “Kā es varu palīdzēt?”. Tajā no dažādiem aspektiem pārrunāta bēgļu un patvēruma meklētāju situācija Latvijā, kā arī apspriestas iespējas ikvienam cilvēkam sniegt savu atbalstu organizācijām, kas ikdienā strādā ar šiem jautājumiem.

Biedrības “Patvērums “Drošā māja”” valdes prieksšēdētāja Gunta Vīksne sarunu vakarā iepazīstināja ar biedrības paspārnē darbojošos Informācijas centru iebraucējiem, kas uzsācis savu darbību 2016. gadā un pašlaik darbojas Rīgā, Daugavpilī, Jelgavā, Valmierā un Liepājā. Līdz 2020. gada nogalei centrs sniedzis informāciju un atbalstu vairāk nekā 5150 iebraucējiem, kuri ieradušies Latvijā no vairāk nekā 95 valstīm ārpus Eiropas Savienības. Pakalpojumi tiek sniegti iebraucējiem, kuri jau sakārtojuši nepieciešamo dokumentāciju un legāli uzturas Latvijā, un tie ietver gan konsultācijas, gan tulkošanas pakalpojumus, gan informāciju par iespēju iesaistīties brīvprātīgajā darbā. G. Vīksnes nosaukto tematu klāstā, par ko iebraucēji visbiežāk saņēmuši konsultācijas, atzīmējama migrācija, nodarbinātības un biznesa iespējas Latvijā, veselības aprūpe, izglītība un ģimenes apvienošanas jautājumi. Savukārt, lai nodrošinātu tulkošanas pakalpojumu, Informācijas centram nepieciešami vairāki tulki un valodu zinātāji, kuri turklāt pārvaldītu arī plašākai sabiedrībai mazāk pazīstamas valodas. Pašlaik centrā ir pārstāvētas 20 valodas, tostarp dari, farsi, puštu, urdu, vjetnamiešu, tigriņu un citas valodas. Arī Covid-19 pandēmijas laikā centra pārstāvji turpinājuši sniegt attālinātas konsultācijas. Līdztekus tam Informācijas centrs kā būtisku savas darbības virzienu realizē sabiedrības izglītošanu, veidojot informatīvos izdales materiālus, sižetus par iebraucēju veiksmīgu integrāciju Latvijā un piedāvājot citus resursus. Kā noderīgu platformu informācijai par daudziem trešo valstu pilsoņiem aktuākiem jautājumiem G. Vīksne rekomendē Integration.lv.

Ar savu pieredzi stāstu vakarā dalījās arī Santa Krūmiņa – biedrības “Latvijas Sarkanais Krusts” projekta “Sociālo darbinieku un sociālo mentoru pakalpojuma sniegšana patvēruma meklētājiem un personām ar alternatīvo vai bēgļa statusu” sociālais mentors. S. Krūmiņa norādīja, ka projekta mērķauditorija ir gan patvēruma meklētāji līdz lēmuma saņemšanai par savu tālāko statusu, gan personas ar bēgļa vai alternatīvo statusu 12 mēnešu garumā no statusa saņemšanas brīža. Attiecīgi projekta mērķis ir veicināt šo personu pilnvērtīgu sociālekonomisko iekļaušanos sabiedrībā. Kamēr sociālais darbinieks izvērtē katras konkrētās personas situāciju un sastāda plānu tās iekļaušanai sabiedrībā, sociālais mentors sniedz praktisku atbalstu, kārtojot dokumentus, medicīnas, izglītības, nodarbinātības un citus jautājumus, kā arī komunicējot un pavadot personu uz dažādām iestādēm. S. Krūmiņa iepazīstināja ar aktuālo statistiku par apkalpoto klientu skaitu pēc valstiskās piederības pēdējā pusgada laikā (2020. gada decembris – 2021. gada maijs), kur vislielāko īpatsvaru veidoja personas no Baltkrievijas, un uzskaitījumā tālāk sekoja Krievija, Kolumbija, Afganistāna, Azerbaidžāna, Bangladeša, Pakistāna, Turcija, kā arī pārstāvji no vēl vairāk nekā 10 valstīm. Vairākos gadījumos Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde atteikusi personai bēgļa vai alternatīvā statusa piešķiršanu. Līdzīgi kā G. Vīksne arī S. Krūmiņa norādīja, ka sniegt atbalstu sabiedrība var gan īstenojot brīvprātīgo darbu ar patvēruma meklētājiem, piemēram, palīdzot mācībās bērniem vai iesaistoties sabiedriskos pasākumos, tāpat arī veicot ziedojumus un izglītojoties, lai mazinātu stereotipus.

