Vidzemes reģionā sniegts atbalsts nodarbinātībā un izglītībā 59 diskriminācijai pakļautām personām

16.jūlijā 2021 Projekti

Sabiedrības integrācijas fonds sadarbībā ar biedrību “Latvijas Sarkanais Krusts” Vidzemes reģionā īsteno motivācijas un atbalsta programmu cilvēkiem, kas saskārušies ar šķēršļiem iesaistīties nodarbinātībā vai izglītībā sava dzimuma, tautības, invaliditātes vai vecuma dēļ. Laika posmā 2020.gada novembra līdz 2021.gada aprīlim atbalsts sniegts 59 sociālās atstumtības riskam pakļautajiem iedzīvotājiem Limbažu un Alojas novadā, no kuriem 43 jeb 73% atkal izdevies iekļauties nodarbinātībā vai izglītībā.

“Esam patiesi priecīgi, ka pakalpojuma īstenošanas laikā mums bija iespēja atbalstīt cilvēkus dažādās mērķa grupās, no kurām vairākas visbiežāk nesaņem pienācīgu atbalstu vai vīlušās līdz šim sniegto atbalsta pakalpojumu kvalitātē un nav informētas par tām pieejamiem nozīmīgiem atbalsta pakalpojumiem. Sociālās nevienlīdzības un diskriminācijas mazināšanai ir nepieciešamība pēc individuāla, mērķtiecīga un profesionāla atbalsta sniegšanas. Pārmaiņu aģenti un citi speciālisti strādā ar cilvēku, kas pakļauti sociālās atstumtības un diskriminācijas riskam, rīcībspēju, spēju apzināties problēmu cēloņus un savus resursus, saprast, kur meklēt palīdzību, un rosināt vēlmi mainīt savu līdzšinējo situāciju,” skaidro Sabiedrības integrācijas fonda sekretariāta direktore Zaiga Pūce.

 

“Šajā motivācijas programmas posmā Vidzemes reģionā piedalījās 59 personas, no kurām vairāk kā puse bija vīrieši vecumā līdz 55 gadiem. Šī ir iezīme, ko varam novērot, sniedzot pakalpojumu attālajos novados – daudzi vīrieši paliek kopā ar saviem vecākiem līdz mūža beigām viensētās, neuzdrīkstas paši uzsākt savu dzīvi ārpus vecāku mājām, bieži lieto alkoholu un savos sirds dziļumos ir vientuļi, nomākti, ar zemu pašvērtējumu un nepietiekamām sociālām prasmēm. Vairums no viņiem ir ilgstošie bezdarbnieki, kuri saņem sociālo palīdzību, t.sk. Eiropas Atbalsta fonda pārtikas pakas. Izaicinoši ir tas, ka programmas laikā klienti tiek sagatavoti pārmaiņām, tomēr dzīvesvieta nav pārmaiņu veicinoša ilgtermiņā – nav darbavietu, trūkst sakārtotas infrastruktūras, t.sk. nav pietiekoši reģionālie sabiedrisko transporta reisi, slikts interneta pārklājums un nepietiekama digitālo prasmju pratība utt. Tāpat papildus izaicinājums bija attālinātā mācīšanās klientu bērniem un mazbērniem, kas būtiski ietekmēja visu ģimenes dzīvi un paradumus. Novērojām, ka lielākās problēmas ģimenēm nebija ar viedierīču pieejamību, jo skolas un pašvaldības par to rūpējās, bet tieši pārtikas sagāde pietiekamā apjomā un ēdiena pagatavošana mājās bērniem darbadienās, kā arī kvalitatīva bērnu pieskatīšana apstākļos, kad daļai vecāku arī jāstrādā no mājām,” atzīst biedrības “Latvijas Sarkanais Krusts” pārstāve, Vidzemes reģionālā koordinatore Sandra Našeniece.

Sociālās atstumtības un diskriminācijas riskam pakļautas personas, kuras pakļautas diskriminācijas riskam dzimuma dēļ, personas pēc bērna kopšanas atvaļinājuma, no vardarbības cietušas personas, personas, kuras kopj citu ģimenes locekli, un viena vecāka ģimenes pārstāvji, personas pēc 50 gadu vecuma, invaliditātes dēļ, tai skaitā bezdarbnieki ar invaliditāti, personas ar invaliditāti un zemu izglītības līmeni, etniskās piederības dēļ, tai skaitā romi un citas etniskās minoritātes.

