Sociālo darbinieku un sociālo mentoru pakalpojumu 2021. gada janvārī saņēma 88 klienti, no tiem 19 sievietes, 47 vīrieši un 22 bērni. No tiem pieci klienti dzīvoja ārpus Muceniekiem, viens Rīgā, četri – Kauguros.
Uzsākot 2021. gadu un īstenojot Sabiedrības integrācijas fonda projekta “Dažādības veicināšana” aktivitāti, biedrības “Latvijas Sarkanais Krusts” (LSK) 2 sociālie darbinieki un 8 sociālie mentori nodrošināja sociālā darbinieka un sociālā mentora pakalpojumu patvēruma meklētājiem un personām ar bēgļa vai alternatīvo statusu.
Palielinoties patvēruma meklētāju skaitam, lielākoties no Baltkrievijas (salīdzinājumam – 2020. gada vasaras mēnešos vidēji tika apkalpoti 50 klienti mēnesī), tika palielināts arī sociālo darbinieku un sociālo mentoru skaits no viena uz diviem sociālajiem darbiniekiem un no 6 uz 8 sociālajiem mentoriem, lai visiem klientiem kvalitatīvi tiktu sniegts pakalpojums.
Muceniekos un ārpus centra dzīvojošiem patvēruma meklētājiem LSK sociālie darbinieki un sociālie mentori turpināja sniegt psihoemocionālo palīdzību un primāro vajadzību nodrošināšanu – ziemas apģērba un apavu sagādāšanu no LSK un privātpersonu resursiem, kā arī palīdzību dažādu formalitāšu kārtošanā valsts un pašvaldības institūcijās, mājokļa atrašanu u.c..
Janvāra mēnesī LSK turpināja sadarboties ar dažādām institūcijām, piemēram, piedalījās Rīgas Domes Sociālo lietu komisijas organizētajā sēdē par problemātiskiem jautājumiem, kas saistīti ar bēgļiem, kas saņēmuši statusu Latvijā, bet ir pametuši Latviju un nelegāli dzīvojuši citās ES valstīs, taču tagad deportēti atpakaļ uz Latviju.
Tāpat turpinājās veiksmīga sadarbība ar biedrību “Gribu palīdzēt bēgļiem”, kas palīdzēja atrast privātu ziedotāju, kas patvēruma meklētāju ģimenei no Ķīnas ziedoja lietotu datoru, lai šīs ģimenes bērni varētu veiksmīgi mācīties attālināti. Ģimenes sociālais mentors apmācīja skolnieci, kā rīkoties ar datoru un kur atrast datorprogrammas, kas nepieciešamas mācībām. Tāpat sociālais mentors cieši sadarbojas ar skolas pedagogiem, piemēram, palīdzot organizēt papildus matemātikas stundu konsultācijas. Sociālais mentors ir atradis brīvprātīgo ar ķīniešu valodas zināšanām, kas attālināti šai ģimenei māca latviešu valodu.
Arī janvārī LSK turpināja sniegt palīdzību klientiem valstī izsludinātā ārkārtējās situācijas režīmā COVID-19 vīrusa izplatības dēļ. Sociālie darbinieki un sociālie mentori turpināja informēt klientus par aktualitātēm saistībā ar COVID-19 ierobežošanas un prevencijas pasākumiem, t.sk. aktuālajiem valdības lēmumiem.
LSK sadarbībā ar Starptautisko Sarkanā Krusta un Sarkanā Pusmēness biedrību federāciju, izstrādāja un krievu un arābu valodās iztulkoja materiālu “8 veidi, kā mazināt stresu COVID-19 laikā”. Materiāli tika nodoti klientiem un izvietoti Patvēruma meklētāju centrā blakus citiem materiāliem par COVID-19. Informatīvais materiāls latviešu, krievu, angļu un arābu valodās pieejams šeit: http://www.redcross.lv/ka-mazinat-stresu-pandemijas-laika-8-vienkarsas-metodes/.
Janvāra mēnesī PMLP alternatīvo statusu piešķīra 7 klientiem (6 no Baltkrievijas, 1 no Sīrijas). PMLP atteikumu par statusa saņemšanu saņēma 1 klients no Tadžikistānas. Pozitīvu Administratīvās tiesas lēmumu par otrreizēju patvēruma meklētāju statusa izskatīšanu saņēma kolumbiešu ģimene. Uz 31.01.2021. Administratīvo tiesu pēc PMLP pārsūdzētā lēmuma gaida 4 klienti.
Sociālā darbinieka un sociālā mentora pakalpojums patvēruma meklētājiem un personām ar bēgļa vai alternatīvo statusu tiek nodrošināts Sabiedrības integrācijas fonda īstenotā Eiropas Sociālā fonda projekta “Dažādības veicināšana” (Nr. 9.1.4.4./16/I/001) ietvaros. Finansējums 85% apmērā piešķirts no Eiropas Sociālā fonda un 15% finansē Latvijas valsts.
Kontaktinformācija:
Gundega Rupenheite Biedrības “Latvijas Sarkanais Krusts” Projekta vadītāja Tālr. 28379100 E-pasts: gundega.rupenheite@redcross.lv |
Karīna Dzene Projekta ieviešanas vienības programmas koordinatore Tālr. 29249232 E-pasts: karina.dzene@sif.gov.lv |