Laika posmā no š.g. aprīļa līdz augustam sociālā darbinieka un sociālā mentora atbalstu saņēmušas 190 personas – 69 personas aprīlī, 103 personas maijā, 111 personas jūnijā, 135 personas jūlijā un 120 personas augustā. Pakalpojumu sniedz Latvijas Sarkanais Krusts (LSK), nodrošinot 2 sociālos darbiniekus un 10 sociālos mentorus.
Sociālā darbinieka un sociālā mentora pakalpojumus sniedz gan patvēruma meklētājiem (gan personām, kas pārvietotas Eiropas Savienības pārvietošanas programmas ietvaros, gan personām, kas ieradušās Latvijā patstāvīgi), gan personām, kuras jau ieguvušas bēgļa vai alternatīvo statusu. Pēc bēgļa vai alternatīvā statusa iegūšanas, persona var saņemt sociālā darbinieka un sociālā mentora atbalstu līdz brīdim, kad tiek izpildīts individuālais sociālekonomiskais iekļaušanas plāns, bet ne ilgāk kā 12 mēnešus pēc statusa iegūšanas dienas.
Sociālā darbinieks izstrādā individuālus sociālekonomiskās iekļaušanas plānus un koordinē to izpildi. Savukārt, sociālais mentors nodrošina praktisku atbalstu sociālekonomiskā iekļaušanas plāna izpildē, veidojot personas izpratni par dzīvi Latvijā un sabiedrībā, palīdzot reālās dzīves situācijās apgūt ikdienai nepieciešamās prasmes, rosinot attīstīt jaunas iemaņas, kā arī sniedzot atbalstu ikdienas situāciju risināšanā. Cilvēkiem patvēruma meklētāju statusa laikā galvenokārt tiek apzinātas pamatvajadzības, apmeklēti humānās palīdzības centri, sniegts atbalsts ikdienas situāciju risināšanā, pavadīti uz medicīnas iestādēm , sekots līdzi valodu un integrācijas programmu apmeklējumam, sniegta izpratne par dzīvi Latvijā, kā arī ikdienišķu prasmju apguve. Cilvēkiem ar statusu galvenokārt tiek sniegts atbalsts reģistrējoties NVA, apmeklējot darba devējus, sekojot līdzi latviešu valodas apguvei, meklējot mājokli, reģistrējoties pie ģimenes ārsta, deklarējot dzīvesvietu, reģistrējoties sociālajā dienestā, konta atvēršanai, bērnu iekārtošanai pirmsskolas izglītības iestādēs, kārtojot dažādus dokumentus atkarībā no katras situācijas individuāli.
Darbs ar patvēruma meklētājiem un personām ar bēgļa vai alternatīvo statusu prasa jaunas un specifiskas sociālā darbinieka un sociālā mentora profesionālās kompetences – saistītas ar vērtību sistēmas maiņu mērķa grupas personu ģimenēs, multikulturāla atbalsta sniegšanu un jaunu pakalpojumu plānošanu, kā arī dažādu starpinstitucionālu sadarbības veidu modelēšanu visas Latvijas teritorijā.
Sociālā darbinieka un sociālā mentora pakalpojums tiek sniegts Sabiedrības integrācijas fonda īstenotā Eiropas Sociālā fonda pasākuma “Dažādību veicināšana (diskriminācijas novēršana)” (SAM Nr. 9.1.4.4.) ietvaros. Finansējums tiek piešķirts no Eiropas Sociālā fonda un Latvijas valsts budžeta.
Kontaktinformācija:
Sabiedrības integrācijas fonds
Ilze Dūmiņa Projekta ieviešanas vienības vadītāja Tālr. 67078187 e-pasts: Ilze.Dumina@sif.gov.lv |
Biedrība “Latvijas Sarkanais Krusts”
Agnese Trofimova Starptautisko un sabiedrisko attiecību programmas vadītāja Tālr. 67686312 e-pasts: agnese.trofimova@redcross.lv |