2019. gada novembra mēnesī biedrības „Latvijas Sarkanais Krusts” (LSK) 2 sociālie darbinieki un 11 sociālie mentori nodrošināja sociālā darbinieka un sociālā mentora pakalpojumu patvēruma meklētājiem un personām ar bēgļa vai alternatīvo statusu. Sociālo darbinieku un sociālo mentoru pakalpojumu 2019. gada novembrī saņēma 104 klienti, no tiem – 82, kas uzturējās Patvēruma meklētāju centrā Muceniekos (PMC), un 22 personas, kas patstāvīgi dzīvo Rīgā, no tiem: 22 sievietes, 48 vīrieši, 34 bērni.
Novembra mēnesī, sadarbībā ar Ropažu novada domes dienas centru, patvēruma meklētāju bērni piedalījās zīmējumu konkursā-izstādē un kopīgi ar vietējiem bērniem gatavoja karodziņus Latvijas valsts svētku atzīmēšanai, savukārt, sadarbībā ar grāmatu bāru „Bolderāja”, 27. novembrī notika „Nigērijas stāstu vakars”, kur patvēruma meklētāji no Nigērijas nepiespiestā, muzikālā gaisotnē dalījās savos stāstos par savu dzimteni, kultūru un tradīcijām.
30. novembrī noslēdzās LSK sniegtais sociālo mentoru un sociālo darbinieku pakalpojums, kas tika uzsākts 2018. gada 1. jūnijā, pārņemot 89 klientu lietas. LSK pakalpojuma laikā sociālo darbinieku un mentoru atbalstu saņēma 274 klienti no 34 pasaules valstīm (top klientu izcelsmes valstis – Krievija, Azerbaidžāna, Irāka, Sīrija, Turcija, Afganistāna). Pakalpojums sniegts 34 ģimenēm ar bērniem, 9 ģimenēm bez bērniem un 132 indivīdiem. Klientu vidū bija 69% vīriešu un 27% sieviešu. Pieaugušie klienti (vecuma grupa 18-60 gadi) – 74%, bērni līdz 18 gadiem – 24%, klienti virs 60 gadiem – 2 %. Vidējais klientu vecums vecuma grupā no 18-60 bija 32 gadi. Vidēji 29% no klientiem dzīvoja ārpus PMC, bet 71% klientu dzīvoja PMC, Muceniekos.
Patvēruma meklētājiem un bēgļiem LSK sociālie darbinieki un sociālie mentori pakalpojuma laikā nodrošināja psihoemocionālo palīdzību un primāro vajadzību apmierināšanu, gan arī sekmēja patvērumu meklētāju un bēgļu integrāciju Latvijas sabiedrībā, organizējot un piedaloties kopīgos pasākumos, tādos kā ekskursijas uz Siguldu, Tērvetes dabas parku, Jūrmalu, Etnogrāfisko brīvdabas muzeju, Latvijas Mākslas muzeju, Latvijas Kara muzeju, Vecrīgu, Centrāltirgu, Šokolādes muzeju u.c. Tāpat, divreiz patvēruma meklētāji un personas ar alternatīvo vai bēgļa statusu mentoru pavadībā apmeklēja Rīgas Zoodārzu, Leļļu teātri un Latvijas futbola izlases spēles.
LSK pakalpojuma sniegšanas laikā izveidojusies laba sadarbība gan ar valsts (Iekšlietu ministrija, Kultūras ministrija, Labklājības ministrija, Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (PMLP), Nodarbinātības valsts aģentūra), gan pašvaldību (Ropažu novada dome, Ropažu Bārņtiesa, Siguldas Tūrisma informācijas centrs, Daugavpils dome, Rīgas Sociālais dienests u.c.), gan nevalstiskajām organizācijām („Gribu palīdzēt bēgļiem”, “Patvērums „Droša māja””, „Tuvāk”, Latvijas Futbola federācija, Rīgas Starptautiskā skola, „Caritas Latvija”) un starptautiskām organizācijām (ANO Bēgļu aģentūra (UNHCR), Starptautisko migrācijas organizāciju, Lietuvas Sarkano Krustu u.c.).
Novembrī bēgļa statusu saņēma 4 klienti no Turcijas, alternatīvo statusu nesaņēma neviens. PMLP lēmumu par statusa nepiešķiršanu saņēma 7 klienti no tādām valstīm kā Kuba, Ukraina, Nigērija un Irāna. 5 klienti no Gruzijas un Bangaladešas, kas pārsūdzēja PMLP lēmumu par statusa nepiešķiršanu, saņēma negatīvu Administratīvās tiesas lēmumu par alternatīvā vai bēgļa statusa nepiešķiršanu.
Sociālā darbinieka un sociālā mentora pakalpojums tiek nodrošināts Sabiedrības integrācijas fonda īstenotā Eiropas Sociālā fonda projekta “Dažādības veicināšana” (Nr. 9.1.4.4./16/I/001) ietvaros. Finansējums 85% apmērā piešķirts no Eiropas Sociālā fonda un 15% finansē Latvijas valsts.
Ar detalizētu ziņojumu par sniegto pakalpojumu no 2018. gada 1. jūnija līdz 2019. gada 30. novembrim skatāms ŠEIT!
Kontaktinformācija:
Karīna Dzene Sabiedrības integrācijas fonda Projekta ieviešanas vienības programmas koordinatore Tālr. 67078226 E-pasts: karina.dzene@sif.gov.lv |
Gundega Rupenheite Biedrības “Latvijas Sarkanais Krusts” Projekta vadītāja Tālr. 28379100 E-pasts: gundega.rupenheite@redcross.lv |