Sarunu vakarā piedalījās arī divas pārstāves no biedrības “Radošā apvienība jauniešiem TREPES”. Biedrības vadītāja Ramona Liepiņa uzsvēra, ka biedrība sniedz iespēju citu valstu pilsoņiem iekļauties Latvijas sabiedrībā, viņiem pašiem piedaloties biedrības aktivitātēs. Starpkultūru darbs ir viens no biedrības darbības virzieniem, bet migrantu kopienas un indivīdi – vienas no mērķa grupām. Biedrība regulāri īsteno projektus, lai veicinātu kultūru apmaiņu, kā arī sniegtu iespēju jauniešiem apgūt jaunas prasmes un vērtības multikulturālā vidē. Tas attiecināms gan uz praktiskām iemaņām, piemēram, kulināriju vai ekoloģisku dzīvesveidu, gan sociālām iemaņām, proti, aizspriedumu un stereotipu mazināšanu. Vairāki projekti realizēti programmas jauniešiem “Eiropas Solidaritātes korpuss” ietvaros. Ar pieredzi vienā konkrētā projektā sarunu vakarā dalījās Annija Elizabete Madarāja – biedrības “TREPES” projekta “Oriented on Orientalism” pasākumu koordinatore. Projekta komandu veido pieci Latvijas Universitātes (LU) Āzijas studiju programmas studenti, un ar projekta starpniecību viņi vēlas izglītot Latvijas sabiedrību par dažādām Āzijas un Austrumu valstu kultūrām un iepazīstināt ar to pārstāvjiem. Projekta ietvaros organizētas “Valodu kafejnīcas”, palīdzot Āzijas valodu pārstāvjiem apgūt latviešu valodu. Covid-19 pandēmijas apstākļos “kafejnīcas” rīkotas attālināti, ar “Zoom” platformas starpniecību, taču guvušas lielu atsaucību – sākotnēji tās bijušas divas “kafejnīcas” mēnesī, bet vēlāk katru nedēļu. Pakāpeniski “Valodu kafejnīcas” savijušās kopā ar citu iespēju – LU studentiem kļūt par ārzemju studentu mentoriem, sniedzot tiem ikdienā atbalstu gan valodas, gan citos jautājumos. A. Madarāja norādīja, ka par mentoru var kļūt jebkurš, svarīgs ir laiks un vēlēšanās to darīt, taču vienlaikus viņa uzsvēra, ka ir būtiski arī iepazīties tuvāk ar to kultūru, kuras pārstāvim mentora palīdzība tiek sniegta. Nepārzinot citas kultūras vērtības un mentalitāti, iespējams izdarīt vairāk ļauna nekā laba. Visbeidzot A. Madarāja iepazīstināja vēl ar kādu projekta aktivitāti – “Svinam svētkus –, kurā Latvijas sabiedrības pārstāvji izglītoti par Āzijas reģiona svētkiem, kultūru, tradīcijām, reliģiju. Projekts “Oriented on Orientalism” turpinās līdz 2022. gada 19. janvārim.

Projekta noslēgumā, 2021. gada nogalē, plānots organizēt šādu sarunu vakaru vēlreiz.

Tev varētu arī interēsēt:

Ukrainas civiliedzīvotāji aicināti pieteikties valodas klubam, karjeras konsultācijām un profesionālās pilnveides kursiem

LSK Latvijā īsteno starptautisku projektu “Atbalsts patvēruma meklētāju, bēgļu un pārvietoto personu integrācijai Latvijā, Lietuvā, Rumānijā un Ungārijā”. Projekta mērķis Latvijā ir veicināt Ukrainas civiliedzīvotāju integrāciju Latvijas sabiedrībā, fokusējoties uz iekļaujošu kopienu veidošanu un vienlīdzības nodrošināšanu ekonomiskajos, sociālajos un kultūras procesos. LSK aicina ukraiņus pieteikties:  Valodas klubiem latviešu sarunvalodas pilnveidošanai 10-12 nodarbību garumā; Karjeras konsultācijām …

LSK Rīgā tiekas ar Starptautiskās SK komitejas delegāciju Varšavā

14.decembrī 2024 Starptautiskā sadarbība
Foto: Ilze Salnāja, Ārlietu ministrija 9. – 10. decembrī LSK tikās ar Starptautiskās SK komitejas delegāciju, kas strādā Varšavā, Polijā. Kopā ar Iekšlietu, Ārlietu un Aizsardzības ministriju pārstāvjiem notika vērtīga pieredzes un informācijas apmaiņa. Galvenās diskusijas tēmas ietvēra: Sadarbības stiprināšanu humānās palīdzības un civilās aizsardzības jomā, Starptautisko humanitāro tiesību ievērošanas nodrošināšanu bruņotos konfliktos, Globālo krīžu risināšanu …

Aicinām dziedātājus pievienoties LSK Jaunatnes korim

14.decembrī 2024 Jaunieši
Meklē iespēju dziedāt? Pievienojies LSK Jaunatnes korim – jauniešiem, kurus vieno mīlestība pret mūziku un līdzcilvēkiem! Tuvākais mēģinājums 16. decembrī, tāpēc piesakies un tiekamies! Un pastāsti arī draugiem! Pieteikšanās anketa: https://ej.uz/LSKJaunatneskoris  

LSK pārstāve Olha Lysenko saņem prestižo Liesmas balvu Sievietei līderei 2024

Lepojamies! 4. decembrī LSK viesojās Sieviešu sadarbības tīkla pārstāves, lai personīgi pasniegtu Liesmas balvu Sievietei līderei 2024. Nominācijā “Par atbalstu Ukrainai” balvu saņēma Olha Lysenko, LSK centrālā biroja projektu komandas locekle, kura aktīvi iesaistījusies atbalsta sniegšanā pārvietotajiem Ukrainas iedzīvotājiem Latvijā. Pateicoties savam iepriekšējam pieredzē kā Ukrainas Sarkanā Krusta brīvprātīgā, Olha ar enerģiju un patiesu sirsnību …

Zināšanas, kas glābj dzīvības – skolu komandas aicinātas pieteikt dalību pirmās palīdzības sacensībām

06.decembrī 2024 Pirmā palīdzība
2025. gadā visā Latvijā notiks LSK pirmās palīdzības (PP) sacensības, kurās skolēniem būs iespēja demonstrēt savas prasmes PP sniegšanā un reaģēšanā ārkārtas situācijās. Skolas tiek aicinātas pieteikt savu skolēnu komandas dalībai sacensībās. Pieteikšanās līdz 2025. gada 1. martam. Pavasarī Kurzemē, Zemgalē, Latgalē, Dienvidlatgalē, Vidzemē un Rīgā notiks reģionālās sacensības, kurās tiks noskaidrotas labākās komandas. Savukārt …