28. martā LSK, kopā ar kolēģiem no Vācijas, Lielbritānijas, Itālijas un Īrijas Sarkano Krustu biedrībām, kā arī starptautiskās Sarkanā Krusta un Sarkanā Pusmēness federācijas un ANO Augstā komisāra bēgļu jautājumos (UNHCR) pārstāvjiem, devās pieredzes apmaiņas vizītē uz Ropažu novada pašvaldību, Patvēruma meklētāju izmitināšanas centru “Mucenieki” un Rīgas 93. vidusskolu. Vizītes mērķis bija iepazīstināt starptautiskos partnerus ar situāciju Latvijā saistībā ar bēgļu un patvēruma meklētāju (BPM) integrāciju sabiedrībā, izglītības pieejamību, īpaši bērniem, dzīvi pirms un pēc bēgļa vai alternatīvā statusa iegūšanas.
Pirmā pieturvieta bija Ropažu novada pašvaldība, kur tās izpilddirektore Signe Grūbe iepazīstināja ar pašvaldības darbu, tai skaitā projektiem, kuros tiek veikta BMP integrācija vietējā sabiedrībā. Pēc prezentācijas notika diskusija un pieredzes apmaiņa par izglītības, veselības aprūpes un citu sociālo pakalpojumu pieejamību pašvaldības teritorijā, tai skaitā, kas attiecas uz BMP.
Tālāk ceļš turpinājās uz Patvēruma meklētāju izmitināšanas centru “Mucenieki”, kura ir galvenā mītnes vieta, kad patvēruma meklētāji ierodas Latvijā un gaida lēmumu par bēgļa vai alternatīvā statusa iegūšanu. Centra vadītājs Pēteris Grūbe iepazīstināja ar centra iemītnieku ikdienas dzīvi, iekšējiem kārtības noteikumiem, sniegtajiem pakalpojumiem un brīvā laika pavadīšanas veidiem. Tāpat, LSK sociālais darbinieks un sociālie mentori prezentēja jaunāko informāciju par darbu ar BPM. Pieredzes apmaiņas dalībniekiem bija iespēja uzzināt arī par “draugu” programmu, kas kā integrācijas veicināšanas atbalsta mehānisms sadarbībai ar vietējiem iedzīvotājiem tiek īstenots projekta AVAIL ietvaros.
Kā pēdējais pieturas punkts bija Rīgas 93. vidusskola, kurā laika gaitā mācības uzsākuši vairāki bēgļu bērni. Skolas mācībspēku pārstāves pastāstīja par reālo mācību procesu, bēgļu bērnu sadraudzību, komunikāciju un sadarbību ar skolotājiem un citiem bērniem, pieeju, kā strādāt ar bērnu, kurš nācis no citas kultūras un kuram nav latviešu valodas zināšanu. Tāpat, skolotājas iepazīstināja ar labās prakses piemēriem, kad bēgļu bērni, uzsākot mācības, iegūst zināšanas un veiksmīgi tiek galā ar uzdevumiem, un, nokārtojot pārbaudes darbus, tiek pārcelti uz nākamo klasi.
Dienas beigās pieredzes apmaiņas dalībnieki atzina, ka šāda vizīte bijusi ļoti vērtīga un noderīga, īpaši salīdzinot Latvijas un citu valstu pieredzi un izvērtējot kopīgo un atšķirīgo.
LSK ir viena no 191 Sarkanā Krusta starptautiskās kustības nacionālajām biedrībām, kas savas valsts teritorijā mazaizsargātākajām sabiedrības grupām sniedz dažādus sociālos pakalpojumus, tai skaitā dažāda veida atbalstu bēgļiem un patvēruma meklētājiem.
Kopš 2018. gada februāra LSK, sadarbībā ar Lielbritānijas, Itālijas, Īrijas Sarkanā Krusta nacionālajām biedrībām un starptautisko Sarkanā Krusta un Sarkanā Pusmēness nacionālo biedrību federāciju, īsteno starptautisku projektu “AVAIL – bēgļu un patvēruma meklētāju viedokļu paušanas veicināšana viņu integrācijas un dzīves prasmju uzlabošanai”. Projektu finansē Eiropas Savienība Patvēruma migrācijas un integrācijas fonda ietvaros (AMIF).