Motivācijas un atbalsta programmas ietvaros izveidota profesionāla komanda, kurā līdzās sociālajam darbiniekam/pārmaiņu aģentam darbojās gan psihologs, gan karjeras konsultants, gan jurists. Tiek nodrošinātas gan individuālās, gan grupu konsultācijas. Tas sniedz iespēju ne tikai strādāt grupu nodarbībās, tādējādi motivējot cilvēkus uz tālāku darbību, bet arī apzināt un rast risinājumus katra klienta individuālos dzīves jautājumus, tādējādi veidojot stabilu pamatu viņa nākotnes virzībai. Kā atzīst pārmaiņu aģenti, kas ar šiem cilvēkiem bija ciešā tiešsaistē visu atbalsta programmas īstenošanas laiku no pirmās dienas, speciālistu konsultācijas maina ne vien paša cilvēka, bet visu viņa ģimenes dzīvi, uzlabojot gan psiholoģisko gaisotni ģimeni, gan nodrošinot bērniem labākas iespējas izglītības apguvei un dažādām ārpusskolas nodarbībām.

Vairumā gadījumā pārmaiņu aģentiem sadarbībā ar citiem programmas speciālistiem izdevās paaugstināt klientu dzīves kvalitāti, veicināt pozitīvas pārmaiņas, kā arī atbalstīt viņus jaunu prasmju un zināšanu apguvē. 43 klienti mēnesi pēc programmas beigām apguva apmācību programmu “Darba aizsardzība un drošība”, kuras laikā tiem bija iespēja apzināties, kā sevi pasargāt darba vidē un, kāpēc darba aizsardzības pasākumi ir būtiski ik vienam. Īpaši noderīga šī programma bija tiem dalībniekiem, kas strādā fiziski smagos darbos augstumā, karstumā un ar elektroinstrumentiem. Dalībnieki bija pateicīgi par iegūtām zināšanām, jo tagad varēs sevi “pasargāt” un zināt, kādi individuālie drošības līdzekļi viņiem pienākas no darba devēja. Tāpat pārmaiņu aģenti lielu nozīmi pievērsa klientu psihoemocionālās veselības uzlabošanai un sociālā loka paplašināšanai, t.sk. atjaunojot ģimenes saites un palīdzot mazināt konfliktsituācijas ar radiniekiem un kaimiņiem.  Klientu psihoemocionālā veselība COVID 19 pandēmijas laikā ir kļuvusi vēl aktuālāka nekā pirms tam, jo daudzi iedzīvotāji ir būtiski samazinājuši sociālo loku, kļuvuši noslēgtāki, baidās apmeklēt sabiedriskās vietas un izmantot publisko transportu. Protams, pārmaiņu aģenti arī turpināja izglītojošo darbu saistībā ar COVID 19 pandēmiju, valstī noteiktiem ierobežojumiem un to ievērošanu.

Kopš 2018.gada projekta “Dažādības veicināšana” ietvaros tiek sniegti motivācijas paaugstināšanas un atbalsta pakalpojumi sociālās atstumtības un diskriminācijas riskam pakļautām personām. Motivācijas programma tiek īstenota visā Latvijā. Jau vairāk nekā 2000 cilvēki, kas saskārušies ar šķēršļiem iesaistīties nodarbinātībā vai izglītībā sava dzimuma, tautības, invaliditātes vai dzimuma dēļ, saņem profesionālu speciālistu (sociālā darbinieku, jurista, psihologa, karjeras konsultanta un citi profesionāļu) palīdzību, individuālās un grupu konsultācijas, tādejādi veicinot viņu integrāciju sabiedrībā, iekļaušanos sociālajā dzīvē, veidojot izpratni savu tiesību aizstāvībā, palīdzot iesaistīties nodarbinātībā, tostarp pašnodarbinātībā, izglītībā/ apmācībā, kvalifikācijas celšanā. Vidusposma izvērtējums par līdzšinējā motivācijas programmas pakalpojuma īstenošanas procesu un sasniegtajiem rezultātiem.

Motivācijas programma un atbalsta pasākumi cilvēkiem, kas vēlas iekļauties nodarbinātībā un izglītībā, tiek veikts Sabiedrības integrācijas fonda īstenotā Eiropas Sociālā fonda projekta “Dažādības veicināšana” (Nr. 9.1.4.4./16/I/001) ietvaros. Finansējums 85% apmērā piešķirts no Eiropas Sociālā fonda un 15% finansē Latvijas valsts.

