20. jūnijā tiek atzīmēta starptautiskā Pasaules bēgļu diena. Tās noskaņā Sarkanā Krusta Eiropas Savienības birojs (Brisele, Beļģija) izsaka aicinājumu Eiropas Savienībai un tās dalībvalstīm ņemt vērā COVID-19 pandēmijas laikā gūtās mācības un nodrošināt to, ka ģimeņu apvienošanas pieprasījumus neietekmē robežu slēgšana un citi ierobežojumi vīrusa izplatības mazināšanai.
Laikā, kad Eiropas valdības pakāpeniski atvieglo ar COVID-19 saistītos ierobežojumus, ir svarīgi konkrēti risinājumi ģimeņu apvienošanās veicināšanai, tostarp starptautiskās aizsardzības saņēmējiem. Ir jāveicina procedūras un jānovērš visi administratīvie un juridiskie šķēršļi, kas attur bēgļu ģimenes no apvienošanās.
Arī pirms pandēmijas ģimeņu atkalapvienošanās procesi Eiropas Savienībā tikuši vērtēti kā ilgi un nedroši, ko visvairāk izjūt patvēruma meklētāji un viņu ģimenes locekļi: viņiem visbiežāk nākas mērot bīstamu ceļu līdz vietai, kur iespējams oficiāli apstrādāt viņu pieteikumus. Kā galvenos šķēršļus SK ES birojs identificē ierobežotas to personu tiesības, kurām ir pakārtota pagaidu aizsardzība, kā arī definīcijas par to, kādu personu var uzskatīt par ģimenes locekli. Pandēmija vēl vairāk ierobežojusi un saasinājusi administratīvos un praktiskos šķēršļus, lai ģimeņu locekļi atkal varētu būt kopā.
Ceļojumu aizliegumi tikuši noteikti bez izņēmumiem arī cilvēkiem, kas ceļo ģimenes atkalapvienošanās nolūkos. Neskatoties uz vīzu izsniegšanu, tām bieži ir beidzies derīguma termiņš vai to darbība ir apturēta, kamēr ģimenēm nebija iespējas iebraukt galamērķa valstī. Pat, ja ģimenes locekļiem ir atļauts ceļot, viņi bieži ir saskārušies ar papildu grūtībām, kas saistītas ar ceļošanas organizēšanu. Dažos gadījumos vēstniecību slēgšana ir padarījusi neiespējamu pieteikumu uzsākšanu, prasījumu izskatīšanu vai savlaicīgas informācijas saņemšanu par procesu virzību. Tagad, kad vēstniecības pakāpeniski atsāk savu darbu, pandēmijas laikā uzkrāto pieprasījumu dēļ notiek aizkavēšanās, palielinot jau tā garo pieprasījumu izskatīšanas laiku. Šāda kavēšanās un novēlota procesu virzība negatīvi var ietekmēt arī tik ļoti būtisko sociālo iekļaušanos vietējā sabiedrībā.
Lai uzlabotu ģimenes atkalapvienošanas procedūras un sekmētu prasību ātrāku apstrādi, ir ļoti svarīgi palielināt konsulārās spējas un sadarbību. Galvenajai prioritātei jābūt arī juridisko konsultantu, informācijas un atbalsta pieejamības palielināšanai, lai nodrošinātu taisnīgākus un efektīvākus ģimenes atkalapvienošanās procesus.
Šī veselības krīze ir bijusi kā iespēja ES un dalībvalstīm pielāgot procedūras un īstenot radošas pieejas. Piemēram, digitālie līdzekļi ir izmantoti, lai ļautu attālināti apstrādāt vīzu pieteikumus. Līdzīgi ir pagarinātas vīzas, kuru derīguma termiņš bija beidzies ceļošanas ierobežojumu dēļ. Ir jāturpina veicināt šāda veida jauninājumu ieviešanu, tostarp tiešsaistes interviju īstenošanu ar pretendentiem.
Pandēmijas laikā Sarkanā Krusta nacionālās biedrības Eiropā, t.sk. Latvijā, ir pastiprinājušas savu darbu, lai novērstu ģimeņu apvienošanas kavēšanos un aizsargātu ģimeņu vienotību. Sociālās distancēšanās pasākumu dēļ ir palielināta aktivitāte videokonferenču un tiešsaistes zvanu organizēšanā. Tur, kur tas bijis iespējams, personām nodrošināta nepieciešamā informācija, juridiskās konsultācijas un citi pakalpojumi. Uzsākti dialogi ar valdību pārstāvjiem, lai novērstu šķēršļus, ar kuriem saskaras patvēruma meklētāji un viņu ģimenes. Secināts, ka COVID-19 ir izgaismojis un aktualizējis nepieciešamību uzlabot ģimenes atkalapvienošanās procesus kopumā.
Pilnu SK Eiropas Savienības biroja aicinājumu Eiropas Savienībai un tās dalībvalstīm angļu valodā aicinām lasīt ŠEIT (angļu valodā)!
Par biedrības “Latvijas Sarkanais Krusts” sniegto palīdzību bēgļiem un patvēruma meklētājiem aicinām lasīt šeit: