Publicēts 07.07.2022.
Papildināts 02.09.2022.
Rīgas domes Labklājības departaments sadarbībā ar biedrību “Latvijas Sarkanais Krusts” (LSK) vasarā aicināja Rīgas seniorus apmeklēt veselīgās bezmaksas pastaigas gida pavadībā. Pastaigas notika četros maršrutos.Tajās notika arī vingrošanas pauzes sporta treneru vadībā – seniori varēja apgūt ķermenim svarīgas kustības muskuļu veselības uzturēšanai.
“NEPAZĪSTAMĀ VECRĪGA”
Vecrīga ir Rīgas sirds, tomēr ne visi tās stūrīši tiek izstaigāti un ir zināmi. Pastaigu sāksim Ūdensvada ielā, tad iepazīsim Peldu un Mārstaļu ielas, iespējams, nepamanītos pagalmus un ēkas, Mārstaļu un Minsterejas ielu, un redzēsim fragmentiņu no 13.gadsimta Rīgas mūra, tad pa Rīdzenes ielu dosimies atpakaļ Vecrīgas centra virzienā. Pastaigā iepazīsimies ar tām Vecrīgas vietām, kas netiek iekļautas tradicionālajos tūrisma maršrutos. Šo ielu stāsti ir citādi, bet ne mazāk interesanti. Apskatīsim arī senāko aptieku un uzzināsim par vitamīniem un medikamentiem ko lietojam, to ietekmi un seno medicīnu. Sākums – pie Strēlnieku pieminekļa.
“MĀRUPĪTES IETEKU DAUGAVĀ MEKLĒJOT”
Upīte, kura nosaukta latviešu Māras vai Kristus mātes Marijas vārdā, sākas ārpus Rīgas, bet, izkļuvusi no Māras dīķa dzirnavu aizsprosta gūsta, ne vienmēr tecējusi tā, kā mēs to jau vairāk kā 100 gadus esam pieraduši redzēt. Tam par iemeslu bijis gan 19.gs.uzbūvētais dzelzceļš Rīga – Jelgava, gan nedaudz vēlāk Georga Kūfalta izveidotais Arkādijas parks, tādēļ ceļā redzēsim un uzzināsim gan par šo pārmaiņu tapšanu, gan vēl vecākiem notikumiem, kad Mārupītes krastā atradies Sarkanais tornis. Pastaigas sākums būs Arkādijas parkā, bet nobeigums – pie Daugavas Latvijas Nacionālās bibliotēkas rajonā. Pastaigas laikā veiksim stiepšanās vingrinājumus mugurkaula veselības uzturēšanai. Sākums: pie tramvaja pieturas „Arkādijas parks” virzienā uz centru.
“LIELIE KAPI”
Pastaiga Lielajos kapos būs iepazīšanās gan ar memoriālās mākslas pieminekļiem, kuru tajos saglabājies gana daudz, gan iepazīšanās ar zināmu un mazāk zināmu 19. un 20.gadsimta ievērojamu rīdzinieku piemiņas vietām. Te apbedīti Rīgas 18 – 20. gs. vācu, krievu, vēlāk arī latviešu tirgotāji, ierēdņi un inteliģences pārstāvji. Noteikti apmeklēsim mūsu dižgaru – Krišjāņa Valdemāra, Krišjāņa Barona un Andreja Pumpura – kapu vietas, bet neaizmirsīsim arī daudzus citus, bez kuriem nav iedomājama Rīgas un Latvijas vēsture un kultūra: Kristoferu Broci, Augustu Folcu, Kristoferu Haberlandu, plašo Grosvaldu dzimtu, Reinholdu Šmēlingu, Kristapu Bergu, kā arī Viju Artmani, Veras Muhinas dzimtu un Eiženu Finku. Iepazīsim dažādu laiku kapu modes tendences no romantiskiem tauriņiem un noslēpumainām melnām rozēm līdz lāpām ar liesmām uz leju un galvaskausiem uz pieminekļiem. Uzzināsim arī par Brasas kara hospitāli un tā vēsturi. Sākums – Mēness un Miera ielu stūrī.
“KONTRASTIEM BAGĀTĀ BOLDERĀJA”
Bolderāja kopš viduslaikiem ir Rīgas stiprie vārti. Mēdz teikt arī – Dieva aizmirstā Bolderāja, bet aiz sākotnēji drūmās un pelēkās ārienes var saskatīt tās savdabību un skaistumu. Pastaigas laikā iepazīsimies ar seno Bolderājas ciematu, kas jau pirms 150 gadiem sāka veidoties par nozīmīgu industriālo zonu ar tirdzniecības ostu un ir pievienots Rīgai tikai starpkaru periodā, kā arī ciemata pārtapšanu Rīgas nomales guļamrajonā. Pastaigas laikā runāsim arī par dabas dziedinošajām spējām. Sākums: Autobusa pietura „Bolderājas tirgus”.