Tev varētu arī interēsēt:

Apgūsti pirmo psiholoģisko palīdzību: tuvākās mācības 28. oktobrī Piesaki dalību

21.oktobrī 2024 Projekti
LSK iedzīvotājiem piedāvā licencētu neformālās izglītības programmu “Pirmā psiholoģiskā atbalsta sniegšana”. To iespējams apgūt pamata līmenī, 8,5 akadēmisko stundu apjomā.  Mācības paredzētas cilvēkiem bez psiholoģijas priekšzināšanām vai ar pavisam nelielām zināšanām. Dalībnieki: uzzinās vairāk par reakcijām uz stresu; uzzinās, kas ir un kas nav pirmā psiholoģiskā palīdzība; spēs plašāk izprast trīs darbības principus: “skaties, klausies …

Ar glābšanas suņu grupu un pirmās palīdzības paraugdemonstrējumiem aizvadīta Pasaules PP dienu Valgā

18.septembrī 2024 Pirmā palīdzība
14. septembrī tika atzīmēta Pasaules Pirmās palīdzības diena. Tai par godu, Igaunijas un Latvijas SK kopīgi rīkoja pasākumu ģimenēm. Tajā bija iespēja vērot pirmās palīdzības (PP) paraugdemonstrējumus uz ūdens un uz sauszemes. Interesentiem bija iespēja aplūkot abu valstu ugunsdzēsības un glābšanas dienesta un neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu aprīkojumu. Apmeklētāji paši labprāt iesaistījās un praktiski apguva …

Ar Rīgas 34. vidusskolas komandas uzvaru noslēdzas ikgadējās pirmās palīdzības sacensības

18.septembrī 2024 Pirmā palīdzība
14. septembrī veiksmīgi noslēdzās LSK rīkotās republikāniskās pirmās palīdzības (PP) sacensības. Tās notika izklaides parkā “Avārijas Brigāde” Ogres novadā. Pasākums pulcēja skolēnu komandas no visas Latvijas, kas demonstrēja savas prasmes PP sniegšanā un reaģēšanā ārkārtas situācijās. Kopā sacensības piedalījās 72 skolēni. Sacensību etapi ietvēra tādus reālistiskus negadījumu inscenējumus un traumas kā ceļu satiksmes negadījums ar …

Aicinām darbā aprūpētāju Rīgā

18.septembrī 2024 Darba iespējas
Biedrība „Latvijas Sarkanais Krusts” (LSK) aicina pievienoties LSK komandai APRŪPĒTĀJU RĪGĀ nepilna laika darbam LSK birojā “Aprūpe mājās”, Šarlotes iela 1B, Rīgā, LV 1001, kas sniedz sociālās aprūpes pakalpojumu mājās Purvciemā, Dārzciemā, Pļavniekos Darba pienākumi: Nodrošināt klientiem sociālo aprūpi to dzīvesvietā, atbilstoši klienta aprūpes plānam; Identificēt klientu sociālās problēmas, konstatējot esošus vai potenciālus draudus; Aprūpes …

Donetskas reģionā nogalināti 3 Sarkanā Krusta palīdzības sniedzēji

16.septembrī 2024 Starptautiskā sadarbība
Starptautiskās Sarkanā Krusta Komitejas informācija Trīs Starptautiskā Sarkanā Krusta komitejas (SSKK) darbinieki tika nogalināti ceturtdien pēc apšaudes, kas trāpīja plānotajai palīdzības sadales vietai Donetskas reģionā. Divi SSKK darbinieki tika ievainoti. Humānās palīdzības izdale vēl nebija sākusies, un sprādzienā necieta civiliedzīvotāji. “Es stingri nosodu uzbrukumus Sarkanā Krusta personālam. Ir neiedomājami, ka uzbrukumos tiek trāpīts palīdzības sadales …

LSK jaunieši tiekas vasaras mācībās “Labbūtības maratons”

08.septembrī 2024 Jaunieši
No 25. līdz 28. augustam kempingā “Abragciems”, projekta “EU4Health” ietvaros, norisinājās LSKJ Jaunatnes nodaļu pārstāvju vasaras mācības “Labbūtības maratons”. Kopā 28 jaunieši tikās un pilnveidoja savas zināšanas par tādiem tematiem, kā: Labbūtības definīcija un izpausme sev apkārt un sevī, kā labbūtība atšķiras no labsajūtas; Sarkanā Krusta loma labbūtības veicināšana sabiedrībā caur laikiem, Sarkanā Krusta pamatprincipu …