LSK laika posmā no 2024.gada februāra līdz jūnija beigām īstenoja Sociālekonomiskās integrācijas programmu Ukrainas civiliedzīvotājiem Latvijā, lai sekmētu to sociālekonomisko iekļaušanu, veicinātu izpratni par karjeras izvēli, Ukrainā iegūtās izglītības atzīšanu Latvijā, kā arī veicinātu iespēju atrast profesionālās iespējas Latvijā atbilstoši personas kvalifikācijai un iepriekšējai pieredzei.
Programmu uzsāka 55 Ukrainas civiliedzīvotāji, kuri šobrīd dzīvo Latgales, Kurzemes vai Rīgas reģionā, no tiem 75% sievietes un 25% vīrieši, 68% bija profesionālā darba vecumā no 35-55 gadiem.
Programmas ietvaros dalībniekiem bija iespēja apmeklēt karjeras konsultanta un psihologa vadītās grupas nodarbības un individuālās konsultācijas, kuru laikā tiem bija iespēja uzzināt vairāk par karjeras attīstības iespējām Latvijā, izvērtēt savas prasmes un iemaņas, kā arī “pielaikot” dažādas profesijas praktiskajās nodarbībās.
Pēc grupu nodarbību un individuālo konsultāciju pabeigšanas, dalībniekiem sadarbībā ar LSK reģionālo koordinatoru, psihologu un karjeras konsultantu bija iespēja izvēlēties profesionālos pilnveides kursus Latvijā, kuri tika segti no projekta līdzekļiem.
73% jeb 40 programmas dalībnieki izvēlējās apgūt profesionālos pilnveides kursus, tos pabeidza un ieguva profesionālās kvalifikācijas pilnveides apliecības. Populārākā dalībnieku izvēle bija – konditorejas pamati, vaksācija, skaistumkopšana, fotogrāfēšana, digitālās prasmes, angļu valodu, bērnu aprūpes pamati, praktiskās auto vadīšanas nodarbības un elektrodrošība. Tāpat dalībnieki izvēlējās arī mazāk populāras profesionālās pilnveides programmas kā piemēram dezinfektors, mēbeļu dekorēšanas pamati, katlu iekārtu operators, autokāres vadītājs, jogas pasniedzējs un ziedu kārtošana.
Galvenie programmas novērtējuma secinājumi:
- Projekta dalībnieki ļoti novērtē individuālo attieksmi, ko izjuta programmas laikā. Speciālisti iedziļinājās viņu personiskos stāstos un atbalstīja ceļā uz labāko profesionālo izaugsmes risinājumu, ņemot vērā faktisko ģimenes situāciju, iespējas un konkrētā reģionā esošo nodarbinātības situāciju.
- Izaicinājums bija programmas apmeklēšana un tās salāgošana ar ikdienas pienākumiem, tādēļ dalībnieki novērtē, ka bija iespēja piedalīties arī rīta/vakara un brīvdienu nodarbībās.
- Virkne prasību un ierobežojumu, kas nosaka valodas lietojumu apmācībās, sertifikācijā un nodarbinātībā padara Ukrainas iedzīvotāju iesaisti darba un sociālajā dzīvē ļoti izaicinošu. Valodas apguve prasa ilgu laiku, bet pirms valodas apguves augstā līmenī, Ukrainas civiliedzīvotājiem ir grūti atrast iztikas avotus. Programmas dalībnieki novērtēja LSK sniegto atbalstu atbilstošo kursu meklēšanā, to norises plānošanā un motivējošo atbalstu līdz kursu pabeigšanai.
Paldies visiem projektā iesaistītajiem par labo pārmaiņu veicināšanu!
2024.gada rudenī plānots programmas turpinājums un tiks komplektētas jaunas Sociālekonomiskās integrācijas programmas grupas visā Latvijā. Lai pieteiktos programmai, lūdzu sūtīt e-pastu LSK projektu vadītājai Laumai Strodei, e-pasts: lauma.strode@redcross.lv
Aktivitāte īstenota projekta “Tilts uz labklājību: atbalsts Ukrainas civiliedzīvotāju integrācijai Latvijā” Nr. HOME-2022-AMIF-AG-EMAS-TF1-LV-0012 – UA-SUP ietvaros.