Ziņa publicēta 27.05.2016.
Eiropas Komisijas Humānās palīdzības un civilās aizsardzības ECHO programmas projekta PrepAGE jeb “Vecāka gadu gājuma cilvēku sagatavotības uzlabošana rīcībai ārkārtas situācijās Eiropas Savienībā” mērķis bija ieviest īpašus nosacījumus attiecībā uz vecāka gadu gājuma cilvēkiem katastrofu un ārkārtas situāciju gatavības un to novēršanas programmās. Projekta “PrepAGE” īstenošana sniedza iespēju apzināt vajadzības, struktūras un pasākumus, ar kuru palīdzību vecāka gada gājuma cilvēkus būs vienkāršāk sasniegt ārkārtas situācijās un nelaimēs. Projekta īstenošanas laikā tika vērtēti arī vecāka gada gājuma cilvēku resursi un to spējas, kā arī apkopoti dažādu ekspertu (veselības, sociālā sektora, glābšanas dienestu) viedokļi un ieteikumi. Projekts tika īstenots šādās valstīs: Austrija, Bulgārija, Horvātija Latvija un Lielbritānija no 2014.gada 1.aprīļa līdz 2016.gada 31.maijam.
Ņemot vērā labās prakses piemērus, katra projekta dalībvalsts izstrādājusi attiecīgās valsts rekomendācijas – nacionālā līmeņa un Eiropas līmeņa rekomendācijas. Aicinām ar tām iepazīties šeit:
Izstrādātie ieteikumi ir apkopoti un strukturēti piecos galvenajos tematos:
- Iesaistīto pušu sadarbības un darbu koordinācijas uzlabošana
- Efektīvu un regulāri atjaunotu datubāžu izstrāde, lai nodrošinātu neaizsargātu vecāka gadagājuma cilvēku sasniegšanu ārkārtas situācijās (vietējā līmenī)
- Izpratnes uzlabošana un informācijas izplatīšana
- Sabiedrības iesaistīšanās veicināšana
- Psiholoģiskā atbalsta piedāvāšana, koncentrējoties uz vecāka gadagājuma cilvēku vajadzībām
Aicinām ar rekomendācijām latviešu, angļu, vācu, bulgāru un horvātu valodās iepazīties šeit:
- PrepAGE_Recommendations_Latvian
- PrepAGE_Recommendations_English
- PrepAGE_Recommendations_German
- PrepAGE_Recommendations_Bulgarian
- PrepAGE_Recommendations_Croatian
Katrā projekta dalībvalstī tika organizētas apmācības – kopienas vingrinājumi, lai izvērtētu esošo sagatavotības līmeni reaģēšanai katastrofu situācijās saistībā ar palīdzības sniegšanu vecāka gadagājuma cilvēkiem. Šie vingrinājumi ietver apmācību reālā dzīves situācijā, kā piemēram, apmācības likvidēt ugunsgrēku, kas izcēlies sociālā centrā, kurā mitinās veci cilvēki. Kopienas vingrinājumu laikā iedzīvotāji, darbinieki, brīvprātīgie, kā arī ugunsdzēsēji var pārbaudīt savas zināšanas rīcībai ārkārtas situācijā.
Izstrādātas apmācību – kopienas vingrinājumu rokasgrāmatas, kurās apkopota projekta ietvaros veikto apmācību pieredze visās piecās partnervalstīs, kā arī sniedz praktiskus ieteikumus organizatoriskajā darbā līdzīgu apmācību organizēšanai.
Aicinām ar rokasgrāmatām latviešu, angļu, vācu, bulgāru un horvātu valodās iepazīties šeit:
- PrepAGE_Guide_Latvian
- PrepAGE_Guide_English
- PrepAGE_Guide_German
- PrepAGE_Guide_Bulgarian
- PrepAGE_Guide_Croatian